متن کامل خطبه های نماز جمعه مورخه 26/06/92
جمعه, 17 آبان 1392
همه نماز گزاران عزیز و خودم را به تقوای الهی دعوت می کنم باور به حسابرسی و روز رستاخیز و یاد مرگ عامل بسیار مهم در تقویت تقوای الهی است يَأَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمْ  إِنَّ زَلْزَلَةَ السَّاعَةِ شىَ‏ْءٌ عَظِيمٌ يَوْمَ تَرَوْنَهَا تَذْهَلُ كُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَتْ وَ تَضَعُ كُلُّ ذَاتِ حَمْلٍ حَمْلَهَا وَ تَرَى النَّاسَ سُكَارَى‏ وَ مَا هُم بِسُكَارَى‏ وَ لَاكِنَّ عَذَابَ اللَّه... ادامه مطلب...
IMAGE
حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار
دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398
حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار حضور دانش آموزان مدارس ابتدایی کوثر و علم و دانش شهر قیدار به همراه مربیان آموزشی در نماز جمعه شهر قیدار در مورخه 11/10/97 ./ ادامه مطلب...

اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

اوقات شرعی

ذکر روز

حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار حضور دانش آموزان مدارس ابتدایی کوثر و علم و دانش شهر قیدار به همراه مربیان آموزشی در نماز جمعه شهر قیدار در مورخه 11/10/97 ./

دیدار ریاست محترم کمیته امداد با امام جمعه

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 دیدار ریاست محترم کمیته امداد با امام جمعه شهر قیدار دیدار ریاست محترم کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) شهرستان خدابنده به همراه معاونین با امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی در مورخه 27/10/97 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار ./...

دیدار مدیر کل محترم راهداری با امام جمعه

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 دیدار مدیر کل محترم راهداری با امام جمعه دیدار مدیر کل محترم راهداری استان زنجان به همراه ریاست محترم راهداری شهرستان خدابنده با امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی در مورخه 25/10/97 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید./...

جلسه کمیته بانوان

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 جلسه کمیته بانوان برگزاری جلسه کمیته بانوان در خصوص برنامه ریزی برنامه های دهه فجر و جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور اعضای محترم کمیته بانوان در مورخه 02/10/97 در دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید ./

جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر دی ماه 97

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر دی ماه97 برگزاری جلسه ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان خدابنده با حضور امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی و سایر اعضای محترم شهرستان خدابنده در مورخه  18/10/98 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید./...

برگزاری طرح اعتلای نماز 97/09/27

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 برگزاری طرح اعتلای نماز برگزاری طرح اعتلای نماز در مدارس دخترانه شهرستان خدابنده با حضور و سخنرانی امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی و دبیر محترم ستاد اقامه نماز شهرستان خدابنده جناب آقای ابراهیمی به همراه همکاران در مورخه 27/09/97 در مدرسه علم و دانش شهر قیدار برگزار گردید ./  ...

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 97/06/23

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 97/06/23

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

با توجه به این که هفته اول محرم هفته امر به معروف و نهی از منکر است و با توجه به این که بزرگ فلسفه قیام حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام هم امر به معروف و نهی از منکر است که آن حضرت در منشور قیام خود فرمودندإِنَّمَا خَرَجتُ لِطَلبِ الإِصلاَحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی صلَّی الله علیه و آله، أُرِیدُ أَن آمَرَ بالمَعرُوفِ و أَنهی عَنِ المُنكَر» برای اصلاح در امت جدم محمد (صلَّی الله علیه و آله) حركت كردم و می خواهم امر به معروف و نهی از منكر كنم لذا به خاطر اهمیت مسئله خطبه اول را به امر به معروف و نهی از منکر اختصاص می دهم.

 خداوند متعال انسان را موجودی مسئول آفریده است انسان در مقابل خود خانواده، جامعه و جهان مسئولیت دارد امر به معروف و نهی از منکر یعنی مسئولیت داشتن در قبال سلامت عمومی جامعه. نقطه مقابل آن احساس بی مسئولیتی و بی تفاوتی «ولش کن» «به من چه ربطی دارد» است که از دیدگاه اسلام به شدت مترود است و مورد مذمت شدید.

در فرهنگ اسلام و منطق عاشورائی و قرآنی بهترین جامعه و امت جامعه ای است که امر به معروف و نهی از منکر در آن زنده و جریان داشته باشد «كُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ ...» (آل عمران، 110 ) در مقابل، بی تفاوتی مردم عامل بزرگ نابودی ملت ها در گذشته و حال بوده است امام علی «علیه السلام» در بخشی از سخنان حکیمانه خویش با استناد به قرآن کریم، بی تفاوتی و ترک امر به معروف و نهی از منکر را دلیل اصلی انحطاط دولت های گذشته معرفی می کند و برای جلوگیری از سقوط جامعه اسلامی مردم را به انجام این وظیفه فرا می خواند« أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّهُ إِنَّمَا هَلَكَ‏ مَنْ‏ كَانَ‏ قَبْلَكُمْ‏ حَيْثُمَا عَمِلُوا مِنَ الْمَعَاصِي وَ لَمْ يَنْهَهُمُ الرَّبَّانِيُّونَ وَ الْأَحْبَارُ عَنْ ذَلِكَ وَ أَنَّهُمْ لَمَّا تَمَادَوْا فِي الْمَعَاصِي وَ لَمْ يَنْهَهُمُ الرَّبَّانِيُّونَ وَ الْأَحْبَارُ عَنْ ذَلِكَ نَزَلَتْ بِهِمُ الْعُقُوبَاتُ فَأْمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اعْلَمُوا أَنَّ الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْيَ عَنِ الْمُنْكَرِ لَنْ يُقَرِّبَا أَجَلًا وَ لَنْ يَقْطَعَا رِزْقاً به درستی کسانی که پیش از شما هلاک شدند، مرتکب گناهانی می شدند و دانشمندان و نیکان، آن ها را از آن باز نداشتند و نهی از منکر نکردند و چون امر به معروف و نهی از منکر نکردند عذاب الهی به آنها نازل شد پس امر به معروف کنید و نهی از منکر کنید و بدانید که امر به معروف و نهی از منکر نه اجل شما را نزدیک می کند و موجب قطع روزی شما می شود.

سقوط اخلاقی در بخشی از جامعه، مثل یک بیماری مسری است که به دیگران نیز سرایت می کند همه جامعه را آلوده می سازد. این حقیقت را قرآن کریم در ضمن آیه ای کوتاه چنین بیان می کند:

«وَ اتَّقُوا فِتْنَةً لا تُصیبَنَّ الَّذینَ ظَلَمُوا مِنْکُم خَاصَّةً وَ اعْلَمُوا أنَّ اللّهَ شَدیدُ العِقابِ» از فتنه ای که تنها به ستم کاران شما نمی رسد، بترسید و بدانید که خدا سخت کیفر است

بی‌تفاوتی نسبت به حق و باطل ، یکی از بدترین و سخت‌ترین مسائل و مشکلاتی است که می‌تواند گریبان‌گیر ‌جامعه اسلامی شود که در عصر امام حسین علیه السلام جامعه گرفتار این مصیبت بزرگ شد.

لَقَدْ أَوْحَى اللَّهُ إِلَى جَبْرَئِيلَ وَ أَمَرَهُ‏ أَنْ‏ يَخْسِفَ‏ بِبَلَدٍ يَشْتَمِلُ عَلَى الْكُفَّارِ وَ الْفُجَّارِ فَقَالَ جَبْرَئِيلُ يَا رَبِّ أَخْسِفُ بِهِمْ إِلَّا بِفُلَانٍ الزَّاهِدِ لِيَعْرِفَ مَا ذَا يَأْمُرُهُ اللَّهُ فِيهِ فَقَالَ اخْسِفْ بِفُلَانٍ قَبْلَهُمْ فَسَأَلَ رَبَّهُ فَقَالَ يَا رَبِّ عَرِّفْنِي لِمَ ذَلِكَ وَ هُوَ زَاهِدٌ عَابِدٌ قَالَ مَكَّنْتُ لَهُ وَ أَقْدَرْتُهُ فَهُوَ لَا يَأْمُرُ بِالْمَعْرُوفِ وَ لَا يَنْهَى عَنِ الْمُنْكَرِ وَ كَانَ يَتَوَفَّرُ عَلَى حُبِّهِمْ فِي غَضَبِي خداوند در زماني قبل از شما به جبرئيل وحي نمود و او را مأموريت داد شهري را كه داراي كفار و فجار بودند به زمين فرو برد! جبرئيل جهت امتثال امر الهي به آن ديار رهسپار شد، پس از آن عرضه داشت: پروردگارا، همة آنها را به زمين فرو مي برم، مگر فلان فرد زاهد. [جبرئيل چنين كاري را كرد] براي اينكه بداند علت چنين حكمي دربارة او چيست؟ سپس خداوند عزوجل فرمود: زاهد را قبل از ساير كفار و فجار به زمين فرو بر! جبرئيل از پروردگارش مسئلت نمود، گفت: پروردگارا، مرا روشن كن! براي چه به زمين فرو رود درحالي¬كه او زاهد و عابد است؟ خداوند فرمود: «من او را مكنت و قدرت عطا كردم، ولي او امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نمي كرد و پيوسته بر محبت و علاقه به آنها زياده‌روي مي كرد؛ درحالي كه غضب و خشم من نسبت به آنان زياد بود»

امام سجاد علیه‌السلام مي فرمايند: ... وَالذُّنُوبُ الَّتِي تُنْزِلُ الْبَلاءَ تَرْكُ إِغَاثَةِ الْمَلْهُوفِ وَ تَرْكُ مُعَاوَنَةِ الْمَظْلُومِ وَ تَضْيِيعُ الأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْيِ عَنِ الْمُنْكَر...» «...گناهاني كه سبب فرود آمدن بلا (مصيبت و عذاب) بر مردم مي شود عبارت اند از: به فرياد ستم ديده و دل سوخته نرسيدن، به ياري مظلوم نشتافتن، و پايمال ساختن امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر»

خطبه دوم

حضرت علی علیه السلام در فرمایشی علائم تقوای صحیح را چنین بیان می دارد: تقوا پیشه کنید چون تقوای کسی که چون تکلیفی بر او شود احساس مسئولیت کند وقتی گناه کرد اعتراف کند وقتی احساس مسئولیت کرد عمل کند وقتی بیمناک شود به اطاعت از حق مبادرت کند وقتی به مرگ یقین کرد نیکی کند از تجربه های دیگران عبرت گیرد.

عاشورا و تاسوعا

عاشورا، معلّم اخلاق است و دو صفحه دارد صفحه نورانی که تمام فضائل اخلاقی در اوج و قله وجود دارد و درس‌های اخلاقی آموزنده‌ای مثل صبر، ایثار، فداکاری و شهادت‌طلبی و... را به ما می‌آموزد؛ لذا شرکت‌کنندگان در جلسات عزاداری باید از مصائبی که راجع به شهدای گرانقدر کربلا و اسارت آل الله بیان می‌شود، سرمشق‌های اخلاقی بگیرند و در زندگی به آنها عمل کنند تا رستگار شوند. و یک صفحه ظلمانی و تاریک دارد که تمام رذائل اخلاقی آن هم در اوجش در آن جمع است که باید از آن ها عبرت گرفت.

اقامۀ نماز اوّل وقت، به‌خصوص نماز جماعت، از هر عملی، حتّی عزاداری، مهم‌تر و افضل است و عزاداریها برای اقامه ارزش ها خصوصا نماز است و چنان‌که خود امام حسین(ع) نیز در روز عاشورا و در بحبوحۀ جنگ، نماز را به جماعت اقامه کردند و در زیارت ایشان نیز می‌خوانیم: «أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلَاة»

هنگام ظهر روز عاشورا، امام حسين عليه‌السلام با ياران باقي مانده خود به اقامه نماز ظهر ايستادند. اما چگونه مي‌توانستند نماز را به پايان برند در حالي كه دشمن، تيرها را به سوي آن حضرت و يارانش نشانه گرفته بودند. در اين ميان دو تن از ياران وفادار امام به نام‌هاي «زهير» و «سعيد» سپر بلاي آن حضرت شدند و تيرها را به جان خريدند. آن قدر تير بر جسم آن دو عزيز نشسته بود که سعید بعد از سلام بر امام بر زمين افتاد و جام شهادت را نوشيد در زيارت ناحيه مقدسه امام زمان علیه السلام از سعيد عبدالله این گونه تمجید می کنند: «فقد لقيت حمامك و واسيت امامك، و لقيت من الله الكرامة في دارالمقامة، حشرنا الله معكم في المستشهدين، و رزقنا مرافقتكم في اعلي عليين» تو مرگت را ديدار و امامت را ياري كردي و با كرامت و گراميداشت خداوند، سراي جاويدان را ديدار خواهي كرد؛ خداوند ما را با شما خواستاران شهادت محشور سازد؛ و دوستي و همراهي شما را در والاترين مقامات روزي ما گرداند».

چند سالی است بسیاری از هیئت‌های مذهبی ظهر تاسوعا و عاشورا، به اقامۀ نمازظهر می‌پردازند و به سیرۀ حضرت سیّدالشّهداء(ع) اقتدا می‌کنند.

بانیان و مجریان جلسات عزاداری باید در نظر داشته باشند که عزاداری همراه با معرفت و شناخت، سبب ارتقای معنویّت و اخلاق و تکامل مخاطبان، به‌خصوص نسل جوانان باشد.

عزاداری، باید متعارف و به شکل سنّتی باشد و سوژه و بهانه دست بدخواهان تشیّع ندهد. شرکت در این‌گونه جلسات نیز خوب نیست و اگر تأیید کار آنها شمرده شود، جایز نیست. متاسفانه در سالیان اخیر شاهد ورود برخی بدعت ها نظیر آلات موسیقی و اشعار نامناسب بوده ایم که باید همه تلاش کنند تا این بدعت ها از بین رفته و عزاداری با همان شیوه سنتی که مورد تاکید حضرت امام رضوان الله تعالی علیه بود برگزار شود.

قمه زنی و چیزهای نظیر آن که موجب وهن تشّیع است و سوژه و بهانه دست بدخواهان شیعه می دهد باید به شدت خوداری نمود

مجالس عزاداری حسینی ناب ترین فرصت برای انتقال ارزش هاست از آماده ترین زمان ها برای احیائ ارزش هاست که در این زمینه روحانی و مداحان و مسئولین هیئت ها نقش اساسی و محوری دارند باید از گنجینه عظیم عاشورا استفاده کرد و به مجالس عزاداری غنا بخشید

عاشورا درس ها و عبرت های فراوان دارد اما مبارزه با طاغوت‏ها و مستكبران زمانه؛ مهمترین درس جاودانه نهضت حسینى‏ است ملت مسلمان و شجاع ایران، درس عزتمندى و آزادى و آزادگى را از حضرت سید الشهداء آموختند یاد گرفتند که در برابر ظالم و مستکبر سر خم نکنند و آزادانه و با اتكا به نصرت و یارى الهى راه خود را بپیمایند و با ازجان‏گذشتگى و ایثار خود در تمامى عرصه‏ها، همچون مولاى خویش كه تمامى داراى خود را داد اما ذلت نپذیرفت، ایستادگى كنند و ذلت را نپذیرند.

واقعه عاشورا، از جهات مختلف، عبرت‏آموز است، كه مهم‏ترین عبرت آن عدم اطاعت و حمایت و اجابت دعوت امام و ولى زمان است، بسیارى از خواص‏بى‏بصیرت در این آزمون سخت مردود شدند. خواصی بودند که دل‏هایشان پر از ایمان به امام حسین بود، اما چند ماه دیرتر وارد میدان شدند؛ به شهادت هم رسیدند،لحظه را نشناختند؛ زمانی به میدان آمدند که کار از کار گذشته بود و ولی خدا شهید شده بود.

مردم ایران از این واقعه تاریخی عبرت‏آموز به خوبی عبرت گرفتند نه‏تنها نداى حق‏طلبانه ولى خود را پاسخ گفتند بلكه در سخت‏ترین شرایط با جان‏فشانى و ازخودگذشتگى دست حمایت از ولى امر خود و ارزش‏ها و اهداف نظام اسلامى برنداشته‏اند و على‏رغم تهدیدها، تحریم ها و فشارهاى گوناگون، سرسختانه در میدان مبارزه علیه مستكبران قد علم كرد البته در این عصر هم خواصی بودند که همچون خواص زمان امام حسین(ع) در آزمون سخت الهى قبول نشده و شرمسار خداوند و امت او شده‏اند.

حادثه عاشورا، حادثه‏اى عبرت‏آمیز براى تمامى آحاد ملت ایران در ادامه راه است كه فریفته وساوس و نقشه‏هاى تفرقه‏افكنانه دشمنان نشوند و دست از حمایت از ولى امر برندارند و در این‏راه محكم و استوار گام بردارند تا به فضل و عنایت الهى این نظام اسلامى به دست منتقم حقیقى خون سید الشهداء(ع)، مهدى موعود برسد .

 

حمله موشکی ایران به مقر فرماندهی گروهک تروریست و ضد انقلاب حزب منحله دموکرات کردستان

مرزهاى غربى كشور پى‏درپى چندین بار توسط گروهك تروریست و ضد انقلاب حزب منحله دموكرات مورد تعرض قرار گرفت که یكى از آخرین تحركات این گروه تروریستى در ۲۰ مرداد ماه امسال اتفاق افتاد كه تروریست‏ها به قصد بر هم زدن نظم و آرامش مردم ایران و اخلال در امنیت کشور از حوزه مرزى اشنویه وارد خاك جمهورى اسلامى ایران شدند كه با الطاف خداوند و هوشیارى مرزبانان رشید، این توطئه خنثى شد. اما تجاوزات آن‏ها باز هم ادامه داشت که  ، سرانجام صبر ایران به پایان رسید و با حملات موشكى سپاه مقر فرماندهى این گروهك تروریستى را در كوى سنجق عراق هدف قرار داد.

یک برداشت غلط و اشتباهی که در تروریست‏ها و حامیان آنها به‏وجود آمده بود این بود قدرت جمهورى اسلامى ایران تضعیف شده و توان مقابله با چنین تحركاتى را ندارد و این گونه توهم می کردند که در آینده‏اى نزدیك می ‏توانند همچون مناطق كردنشین سوریه اداره محلى مناطق كردنشین ایران را در دست گیرند. اما حمله موشكى به مواضع دموكرات‏ها در کردستان عراق، محاسبات و آینده نگرى اشتباه ضد انقلاب و حامیان آن‏ها را در اقلیم كردستان به هم ریخت.

تروریست‏ها تا سال‏ها از این درسى كه نیروهاى اطلاعاتى و نظامى ایران به آن‏ها داده‏اند، یاد خواهند كرد. درسى كه به آن‏ها آموخت كه اگر ایران به آن‏ها پاسخ نمى‏دهد، نشانه‏اى از ناتوانى نیست، بلكه نشان دهنده خویشتن دارى جمهورى اسلامى است.

امیدوارم تروریست‏ها، بیدار شده باشند و پاسخ خود را دریافت كرده باشند و اگر با این انتقام موشكى سپاه هم هوشیار نشده باشند مى‏توانند منتظر پاسخ كوبنده‏تر باشند.

پاسخ موشكى سپاه به تروریست‏ها در كردستان عراق یك پیام روشن دیگرى هم به مقامات آمریكایى، رژیم صهیونیستى و سعودى كه  محرك اصلى تروریست ها به ویژه در حمله به سركنسولگرى ایران در بصره بودند، دارد که جمهورى اسلامى كلیه حركات دشمن را در منطقه رصد مى‏كند و به همه مواضع دشمن اشراف اطلاعاتی دارد و به تناسب نوع تهدید، پاسخى فراتر را در نقطه‏اى كه تصور آن نمى‏رود، مى‏دهد.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.