متن کامل خطبه های نماز جمعه مورخه 26/06/92
جمعه, 17 آبان 1392
همه نماز گزاران عزیز و خودم را به تقوای الهی دعوت می کنم باور به حسابرسی و روز رستاخیز و یاد مرگ عامل بسیار مهم در تقویت تقوای الهی است يَأَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمْ  إِنَّ زَلْزَلَةَ السَّاعَةِ شىَ‏ْءٌ عَظِيمٌ يَوْمَ تَرَوْنَهَا تَذْهَلُ كُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَتْ وَ تَضَعُ كُلُّ ذَاتِ حَمْلٍ حَمْلَهَا وَ تَرَى النَّاسَ سُكَارَى‏ وَ مَا هُم بِسُكَارَى‏ وَ لَاكِنَّ عَذَابَ اللَّه... ادامه مطلب...
IMAGE
حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار
دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398
حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار حضور دانش آموزان مدارس ابتدایی کوثر و علم و دانش شهر قیدار به همراه مربیان آموزشی در نماز جمعه شهر قیدار در مورخه 11/10/97 ./ ادامه مطلب...

اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

اوقات شرعی

ذکر روز

حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 حضور دانش آموزان در نماز جمعه شهر قیدار حضور دانش آموزان مدارس ابتدایی کوثر و علم و دانش شهر قیدار به همراه مربیان آموزشی در نماز جمعه شهر قیدار در مورخه 11/10/97 ./

دیدار ریاست محترم کمیته امداد با امام جمعه

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 دیدار ریاست محترم کمیته امداد با امام جمعه شهر قیدار دیدار ریاست محترم کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) شهرستان خدابنده به همراه معاونین با امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی در مورخه 27/10/97 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار ./...

دیدار مدیر کل محترم راهداری با امام جمعه

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 دیدار مدیر کل محترم راهداری با امام جمعه دیدار مدیر کل محترم راهداری استان زنجان به همراه ریاست محترم راهداری شهرستان خدابنده با امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی در مورخه 25/10/97 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید./...

جلسه کمیته بانوان

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 جلسه کمیته بانوان برگزاری جلسه کمیته بانوان در خصوص برنامه ریزی برنامه های دهه فجر و جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور اعضای محترم کمیته بانوان در مورخه 02/10/97 در دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید ./

جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر دی ماه 97

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر دی ماه97 برگزاری جلسه ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان خدابنده با حضور امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی و سایر اعضای محترم شهرستان خدابنده در مورخه  18/10/98 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید./...

برگزاری طرح اعتلای نماز 97/09/27

IMAGE

دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 برگزاری طرح اعتلای نماز برگزاری طرح اعتلای نماز در مدارس دخترانه شهرستان خدابنده با حضور و سخنرانی امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی و دبیر محترم ستاد اقامه نماز شهرستان خدابنده جناب آقای ابراهیمی به همراه همکاران در مورخه 27/09/97 در مدرسه علم و دانش شهر قیدار برگزار گردید ./  ...

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 97/07/20

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 97/07/20

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

دومین ویژگی متقین در خطبه متقین این بود که «ملبسهم الاقتصاد» یعنی متقین در زندگی اهل میانه روی هستند زندگی آنها حد وسط است اهل اسراف و تبذیر نیستند.

ابتلا به اسراف و تبذير يكی از مشكلات جامعه ما است. مصرف‏گرايی و زياده‏روی در مصرف، در تار و پود جامعه ريشه دوانده است و مشكلات اقتصادی بسياری برای جامعه ايجاد كرده است.

از ديدگاه قرآن،اسراف يكی از نكوهيده‏ترين كارها است كه حتی آن‌را يك عمل فرعونی دانسته ومی‏فرمايد:«وَاِنّ فِرعَونَ لَعالٍ فِی الاَرْضِ وَاِنَّهُ لَمِنَ المُسْرِفين» (يونس/۸۳)

 در حقيقت فرعون در آن سرزمين برتری جوی و از اسراف كاران بود.
علاوه بر آن قرآن اسراف كنندگان را اصحاب دوزخ می‏شمارد: «اِنَّ الْمُسْرِفينَ هُمْ اَصْحابُ النّارِ»(غافر/۴۳)

مناسفانه امروزه اسراف و تبذير به صورت عرف و عادت و گاهی حتی به عنوان يك ارزش درآمده است. برای از بین بردن این فرهنگ غلط ابتدا لازم است از ديدگاه قرآن و روايات به پيامدهای ويرانگر اسراف و تبذير در ابعاد فردی و اجتماعی در دو حوزه دنيوی و اخروی توجه کنیم

«اسراف» در لغت به معنی « گذشتن از حد ميانه، تلف كردن مال، ول‌خرجی كردن آمده است. «راغب» در «مفردات» می‏گويد:«اَلسّرَف، تَجاوُزُ الْحَدِّ فی كُلِّ فِعْلٍ یَفْعَلُه الانْسانُ وإِنْ كانَ ذلك فی الإِنْفاقِ أشْهر» سرف به معنای تجاوز كردن از حد در هر كاری است كه از انسان سر بزند. گرچه كاربرد آن در هزينه كردن مال بيشتر است.» «تبذير» یعنی ضایع کردن مال و به هر كس كه مالش را ضايع می‏كند مبذر گفته می‏شود.

اسراف منحصر به امور مالی نيست، بلكه اين کلمه در قرآن كريم و ادعيه مأثوره در مورد تجاوز از مرز شرع و خصلت‌های انسانی و گام نهادن به وادی گناه و معصيت بسيار استفاده شده است .

«وَما كانَ قَوْلُهُمْ اِلاّ أنْ قالُوا رَبَّنا اغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَاِسْرافَنا فی أَمْرِنا وَثَبّت اَقْدامَنا وَانْصُرْنا عَلَی الْقَومِ الْكافِرين»؛( آل‌عمران/ ۱۴۷)  و سخن آنان جز اين نبود كه گفتند: پروردگارا، گناهان ما و زياده‏روی ما در كارمان را برما ببخش و گامهای ما را استوار دار و ما را بر گروه كافران ياری ده.

یا آیه شریفه«قُل يا عِبادِیَ الَّذينَ اَسْرَفُوا عَلی اَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللّه‏ِ انّ اللّه‏ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعا اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيم»؛( زمر/۵۳.) بگو ای بندگان من ـ كه برخويشتن زياده‏روی روا داشته‏ايد ـ از رحمت خدا نوميد مشويد، همانا خدا همه گناهان را می‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است. در اینجا به برخی از آثار و تبعات فردی و اجتماعی اسراف می پردازیم :

1-كم بركتی: اسراف، عملی مخالف تقوا و دستورات و سفارش‌های خدا و اوليای الهی است و باعث می‏شود بركت از زندگی انسان رخت بربندد. امام صادق(ع) فرمودند: «اِنَّ مَعَ الاسْرافِ قِلَّةَ الْبَرَكَةِ؛۹ همانا اسراف همراه با كاهش بركت است.»
۲. زوال نعمت: يكی از آثار شوم اسراف و تبذير تباهی و زوال نعمت است. امام علی(ع) فرمودند: «اَلْقَصْدُ مَثْراةٌ وَالسَّرْفُ مَثْواةٌ؛۱۰ اعتدال ميانه‏روی موجب فراوانی مال و ثروت و اسراف باعث تباهی و نابودی آن است.

از امام كاظم(ع) نقل شده كه فرمودند: «مَنِ اقْتَصَدَ وَقَنِعَ بَقِیَتْ عَلَیْهِ النِّعْمَةُ وَمَن بَذَّرَ وَاَسْرَفَ زالَتْ عَنْهُ النِّعْمَة» (تحف‌العقول، ص ۴۰۳.)

كسی كه ميانه‏روی و قناعت ورزد، نعمتش باقی می‏ماند و آن‌كه تبذير و اسراف كند، نعمتش زوال می‏پذيرد.

خطبه دوم

در حال حاضر بزرگ‏ترين خيانتى كه در حق ملت ايران صورت مى‏گيرد اين است كه عده‏اى دشمن سعی مى كنند فضای کشور را بحرانی نشان دهند و وانمود کنند کشور به بن بست رسیده و تنها راه باقى مانده سازش و تسليم شدن در برابر آمريكاست.

رهبر معظم انقلاب در اجتماع بزرگ بسيجيان در ورزشگاه آزادى،فرمودند: «من صريحاً اعلام مى‏كنم: كسانى‏كه در داخل كشور اين فكر را كه مطلوب و محبوب دشمنان است ترويج مى‏كنند، اين‏ها خيانت مى‏كنند؛ اين خيانت به كشور است. اين‏كه ما بر طبق ميل دشمن ترويج كنيم كه راهى جز پناه بردن به دشمن نداريم، بزرگ‏ترين خيانت در حق ملّت است. البتّه اين اتّفاق نمى‏افتد، من به حول و قوّه‏ى الهى و با همراهى شما تا جان و توان دارم، نخواهم گذاشت اين اتّفاق در كشور بيفتد.»

اما در خصوص خيانت بزرگ سئوال اين است كه اين افراد  چه كسانى هستند این فکر را ترویج می کنند که تنها راه سازش و تسلیم در مقابل آمریکاست ؟و چه انگيزه و اهدافى را دنبال مى‏كنند؟

بررسى و مطالعه نوشته‏ها، تحليل‏ها و نامه‏هايى كه به منظور فشار به نظام جهت مذاكره مستقيم با آمريكا منتشر شده، نشان مى‏دهد امضاء كنندگان چنين نامه‏ها كه به‏صراحت با توان موشكى و دفاعى كشور مخالفت می کنند و می گویند با آمریکا باید کنار آمد خارج از سه گروه نیستند:

دسته اول مواجب بگيرانی هستند كه با سرويس‏هاى اطلاعاتى آمريكا و غرب همکار مى‏باشند. دسته دوم عناصر ضد انقلاب و معاند با نظام مى‏باشند  دسته سوم اشخاصى هستند که مزدور رسمى غرب نیستند اما آدم‏هاى بی روحيه، مردّد، ترسو، فرصت‏طلب و خودكم‏بين هستند چون خودشان مایوسند دیگران را هم مایوس می کنند خودشان هیچ کاری نمی توانند بکنند در مقابل دیگران مانع ایجاد می کنند.

در کتاب های کودک، داستان چوپان ساده لوحی آمده  که با گرگی دوستی کرد و او را به داخل آغل آورد تا ثابت کند گرگ هم می‌تواند دوست انسان باشد و دعوایی در کار نباشد. او پس از آنکه گوسفندانش را از دست داد تازه فهمید گرگ چیست و سازش با گرگ چه هزینه سنگینی دارد. همه چوپان ها، گرگ را می شناسند می دانند   هزینه چالش با گرگ، بسیار کمتر از هزینه سازش با گرگ است. آنها  برای چالش با گرگ چوبدستی مناسبی دارند  و با این آمادگی، هر روز گله را به صحرا می‌برند و پس از چرا، به سلامت به آغل باز می گردانند.

متأسفانه این حقیقت ساده و روشن، هنوز  برای برخی از روشنفکران و سیاستمداران ما، روشن نیست و برخی در صدد دوستی با گرگند. در این دویست سال، برخی سیاستمداران و روشنفکران ما، با خوشبینی غیر قابل باور، به گرگ اعتماد کرده و او را به آغل آورده اند و جز خسارت ندیده اند  و باز کسانی در صدد تکرار این  تجربه اند.

چرا برخی از عربستان که پیش رویشان است عبرت نمی گیرند؟ با وجود هزینه های هنگفتى كه دولت سعودى برای وابستگى  به آمریکا پرداخت مى‏كند، واشنگتن همچنان نگاه تحقیرآمیزى به ریاض دارد یک روز از او به گاو شیرده تعبیر می کند و یک روز می گوید: بدون حمایت آمریكا دو هفته هم دوام نمى آورید در عوض بن سلمان پادشاه پست و ذلیل عربستان می گوید:«باید پذیرفت هر دوستى، هم حرف خوب و هم حرف بد درباره شما خواهد زد. من عاشق همكارى با ترامپ هستم».

امروز سخن ما در مقابل تهدید های آمریکا و دشمنان همان سخن امام سجاد علیه السلام در مجلس یزید است وقتی که یزید امام را تهدید به قتل نمود حضرت بلند شد و راست قامت ایستاد و فرمود «أَ بالقتل تهددنی یا ابن زیاد اما علمت ان القتل لنا عادت  و کرامتنا الشهادت » بحارالانوار، 45/118؛ ما را به قتل تهدید می کنی و نمی دانی که کشته شدن عادت ماست و شهادت برای ما کرامت است.

تصویب لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون cft

روز یكشنبه لایجه عضویت جمهورى اسلامى ایران به كنوانسیون مبارزه با تأمین مالى تروریسم موسوم به cftدر مجلس شوراى اسلامى علی رغم مخالفت های بسیاری از مراجع تقلید، 120 نماینده انقلابی و ائمه جمعه و تشکل های دانشجوئی و حوزوی متاسفانه تصویب شد.

پیوستن به كنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و  كنوانسیون «پالرمو» جزیى از تعهدات ۴۱ گانه‏اى است كه دولت به FATF داده است، لذا، دولت در سال گذشته لایحه پیوستن به این كنوانسیون را به مجلس ارایه كرد.

من به دو نکته مهم در مورد این کنوانسیون اشاره می کنم نکته اول این که بر طبق مواد ۱۲ و۱۳ و... این كنوانسیون دولت ایران متعهد می شود كه اطلاعات روابط بانكى داخلى را با كشورهاى عضو این كنوانسیون به اشتراك بگذارد. با توجه به وضعیت ایران كه تحت تحریم‏هاى ظالمانه آمریكا و سازمان ملل قرار دارد، اگر این اطلاعات به كشورهاى دیگر ارائه شود امنیت اقتصادى فعالان اقتصادى را در داخل ایران دچار اختلال جدى مى‏كند. و در صورتی که اطلاعات بانکی و اقتصادی را در اختیار قرار ندهد هزینه‏هاى سیاسى و حقوقى براى كشور ایجاد مى‏شود.

افشا شدن اطلاعات صرافى‏هایى كه تحریم‏ها را دور می زندند و مشكلاتى كه بعد از آن براى آن‏ها به‏وجود آمد و اثرات مستقیم در بازار ارز داشت یا دستورالعملى كه یكى از بانك‏ها به شعبات خودش ابلاغ کرده و از شعبات خود خواسته است تا به افراد و نهادهاى تحت تحریم آمریكا و سازمان ملل ارایه خدمت نشود، در این راستاستکه با اجراى دستورات FATFبیشتر از این هم خواهد

نکته دوم این که تعریف كنوانسیون cft از تروریسم با قانون اساسى؛ کاملا مغایرت دارد مکرر در خطبه اشاره شده است که  تعریف كنوانسیون از عمل ترویستى مغایر با مبانى و قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران است. هر کس و هر گروهی در مقابل زیاده خواهی ها و خوی استکباری آمريکا ايستادگي و مقاومت کند از دیدگاه آمریکا  تروريست است و اگر جايي يک گروه تروريستي در جهت منافع واشنگتن حرکت کند آمريکا از اين گروه حمايت مي کند. از دیدگاه آمریکا داعش تروریست نیست رژیم کودک کش صهیونیستی تروریست نیست آمریکا سازمان مجاهدین خلق را که هزاران نفر از مردم ایران را به خاک و خون کشدند از لیست گروه های تروریستی خارح می کند اما از نگاه آنها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تروریستند حزب الله لبنان تروریستند مردم یمن که از وطن خود دفاع می کنند تروریستند

بعضی دلیل می آورند که در لایحه براى این ماده حق شرط گذاشته شده است اما بر اساس حقوق بین‏الملل حق شرط در زمانى وارد است كه كنوانسیون آن‏را قبول كرده باشد، كه كنوانسیون CFT حق شرط بر تعریف تروریسم را نپذیرفته است. خصوصا در ماده ۶ خود صریح بیان كرده است كه هیچ توجیهى اعم از نژادى، قوى، مذهبى و... نمى‏تواند تعریف تروریسم را محدود كند. به‏طور قطع كشورهاى عضو به حق شرط ایران اعتراض كرده و این حق شرط را از خاصیت خواهند انداخت.

آقاى دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه در جلسه علنى مجلس شوراى اسلامى در دفاع از پیوستن ایران به لایحه CFT نكته‏اى گفت كه تأمل‏برانگیز بود گفت: «نه بنده و نه آقاى رئیس‏جمهور نمى‏توانیم تضمین بدهیم كه با پیوستن به لایحه عدم حمایت مالى از تروریسم مشكلات ما حل خواهد شد، اما مى‏توانیم تضمین دهیم با نپیوستن به این لایحه، آمریكا بهانه مهمى را براى افزایش مشكلات ما پیدا خواهد كرد.»

از این سخن آقاى ظریف، مى‏توان این گونه فهمید كه تمركز دستگاه دیپلماسى دولت، گرفتن بهانه‏هاى فشار از دست آمریكا است.

دو سئوال از آقای ظریف داریم یکی این که فهرست بهانه‏هاى آمریكا براى فشار علیه ملت ایران چیست؟ آیا این بهانه‏های آمریکا تمامى دارد؟ آمریکا  دشمن درجه یک ماست و براى اعمال دشمنى خود، به راحتى هزاران دلیل و بهانه پیدا مى‏كند. خوب است جناب آقای ظریف و نمایندگان محترم که به چنین لایحه ای رای می دهند  به فهرست ۱۲ بند زیاده‏خواهانه وزیر امور خارجه آمریكا براى اعمال فشار بر جمهورى اسلامى توجه کنند.

اگر آمریكا بعد از FATF بر یكى از بندهاى این فهرست، مانند برنامه موشكى جمهورى اسلامى ایران تمركز و اعمال فشار كرد، چه باید كرد؟ باز هم باید قبول کرد؟

سئوال دوم این است که مبنای بهانه گیری های آمریکا براى فشار بر جمهورى اسلامى، چیست؟ همه می دانیم و رهبر معظم انقلاب مکرر فرمودند دشمنی آمریکا با ایران به خاطر انرژی هسته ای و حقوق بشر و موشک ها و ... نیست بلکه این كشور بخاطر زیاده‏خواهى‏ها و خلق و خوى استكبارى، با اسلام‏خواهى، استقلال‏خواهى، عزت‏طلبى و در یك كلام با انقلاب اسلامى ملت ایران دشمنى دارد و براى اینکه این دشمنی را اعمال کند هر روز یک بهانه ای می تراشد و این بهانه تراشی ها تمامی ندارد.

مقام معظم رهبری در هفته گذشته در جمع بسیجیان فرمودند: اين‏را همه توجّه داشته باشند، هم مسؤولين كشور، هم آحاد مردم و به‏خصوص جوانان عزيز، ما بايستى به دشمن پيام قدرت بدهيم، نه پيام ضعف؛ در حرف ما، در رفتار ما، در منش زندگى ما، دشمن بايد احساس كند با يك مجموعه‏ى مقتدر مواجه و روبه‏رو است؛ اگر در ما احساس ضعف بكند، جَرى مى‏شود و شدّت عملش را افزايش خواهد داد؛ مراقب باشيد.

 

حالا که این لایحه با تصویب مجلس كه مسیر قانونى خود را طى می کند، به شوراى نگهبان ارسال شده و شوراى نگهبان بررسى مغایرت یا عدم مغایرت آن‏را با شرع و قانون اساسى انجام خواهد داد. همانگونه كه همگان وظیفه دارند به مصوبه قانونى مجلس احترام بگذارند، باید مسیر بررسى كارشناسى و قانونى شوراى نگهبان را به دور از هرگونه فشار و جنجالى را فراهم آورد و هر تصمیم كه این شورا گرفت را بر دیده منت نهاده و قانونى دانست.

پیاده روی اربعین

امام باقر(عليه‏السلام) فرمودند: «لَوْ يَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِي زِيَارَةِ الْحُسَيْنِ(ع) مِنَ الْفَضْلِ لَمَاتُوا شَوْقاً وَ تَقَطَّعَتْ أَنْفُسُهُمْ عَلَيْهِ حَسَرَات»‏(وسایل‏الشیعه، ج۱۴، ص ۴۵۳)؛ اگر مردم مى‏دانستند كه در زيارت امام حسين(عليه‏السلام) چه فضيلت‏هايى هست، از شوق جان مى‏دادند و از شدت حسرت (از اين‏كه نرفتند) قالب تهى مى‏كردند.

امام صادق(عليه‏السلام) فرمودند: براى هر قدمى كه زائر جد غريب ما سيدالشهداء برمى‏دارد، ثواب يك شهيد در معركه و آغشته به خون مى‏باشد.

اين پیاده روی و زیارت اربعین، ادامه حرکت بازماندگان سربلند نهضت كربلا به‏ويژه حضرت زينب(علیها‏السلام) و سيدالساجدين(علیه‏السلام) در پيام‏رسانى كربلاست و در راستای رساندن فرياد عاشورائيان به تمامى ملتهاى مظلوم و ستمديده دنيا است.

در این پیاده‏روی عظیم و بی نظیر اربعین  مردم از سرتا سر عالم در يك نقطه جمع می شوند و تنها اشتراكشان، «حب الحسين» است. هيچ قدرتي جز قدرت سيدالشهدا(ع) و شيعه‏ نمي‏تواند چنين اجتماع بزرگي را رقم بزند.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.