اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 96/04/23

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

 مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند: «اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ أَنَّ التَّقْوَى دَارُ حِصْنٍ عَزِيزٍ وَالْفُجُورَ دَارُ حِصْنٍ ذَلِيلٍ لَا يَمْنَعُ أَهْلَهُ وَلَا يُحْرِزُ مَنْ لَجَأَ إِلَيْهِ»(نهج البلاغه /خ157) ای بندگان خدا بدانید که تقوا دژی محکم و با عزت و شکست ناپذیر است و هرزگی و گناه خانه ای در حال فروریختن و خوار کننده است .

در خطبه های گذشته بیان شد که رابطه مستقیم بین تقوا و عزت وجود دارد در این خطبه به عوامل عزت با توجه به روایات معصومین علیهم السلام می پردازیم

پای بندی به قرآن و عمل به دستورات آن، یکی از مهمترین عوامل عزت و شکست ناپذیری است . امام علی علیه السلام در این باره می فرمایند:

«ثُمَّ أَنْزَلَ عَلَيْهِ الْكِتَابَ نُوراً لَا تُطْفَأُ مَصَابِيحُهُ ... وَ شِفَاءً لَا تُخْشَى أَسْقَامُهُ وَ عِزّاً لَا تُهْزَمُ أَنْصَارُهُ وَ حَقّاً لَا تُخْذَلُ أَعْوَانُهُ‏ ... وَ مَعْقِلًا مَنِيعاً ذِرْوَتُهُ‏ وَ عِزّاً لِمَنْ تَوَلَّاهُ وَ سِلْماً لِمَنْ دَخَلَهُ » (خطبه 198) خداوند قرآن را بر او (پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله) نازل فرمود، قرآن نوری است که چراغهای آن خاموش نمی شود . . . ، شفا دهنده ای است که از بیماریهایش ترسی وجود ندارد و عزت و قدرتی است که یارانش شکست ندارند و حقی است که یاری کنندگانش خوار نمی شوند . . . و پناهگاهی است که قله آن بلند است و عزتی است برای کسی که ولایت آن را بپذیرد .»

یکی دیگر از عوامل مهم عزت که در روایات حضرات معصومین علیهم السلام مورد تاکید قرار گرفته است اطاعت و بندگی است بندگی رمز پیشرفت اولیاء الهی و زمینه ساز سعادت و عزت انسان است . در حدیث قدسی آمده است که خداوند می فرماید: «انی وضعت العز فی قیام اللیل والناس یطلبونها فی ابواب السلاطین فلم یجدوه ابدا» (سید محمد حسینی عاملی، اثنا عشریة، ص 155 ) من عزت را در شب بیداری (و نماز شب) قرار دادم و مردم در خانه شاهان به دنبال آن می گردند، پس هرگز آن را نخواهند یافت.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «ان ربکم یقول کل یوم: انا ربکم انا العزیر فمن اراد عز الدارین فلیطع العزیز» (میزان الحکمة، ج 5، ص 1958، روایت 12838) به راستی پروردگار شما هر روز می گوید: من پروردگار شما هستم . من عزیز هستم هر کس عزت دو جهان را می خواهد باید عزیز را اطاعت کند .

خطبه دوم

امر به معروف و نهى از منكر از دستورات بسيار مهم و موکد دينى ماست و انقلاب اسلامى ايران بر اساس احياء اين دستور الهی با تأسى به قیام اباعبدالله الحسین علیه السلام که منشور قیامش عمل به امر به معروف و نهی از منکر بود، شکل گرفت و یکی از اصول مهم قانون اساسی که اصل هشتم باشد در خصوص امر به معروف و نهى از منكر مى‏باشد. امام باقرعليه السلام می فرمایند:أوحی الله عزّ وجلّ الی شعيب النّبی  ، انّی معذّب من قومک مأة ألف ، أربعين ألفاً من شرارهم و ستّين ألفاً من خيارهم ، فقال (عليه السلام ) يا ربّ هؤلاء الأشرار فما بال الأخيار ؟ فأوحی الله عزأ وجلّ اليه : داهنو أهل المعاصی و لم يغضبوا لغضبی . (فروع کافی ج۱ ص ۳۴۳ ) خداوند عز وجل به حضرت شعيب پيامبر وحی نمود که من صد هزار نفر از قوم تو را عذاب خواهم کرد ، چهل هزار نفر از بدکاران قوم تو وشصت هزار نفر از نيکان قوم تو را ، حضرت شعيب (عليه السلام ) عرضه داشت : پروردگارا ! بدان قوم من سزاوار عذابند اما نيکان وخوبان قوم من چه گناهی دارند ؟ پس خداوند به آن حضرت وحی کرد :که خوبان قوم تو نسبت به گناه کاران مداهنه وتسامح نمودند وبه خاطر غضب من غضب نکردند .

در جایگاه امر به معروف و نهی از منکر همين بس كه جضرت مولى الموحدين علی علیه السلام در وصيت‏نامه‏ى خويش فرمودند: «لَاتَتْرُكُوا الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْيَ عَنِ الْمُنْكَرِ فَيُوَلَّى عَلَيْكُمْ شِرَارُكُمْ ثُمَّ تَدْعُونَ فَلَا يُسْتَجَابُ لَكُمْ» (نهج البلاغه، نامه ۴۷)

 اما متاسفانه سفارشات اکید دينى و تاکیدات و سفارشات و دستورات بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب در اين‏باره چنان‏كه بايد مورد توجه قرار نگرفته است و هنوز به‏خوبى به اجرا گذاشته نشده و همچنان جزو اصول عمل‏نشده‏ى قانون اساسی است.

*از همان اول انقلاب، امام عظيم‏الشأن احياء امر به معروف  و نهی از منکر را وظيفه‏ حكومتى دانستند و دستوردادند یک نهادى براى آن ایجاد شود. متن اين دستور امام چنين بود:«بسم الله الرحمن الرحيم؛ شوراى انقلاب اسلامى به موجب اين مرقوم مأموريت دارد كه اداره‏اى به اسم «امر به معروف و نهى از منكر» در مركز تأسيس نمايد؛ و شعبه‏هاى آن در تمام كشور گسترش پيدا كند؛ و اين اداره، مستقل و در كنار دولت انقلابى اسلامى است و ناظر به‏ اعمال دولت و ادارات دولتى و تمام اقشار ملت است. و دولت انقلاب اسلامى مأمور است كه اوامر صادره از اين اداره را اجرا نمايد و اين اداره مأمور است كه در سراسر كشور از منكرات به هر صورت كه باشد جلوگيرى نمايد و حدود شرعيه را تحت نظر حاكم شرعى يا منصوب از قِبَل او، اجرا نمايد و احدى از اعضاى دولت و قواى انتظامى حق مزاحمت با متصديان اين اداره ندارند. و در اجراى حكم و حدود الهى احدى مستثنى نيست ...» (صحيفه امام جلد ۹، صفحه ۲۱۳)

مرحوم حاج سيد احمد خمينى فرزند گرامى و يار همراه امام در توضيح اين حكم چنان‏كه در صحيفه‏ى امام آمده است، نوشته‏اند: «اين حكم چندى بعد از پيروزى انقلاب از طرف امام خمينى صادر شد و به محض اين‏كه شايع شد كه امام چنين حكمى صادر كرده‏اند، از طرف شوراى انقلاب و دولت موقت آمدند و به هر وسيله‏اى كه بود جلوى آن‏را گرفتند، به دو علت: الف: هنوز تشكيلاتى براى به اجرا در آوردن آن نيست. ب: هرج و مرج مى‏شود .... امام گرچه به‏وهيچ‏وجه قبول نداشتند، ولى چون عده‏اى گفتند، قبول كردند. بعدها معلوم شد كه اگر اين حكم به اجرا گذاشته مى‏شد، با توجه به جوّ انقلابى، مى‏توانستيم جلوى خيلى از كارهاى خلاف را بگيريم و به عقيده‏ى من، دولت موقت از اين‏كه به محاكم كشيده شوند، هراس داشت.»

رهبر معظم انقلاب اسلامى در سخنرانى اخير خود در جمع مسؤولان قضايى، از عمل نکردن به اصل هشتم قانون اساسی گلایه کردند و «حقوق آمران به ‏معروف و ناهيان از منكر» را مطرح كردند ولی متاسفانه دستور اخير رهبر معظم انقلاب اسلامى در باب احياء اين اصل نيز چنان‏كه بايد مورد توجه همگان قرار نگرفت. در چنين شرايطى انتظار مى‏رود همه قوا  دلسوزان و حافظان دين و حاميان مذهب از اين گلايه‏ى رهبر معظم انقلاب بيشترين استقبال را داشته باشند و براى احياء صحيح و درست اين دستور دينى، بهترين تدابير انديشيده شود.

پیروزی موصل بعد از سه سال اشغال

موصل، دومين شهر بزرگ عراق كه در سايه خيانت و همراهى برخى مسؤولان عراقى در ۲۴ ساعت سقوط كرده بود،پس از ۳۷ ماه اشغال، در سايه وحدت مثال‏زدنى و از جان گذشتگى فرزندان ملت مظلوم و غيرتمند عراق، آزاد شد و بر همه نقشه‏ها و توطئه‏هاى شوم و تجزيه‏طلبانه و اختلاف‏برانگيز آمريكا و طرح خاورميانه جديد در منطقه خط بطلان کشید.

پيروزى موصل؛شكست توطئه اختلاف قومى و مذهبى و تشديد شكاف بين شيعه و سنى در منطقه‏.

پيروزى موصل؛تجلى نقش مرجعيت و علماى با بصيرت انقلابى بود اين پيروزى بزرگ در سايه وحدت تاريخى و تبعيت يكپارچه ملت عراق از زعامت مرجعيت دينى وقتی مرجع عالیقدر جهان تشیع آيت‏الله العظمى سيدعلى سيستانى فتوای جهاد کفائی داد نيروهاى بسيج مردمى (حشدالشعبى) در کنار نيروهاى ارتش قرار گرفت و ثمره وحدت نيروها و بسيج ظرفيتهاى مردمى عراق این پیروزی شیرین بود.

با پيروزى موصل؛ختم پرونده خلافت خودخوانده داعش‏ در هم پیچیده شد.

پيروزى موصل؛ثمره جانفشانى سرداران شهيد و شهداى مظلوم و غريب مدافع حرم بود.

*مقامات عراقى بارها اعلام كرده‏اند كه آمريكايى‏ها به آنان هشدار مى‏دادند كه غلبه بر داعش ممكن نيست و مخصوصا آزادسازى موصل را ناممكن معرفى كرده و حتى برخى از آنان توصيه مى‏كردند با داعش در موصل به تفاهم! برسند اما همين ایام ژنرال «رابرت مك گورك» نماينده آمريكا در ائتلاف آمريكايى موسوم به ضدداعش! در جمع خبرنگاران گفته بود «جنگ موصل به‏ويژه در بخش غربى آن، از سخت‏ترين جنگ‏هايى بود كه از زمان جنگ جهانى دوم شاهد آن بوده‏ايم.» و ژنرال «رابرت سوفجى» رئيس ائتلاف بين‏المللى ضدداعش گفته بود «نيروهاى عراقى شايسته تقدير هستند. هيچ ارتش جديدى در زمان كنونى قادر نيست كارى را انجام دهد كه نيروهاى عراقى در موصل انجام دادند، تنها مى‏توان جنگ‏ جهانى دوم را با اين جنگ تشبيه كرد.»

در این پیروزی نباید از حضور مستشارى فرماندهان عزیز سپاه به ویژه از نقش فرمانده و استراتژيست‏ بى‏بديل، يعنى سردار سليمانى غافل شد توانايى و هوش نظامى همراه با ایمان راسخ سردار سليمانى، او را به بزرگترين استراتژيست نظامى جهان معاصر تبدیل کرده است اين سردار بزرگ با ابتكارات، خلاقيت‏ها و شجاعت و شهامت، مسير جنگ عليه داعش را چنان تغيير داد تا امروز دنيا بتواند شاهد پيروزى‏هاى بزرگ ارتش عراق و سوريه در جنگ با داعش باشد.

اگرچه در داخل بی مهری هایی نسبت به این سرداران رشید اسلام وجود دارد.

26 تیر ماه تشکیل شورای نگهبان قانون اساسی

شوراى نگهبان كه در سال ۱۳۵۹ با دورانديشى الهی بنيانگذار كبير انقلاب اسلامى تأسيس شد،هدف مورد نظر حضرت امام خمینی (ره) از برپائی نهضت، بر پائی نظامی بر مبنای احکام اسلامی بود بر اساس تجربه ای که از انحراف انقلاب مشروطه و حدف اسلامیت آن و بروز استبداد رضاخانی وجود داشت حضرت امام پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای نگهبان را جهت صیانت از اسلام، قانون اساسی، نظارت بر انتخابات و تفسیر قانون اساسی تاسیس کرد تا به عنوان فیلتری ناخالصی های قوانین را پالایش کند. بنابراین شورای نگهبان هم حافظ مشروعیت نظام وهم حافظ جمهوریت آن است اسلاميت كشور در گرو اسلاميت قانون‏ است و شورای نگهبان ناظر بر اسلامیت قانون است جمهوریت نظام در سایه برگزاری انتخابات های سالم است که شورای نگهبان ناظر بر سلامت انتخابات های مختلف در کشوراست.

به همین خاطر حضرت امام و مقام معظم رهبری حفظ و حمایت از جایگاه شورای نگهبان را بر همگان تکلیف شرعی کردند.

اين شورا به دلیل جایگاه رفیع و نقش اساسی که در حفظ و صیانت از نظام را دارد و مانع از نفوذ دشمن می باشد همیشه مورد هجمه شدید دشمنان  داخلی و خارجی بوده است و در خيلي از زمان‏ها مظلوم واقع شده است. بیشترین ظلم‌ها و هجمه‌ها و نهايت بي‌انصافي در فتنه 88  به این شورا شد و تهمت تقلب بزرگ در انتخابات زده شد. این در حالی بود که تمام دولت ها و نمایندگان دوره های مختلف مجلس با همین نظام انتخاباتی بر سر کار آمده بودند.

حضرت امام تضعيف شورا؛ را مقدمه انحرافات‏ می دانند و می فرمایند:«من هشدار مي‏دهم كه تضعيف و توهين به فقهاي شوراي نگهبان، امري خطرناك براي كشور و اسلام است. هميشه انحرافات به‏تدريج در يك رژيم وارد مي‏شود و در آخر، آن‏را ساقط مي‏نمايد. (صحيفه امام، ج ۱۸، ص ۴۳۱)

حضرت امام (ره ) تضعیف و توهین کننده به شورای نگهبان را مفسد فی الارض معرفی می کنند می فرمایند: «اگر كسي بخواهد فساد كند و به مردم بگويد كه اين شوراي نگهبان كذا، اين فساد است، يك همچو آدمي مفسد است و بايد تحت تعقيب مفسد في الارض قرار بگيرد.(صحيفه امام، ج ۱۴، ص ۳۷۰)

شوراى نگهبان پس از تأسيس مجموعاً بر ۴۰ انتخابات (۲۶ انتخابات اصلى و ۱۴ انتخابات مياندوره‏اى) نظارت داشته است که آخرین آن انتخابات ریاست جمهوری بود که در ۲۹ ارديبهشت امسال بود که با شكوه و مشاركتى كم‏نظير برگزار شد و با وجود برخى تخلفات مقامات در ايام تبليغات انتخاباتى و حوزه‏هاى رأى‏گيرى، شوراى نگهبان به‏دور از حواشى به وظيفه شرعى و قانونى خود عمل نمود و تخلفات را بررسى نمود با توجه به اين‏كه حجم تخلفات در نتيجه انتخابات مؤثر نبود، صحت انتخابات را اعلام نمود و پرونده متخلفين انتخاباتى را به قوه قضائيه ارجاع داد که  اميد است با برخورد قاطع كه از سوى قوه قضائيه با متخلفين انتخاباتى  ان‏شاءا... در انتخابات‏هاى آينده شاهد بروز اين تخلفات نيز نباشيم.

25 تیر روز بهزيستى و تأمين اجتماعى÷÷÷÷

يكى از مهم‏ترين آرمان‏هاى مقدس امام خمينى(ره)، تحقق عدالت اجتماعى، كم شدن فاصله طبقاتى و حمايت از محرومان و فقرستيزى بود. ايشان همواره مستضعفان را صاحبان اصلى انقلاب مى‏دانست.

*ايشان به مجلس و دولت همیشه سفارش مى‏كردند که قدر ملت را بدانید و در خدمتگزارى به آنان، به‏ويژه مستضعفان و محرومان فروگذارى نكنید.

*وجود فقر خصوصاً اگر گستردگى زيادى داشته باشد زمينه‏ساز بروز انحرافات اجتماعى و بستر مناسبى براى وقوع جرم و جنايت است.فقر ناشى از محروميت منجر به عواقب شديدى از قبيل خودكشى، فحشا، دزدى، اعتياد، فروش مواد مخدر و كارهاى خلاف قانون مى‏شود و دامن همه افراد جامعه را می گیرد.

*مسؤولان نظام مقدس اسلامى با الگو گیری از سیره ائمه اطهار علیهم السلام با برنامه‏ريزى‏هاى اساسى، باید خدمات خود را به محرومان و نيازمندان جامعه گسترش دهند. با بى‏عدالتى ها و تبعیض ها، که استعدادها را سركوب مى‏كند و اعتماد مردم را به مسؤولان و نظام  از بين مى‏برد مبارزه کنند.

خدمت به محرومان و مستمندان جامعه، نه تنها بى‏عدالتى و فقر را ريشه‏كن مى‏كند، بلكه اتحاد و هم‏بستگى ملى را ميان همه گروه‏هاى جامعه،به‏وجود مى‏آورد.

*یکی از عمده ترین نهادهای دولتی در جهت سامان دهی طیف آسیب پذیر جامعه، سازمان بهزیستی است. که از چند جهت وظایف و مسوولیت های سنگینی را بر عهد دارد مسئولیت تامین رفاه خیل عظیمی از معلولان جامعه، سر و سامان دادن به وضعیت بسیاری از زنان و کودکان محروم، نگهداری از سالمندان نیازمند حمایت، ارائه خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی به سالمندان، و...

این سازمان با حمايتهاي گوناگون از کودکان نيازمند ، زنان و کودکان بي سرپرست ونيز ارائه خدمات توانبخشي به معلولان جسمي وذهني ،  مبتلايان به بيماريهاي صعب العلاج ، معتادان وناسازگاران اجتماعي و همچنين پيشگيري از معلوليتها و آسيب هاي اجتماعي  و.... و با حفظ ارزشها وکرامات والاي انساني با تکيه بر همياري مردم  نيکوکار  تلاش مي کند

کار و فعالیت در بهزیستی از مشاغل سخت و طاقت فرساست چرا که کارکنان بهزیستی  هر روز و ساعت با دردمندترین افراد جامعه سر و کار دارند که شایسته تقدیر و قدر دانی است.

شهادت امام صادق علیه السلام پنچ شنبه 29 مرداد     

امام صادق علیه السلام در فضاینسبتاً مناسبي كه به دليل ضعف دستگاه حاكم حاصل شده بود، با تأسيس بزرگترين دانشگاه علوم اسلامي، به تعليم و تربيت شاگردان بسياري پرداخت اگر امام صادق (ع) نهضت علمي خود را پي ريزي نمي كردند، اسلام از ميان مي رفت لذا دوره امام صادق علیه السلام عصر شکوفائی تمدن اسلامی است.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.