اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 29/02/96

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

خودم و همه نماز گزاران عزیز خواهران و برادران خودم را به تقوای الهی دعوت می کنم در حدیثی که معاویة بن عمّار از امام صادق علیه السّلام، نقل می کند که حضرت فرمودند در وصیت های نبی مکرم اسلام به حضرت علی علیه السلام یکی از مهمترین سفارشات سفارش به تقوا و ورع می باشد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:«یا علىّ، أوصیک فی نفسک بخصال، فاحفظها عنّی. ثمّ قال: اللّهمّ أعنه. «اى على، سفارش مى‏کنم تو را در جان خودت به خویهایى، نگاهدار آنها را از من.» پس از آن گفت: «خداوندا، کمک و یاری کن او را.

در این حدیث شریف از جهات مختلفی معلوم مى‏شود که این وصیتهایى که حضرت رسول اکرم، صلّى اللّه علیه و آله، به جناب مولا امیر المؤمنین، علیه السلام، فرمودند در نظر مبارکشان خیلى مهم بوده.

یکى آنکه سفارش شونده شخصیتی مثل حضرت امیر المؤمنین، علیه السلام، است منزهتر از آن است که احتمال مسامحه در حدود شرعیه و در اوامر الهیه نسبت به ایشان برود، پیامبر اکرم ایمان داشتند که حضرت اینها را عمل می کند ولى چون خود مطلب در نظر مبارک رسول اللّه، صلّى اللّه علیه و آله، خیلى مهم بوده، از سفارش خوددارى نفرمودند.

و دیگر آنکه پس از آنکه فرمود: «وصیت مى‏کنم تو را»، فرمود: «حفظ کن آنها را از من.» و پس از آن، براى آنکه علاقه داشت که حضرت این مهمات را اتیان کند، دعا کرد که «خداوندا، او را اعانت فرما.

پس، معلوم شد که این مطالب از مهمات است.  فرمودند:«أمّا الأولى فالصّدق. و لا یخرجنّ من فیک کذبة أبدا. اما اوّلى، راست گفتارى است. هیچگاه از دهان تو دروغى خارج نشود. و الثّانیة، الورع. و لا تجترى على خیانة أبدا. و دومى پرهیزگارى است. هرگز بر خیانت جرئت مکن. ورع به معناى تقوى یا شدت تقوى و کمال پرهیزگارى است. ورع در حقیقت کفّ نفس و نگاهدارى آن است از تعدّى از حدود شرع و عقل. و الثّالثة، الخوف من اللّه عزّ ذکره کأنّک تراه سوم، خوف از خداوند طوری که گویى او را مى‏بینى.. و الرّابعة، کثرة البکاء من خشیة اللّه تعالى. یبنى لک بکلّ دمعة ألف بیت فی الجنّة. چهارم گریه بسیار از ترس خداوند است. بر پا مى‏شود براى توبه هر قطره اشکى هزار خانه در بهشت. و الخامسة، بذلک مالک و دمک دون دینک. و السّادسة، پنجم، بخشیدن تو است مال و خونت را در راه دینت. الأخذ بسنّتی فی صلاتی و صومی و صدقتی» ششم، گرفتن طریقه من است در نماز و روزه و صدقه‏ام.

 

 

 

خطبه دوم

بيانات بسيار مهم رهبر معظم انقلاب اسلامى در جمع مردم و در آستانه انتخابات بسيار مهم رياست جمهورى و نيز شوراها ازجمله مسائلى است كه بايد مورد توجه جدى قرار گيرد.

يكى از مسائل مهمى كه در انتخابات مطرح است، مسأله برنده و بازنده است  گاهى افرادى تصور می كنند كه كسانى‏كه نامزد مورد علاقه آن‏ها راى نياورده است، بازنده شده‏اند و کسانی که نامزد مورد نظرشان رأى آورده  برنده است.

اولین نکته مهمی که بیان فرمودند این بود که برنده اصلى انتخابات مردم ايران هستند كه با سرافرازى و درايت در انتخابات شركت جسته‏اند و به حول و قوه الهى بهترين‏ها را براى آينده خود انتخاب كرده‏اند فرمودند: در انتخابات، نامزدهاى متعددى هستند؛ هركدام حرف مى‏زنند، نظر مى‏دهند و هركدام طرفدارانى دارند. يك نفر از اين جمع بالاخره رأى مى‏آورد اما برنده‏ى اصلى در اين ماجرا - هركس كه رأى بياورد ملت ايران است. برنده‏ى اصلى نظام جمهورى اسلامى است.

نكته بسيار مهم ديگر در فرمایشات رهبر معظم انقلاب، مسأله حفاظت از رأى مردم به‏عنوان يك امانت  بود به همه دستگاه‏هاى اجرايى و نظارتى و دستگاه‏هاى حافظ امنيت، تأكيد اکید کردند که مراقب آراء مردم باشند فرمودند: ممكن است در اين بين كسانى بخواهند تخلف كنند لكن دستگاه‏ها بايد مراقبت كنند.

مسئله سومی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید کردند لزوم پايبندى به نتيجه قانونى انتخابات بود و دورى همگان از دست‏اندركاران و مردم و حاميان و ناظران از تخلف از قانون بود فرمودند: همه بايد به قانون پايبند باشند و نتيجه قانونى انتخابات را نکته چهارمی که در فرمایشات مقام معظم رهبری از اهمیت ویژه ای برخوردار بود اهميت امنيت كشور و لزوم توجه و قدردانى از اين امنيت‏ بود.

در چند روز اخیر هم فرمودند هر کس این امنیت را بر هم بزند سیلی می خورد.

رهبر معظم انقلاب نسبت به اهميت انضباط در انتخابات تذكر دادند و خاطرنشان كردند: انضباط مردم خيلى باارزش است؛ هم قبل از انتخابات، هم روز انتخابات و هم بعد از انتخابات. اين انضباط و پايبندى مردم به نظم و قانون خيلى مهم است.

شاخصه های رییس جمهور در طراز جمهوری اسلامی ایران:

۱-به اصول، مبانى، آرمان‏ها و اهداف انقلاب اسلامى معتقد و وفادار باشند.

۲- به نظام ولايى اعتقاد داشته و در عمل ولايت‏محور باشد

۵-  نسبت به تهديدات، نقشه‏هاى دشمنان و جبهه استكبار درک عمیق داشته باشد.

6- مرعوب غرب نشود استكبارستيز باشد اهل مقابله با زياده‏خواهى‏هاى آمريكا باشد.

7-  از زندگى اشرافى و روحيه عافيت‏طلبى و دنياگرايى به دور باشد.

8- با دشمنان و جريان ضدانقلاب و مخالفان و معاندان انقلاب و نظام، مرزبندى روشنى داشته باشند.

9- درارای روحیه جهادى، انقلابی و تفكر بسيجى باشد.

10 - پرچمدار جهاد كبير و عدم تبعيت از كفار باشد نفوذ پذیر نباشد و با جریان نفوذ مقابله نماید.

۱۴-حافظ بيت‏المال باشد و با هر نوع رانت‏خوارى و ویژه ‏خوارى، فسادهاى مالى، اقتصادى و اخلاقى مقابله كند.

15- در برخورد با مردم صادق باشد.

16- در همه مسائل، كلام رهبر فرزانه انقلاب اسلامى حضرت آيت‏الله‏العظمى امام خامنه‏اى را به عنوان ولی امر فصل‏الخطاب بداند.

ملت بزرگ ايران، در طول نزدیک به چهار دهه از حيات پربار انقلاب اسلامى  با لبیک به فرامین رهبران الهی خود شركت وظیفه اجتماعى و ملى،  و تكليف شرعى دانسته با حضور پرشور و آگاهانه  در پاى صندوق‏هاى رأى، جلوه‏هاى زيبايى از شكوه جمهوريت و مردم‏سالارى دينى نظام مقدس جمهورى اسلامى ايران را آفریدند و دشمنان را مايوس نمودند. و امروز روز 29 اردیبهشت دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهورى و پنجمين دوره شوراهاى اسلامى ایران در حال برگزاری است امروز یک فرصت‏ بى‏بديل ديگرى است برای نمايش عزت، عظمت و اقتدار ،سربلندى نظام و نمایش پیوند مبارک امت با ولایت.

دشمنان ما همیشه وقتی حضور مردم را در صحنه دیدند عقب‏نشينى كردند و اين‏بار هم به لطف خدا، حضور حماسی مردم در پای صندق های رای بينى آنان را به خاك مذلت خواهد ماليد.

همه مردم و به‏ويژه جوانان عزيز باید كاملاً هشيار باشند. بايد شنبه‏ى پس‏از انتخابات، روز مهربانى، برادری و بردبارى و صبوری باشد. چه طرفداران کاندیدای که رای آورده و چه طرفدارن ديگر نامزدهاى محترم متانت خودشان را حفظ کنند و کاری نکنند که مایه سوء استفاده دشمنان باشد از هرگونه رفتار و گفتار تحريك‏آميز پرهيز كنند.

30 اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت

میزان جمعیت هر جامعه ای یکی از شاخص های توانمندی آن جامعه محسوب می شود. در کشور ایران سال هایی را مشاهده می کنیم که به علل مختلف، سیاست کلی کشور به سمت کاهش جمعیت متمایل بود که این مسأله می تواند کشور ایران را از جهات مختلف در معرض خطرات جدی و چه بسا جبران ناپذیری قرار دهد. رهبر معظم انقلاب طی سال های اخیر این مسأله را با جدیدت به مسئولین و ملت ایران بارها گوشزد نموده و خطرات تحدید نسل و راه کار های افزایش جمعیت را به مناسبت های گوناگون بیان فرموده اند.

 طبق فرمایش مقام معظم رهبری فرزند اوری و افزایش جمعیت بین مردم بايد فرهنگ‌ سازى شود باید جوانب قضيه سنجيده، شود بررسی شود چه چيزهايى  موجب مي شود جامعه‌ ما دچار ميل به كم‌ فرزندى بشود باید گره‌ ها باز شود، باید عوامل كاهش جمعيت و موجبات افزايش جمعيت به‌ نحو مطلوب، درست سنجيده شود و موانع برطرف شود.

 برخی به خاطر ترس از فقر و مسائل اقتصادی شعار فرزند کمتر زندگی بهتر می دهند همان کاری که در جاهلیت طبق نقل قرآن کریم انجام می دادند «وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَكُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُكُمْ وَ إِيَّاهُم» ‏فرزندان خود را از ترس فقر مکشید؛ ما مستمرّاً شما و آنها را رزق و روزی می‌دهیم.

بكر بن صالح مي گويد: «كَتَبْتُ إِلَى أَبِي الْحَسَنِ عليه السلام إِنِّي أَحْبَبْتُ طَلَبَ الْوَلَدِ مُنْذُ خَمْسِ سِنِينَ وَ ذَلِكَ أَنَّ أَهْلِي كَرِهَتْ ذَلِكَ وَ قَالَتْ إِنَّهُ يَشْتَدُّ عَلَيَّ تَرْبِيَتُهُمْ لِقِلَّةِ الشَّيْ ءِ فَمَا تَرَى فَكَتَبَ إِلَيَّ اطْلُبِ الْوَلَدَ فَإِنَّ اللَّهَ يَرْزُقُهُم » به امام كاظم عليه السلام نامه اي نوشتم: من مدت پنج سال است كه از بچه‌دار شدن جلوگيري مي كنم و اين به خاطر آن است كه همسرم فرزند نمي‌خواهد و مي‌گويد: تربيت و ادارۀ فرزندان برايم دشوار است؛ زيرا فقير هستيم و از امكانات زيادي برخوردار نيستيم. نظر حضرتعالي چيست؟ امام در پاسخ مرقوم فرمودند: فرزند طلب كن! همانا خدا روزيِ آنها را مي دهد.

فتح خرمشهر در عمليات بيت‏المقدس (1361 ه.ش) روز مقاومت، ايثار و پيروزى‏

«آزاد سازی خرمشهر»نماد نصرت الهى و شاه ‏بيت مقاومت و ايثار ملت بزرگ ایران است..

 سردار قادسيه در سر سوداى فتح 6 روزه ایران را در سر مى‏پرورانيد اما حماسه، آفرينان خرمشهر چون جهان آرا و علم الهدى و چمران  نگذاشتند خواب دشمن تعبير شود. آرامش را از دشمن بعثى ربودند و باعث خروج ذلت‏بار آن‏ها در سوم خرداد 1361 از خرمشهر شدند که حضرت امام فرمودند: «خدا خرمشهر را آزاد كرد» و با اين تعبير زيبا، تمام حماسه‏آفرينان او لشكريان الهی  تلقى شدند.

فتح خرمشهر برای همیشه انديشه تسلط بر ايران، را به زباله‏دان تاريخ فرستاد.

حماسه ماندگار آزادى خرمشهر همچون آينه‏اى پيش روى ما و مسؤولان باید آن ‏را مبناى رفتار خويش قرار دهند، که در این صورت بی شک در هر عرصه‏اى پيروز خواهيم شد و اگر غفلت كنيم، بايد طعم تلخ شكست را بچشيم كه در اين صورت، هم بايد پاسخگوى صياد شيرازى‏ها، جهان آراها، چمران‏ها و... كه چنين آينه‏اى را فراروى ما قرار دادند، باشيم و در مورد تقصيرهاى خود به آيندگان پاسخ دهيم.

یک مسئله با اهمیت جهت عبرت در مسئله سقوط خرمشهر بعد مقاومت مسئله نفوذ بود بنی صدر نفوذی دشمن بود نيروهاى مردمى و انقلابى و سپاهی را در دفاع از خرمشهر به کار نگرفت مقام معظم رهبری در خطبه‏هاى نماز جمعه‏ى ۱۴ خرداد ۱۳۶۱ دليل خونين‏شهر شدن خرمشهر را اين‏گونه توضيح مى‏دهند: «مسؤولان خيانت‏كار، آن‏هايى كه سررشته‏ى امور در جنگ صددرصد به دست و تدبير آن‏ها بود، حاضر نبودند براى نيروهاى جنگنده‏ى مردمى اعتبارى قائل بشوند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، اين نيروى جان بركف، سالهاى گذشته از طرف آن فرارى نگون‏بخت و همكاران و هم‏فكرانش جدى گرفته نمى‏شد. اين بود كه خود را از يك نيروى عظيم محروم كرده بودند.»

با عزل بنى‏صدر آن نفوذی خائن  مانعى بزرگ براى پيشرفت كار جنگ و كشور از سر راه ملت ايران برداشته شد. شكسته‏شدن حصر آبادان در ۵ مهر ۱۳۶۰ نخستين ثمره توجه به نيروى مردمى بود. و در عمليات بيت‏المقدس به تاريخ دهم ارديبهشت آغاز و خرمشهر به‏طور كامل آزاد شد و پرچم پُرافتخار جمهورى اسلامى ايران برفراز «مسجد جامع» و پل تخريب‏شده‏ى خرمشهر به اهتزاز درآمد.

اين پيروزى نگاه جهانيان را به انقلاب اسلامى ايران تغيير داد. كسانى‏كه تا آن روز به‏دنبال فروپاشى انقلاب تازه متولدشده‏ى اسلامى در ايران بودند، پس از فتح خرمشهر تغييرات و ترديدهاى بسيارى در باورشان ايجاد شد

علت اين که امروز ما در مقابل قوى‏ترين قدرت‏هاى عالم در مقابل آمریکا احساس قدرت می کنیم به خاطر همین فتح خرمشهرهاست

آغاز محاصرهاقتصادى جمهورى اسلامى ايران از سوى آمريكا 1 خرداد

تحریم اقتصادی یک تحفه الهی بود که اندیشه ها و فکرهای اندیشمندان ما را راه انداخت امام (ره) فرمودند تحریم اقتصادی هدیه ای آسمانی بود که ما را به سمت خود کفائی سوق داد.

هدف دشمن در محاصره اقتصادی خسته‏کردن و جداکردن مردم از نظام و بازگرداندن سلطه خود بر کشور  و در نهایت زمین‏زدن جمهورى اسلامى‏ بود

دشمن سى وچند ‏سال همه تلاش خود را در توطئه و دشمنى بر علیه جمهوری اسلامی به کار گرفت از کودتا و جنگ تحمیلى،حمله نظامی گرفته تا تحریم اقتصادی و مصادره اموال ،جنگ روانى و تبلیغاتى و دخالت آشکار در انتخابات و... اما به حول قوه الهی همه اینها به صحنه‏هایى از شکست و سرگردانى برای دشمن  تبدیل شد و آیه «ان کید الشیطان کان ضعیفا» برای جهانیان معنا شد.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.