اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 96/05/27

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

در هفته های گذشته در رابطه با عوامل عزتمند سخن گفته شد یکی دیگر از عوامل عزتمندی جهاد وشهادت است

رزمندگان و جهادگران راه خدا همیشه در صف مقدم پاسداری از عزت و شرافت قرار دارند. آنها تلاش می کنند تا با نثار جان خویش از مرز عزت و شرافت پاسداری کنند و خود نیز به عزت ابدی برسند . روایات اهل بیت علیهم السلام جهاد را مایه عزت اسلام می دانند . مثلا روایتی از امام علی علیه السلام آمده است: «فرض الله الجهاد عزا للاسلام; (27) خداوند جهاد را برای عزت یافتن اسلام واجب کرده است .» همچنین آن حضرت در نهج البلاغه، خطبه 34 آنجا که از نافرمانی اهل کوفه گلایه می کنند و از سرپیچی آنها از جهاد شکوه می کنند فرمود: « أُفٍّ لَکُمْ لَقَدْ سَئِمْتُ عِتَابَکُمْ أَ رَضِیتُمْ بِالْحَیاةِ اَلدُّنْیا مِنَ اَلْآخِرَةِ عِوَضاً وَ بِالذُّلِّ مِنَ اَلْعِزِّ خَلَفاً؟  اذا دعوتکم الی جهاد عدوکم دارت اعینکم کانکم من الموت فی غمرة » نفرین بر شما کوفیان ! که آن قدر شما را سرزنش کردم خسته شدم . آیا به جای زندگی آخرت به زندگی دنیا رضایت دادید؟ و بجای عزت، ذلت را انتخاب کردید؟ هرگاه شما را به جهاد با دشمنان دعوت می کنم، چشمانتان [از ترس] در کاسه می گردد گویا ترس از مرگ عقل های شما را ربوده است»

 دوری جستن از شرارت:

انسان های شرور همیشه ذلیل بوده اند، و آنان که مردم از دست و زبانشان در آسایش بوده اند عزیز شده اند .

حضرت علی علیه السلام می فرماید: «من بری ء من الشر نال العز تحف العقول، ص 216 . هر کس از شرارت به دور باشد، به عزت می رسد»

راستگویی:

صفت اخلاقی دیگری که در عزتمندی انسان نقش دارد، راستگویی است . امام حسین علیه السلام، سرور عزتمندان و الگوی راستگویان می فرماید: «الصدق عز والکذب عجز(تاریخ یعقوبی،ج 2، ص 184 . )

راستگویی مایه عزت و دروغ نشانه عجز و ناتوانی است .» در روایت دیگری می خوانیم: «الصدق عز والجهل ذل (تحف العقول، ص 265 )راستی مایه عزت و نادانی مایه ذلت است»

حلم و بردباری:  عامل دیگر برای عزتمندی، حلم و بردباری در مقابل مصائب و سختیهای روزگار است . امام علی علیه السلام فرمود: «لا عز ارفع من الحلم»هیچ عزتی بالاتر از بردباری نیست(میزان الحکمة، ص 1959)

خطبه دوم

25 ذی القعده روز دحو الارض

در قرآن كريم در آيه ۳۰ سوره نازعات به دحوالارض اشاره شده است بيشتر مفسران، «دَحيها» در اين آيه، را به  دحوالارض تفسیر نمودند يعنى روز پهن شدن و گسترده شدن زمين كه براساس روايات در اين روز، زمين از نقطه‏اى كه كعبه در آن واقع شده است، از آب بيرون آمده و شروع به گسترده شدن و پهن شدن كرده تا به شكل امروزى درآمده است. باز در آيه ۵ سوره شمس «و الارض و ما طحيها» به همین موضوع اشاره دارد.

خداى متعال زمين را براى بندگى خدا چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی رام و مسخر انسان قرار داد روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛ از جمله روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

حکم انتصاب رئیس و دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام

رئيس، دبير و اعضاى مجمع تشخيص مصلحت نظام با حكم رهبر معظم انقلاب مشخص شدند و حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی را به عنوان رییس و آقای محسن رضائی را به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند و  بدین ترتیب دور جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام آغاز شد مجمع تشخيص از نهادهاى اساسی در قانون اساسى، به عنوان بازوى مشورتى رهبر معظم انقلاب است و گره‏گشاى بسيارى از مشكلات تصميم‏گيرى و سياست‏گذارى در كشور است

آنچه از حكم رهبر معظم انقلاب بر می آید این است که رهبر معظم انقلاب خواسته‏اند در اين مجمع، افرادى از سلايق سياسى مختلف كه به انقلاب اسلامى اعتقاد دارند با تخصص‏هاى مختلف و سوابق و تجربيات گوناگون در این مجمع حضور داشته باشند

رهبر معظم انقلاب اعضاى مجمع را به «حضور و اتقان و دقّت در تشخيص مصلحت و نيز به صلاح و سداد و انصاف» دعوت كردند. که انشاءالله این اعضاى جديد مجمع با نصب العین قرار دادن فرامین رهبر معظم انقلاب در تشخیص مصالح نظام بیش از پیش موفق باشند.

شهادت مظلومانه و در اوج اقتدار پاسدار رشید اسلام شهید محسن حججی

شهادت مظلومانه و در عین حال در اوج اقتدار  شهيد محسن حججى که به شکل اسارت و سر بریدن به دست سفاک ترین انسانها انجام گرفت آن‏قدر دردناك و غم انگیز بود كه  دل همه مظلومان عالم را در دنيا به درد آورد.

شهادت مظلومانه این سردار رشید اسلام صداقت و اخلاصی که اين شهيد بزرگوار داشت در دنیا موج آفرید موجى از غرور، شجاعت، ايستادگى، مقاومت.

این شهید عزیز مدافع حرم در آخرین دست نوشته ای که در دفتر خاطراتش به یادگار گذاشته این چنین نوشته «ان‏شاءالله شهادتم صدق گفتارم را گواهى مى‏دهد...شك نكنيد و مطئمن باشيد راه ولايت همان راه عليست - رهبر بر حق سيد عليست»

دشمن با این اقدام وقیح خود می خواهد ترس و وحشت در دل مردم ایران فرزندان شجاع و دلیر ایران بیاندازد اما ما می بینیم اين نوع جنايت‏ها نتيجه‏اى جز اتحاد و آگاهى بيشتر جهانيان نسبت به هويت و خباثت اين خوارج زمان نخواهد داشت

در این روزها نفس تروريست‏هاى تكفيرى داعش که مولود نامشروع و کثیف آمریکا در منطقه است و از نظر مالى تحت حمايت عربستان و قطر و از نظر نظامى و سياسى تحت حمايت دولتمردان آمريكا، تركيه و ساير متحدانش در منطقه است به شماره افتاده و روز مرگ ذلت بارشان فرا رسیده است.

* مردم دلاور و امت حزب‏الله مطمئن باشند كه فرزندان دليرشان انتقام سخت و پشیمان کننده ای خواهند گرفت

* سرداررشید اسلام قاسم سليمانى پس ازشهادت شهيد حججى چنین پیام دادند که «به حلقوم بريده اين شهيد عزيز راه اباعبدالله سوگند ياد مى‏كنيم كه از تعقيب اين شجره ملعونه و نابودى اين غده خطرناك برآمده در پيكر جهان اسلام تا آخرين نفرشان از پاى نخواهيم نشست. ما از ابتدا مصمم و به‏دور از ترديد در اين‏راه گام برداشتيم اما ارتكاب اين جنايت‏ها عزم و اراده ما را جزم‏تر و جدى‏تر نمود تا جاى جاى اراضى اسلامى را از وجود بى‏وجود پليدشان تطهير نماييم»

* نحوه شهادت مظلومانه این شهید عزیر همه ذهن ها متوجه کربلا ساخت و شهادت این عزیز را شهدای کربلا پیوند زد طوری که منار صباغ مجرى شبكه المنار در صفحه توييتر خود چنين نوشت: هميشه سعى مى‏كردم عاشورا و ماجراى حسين شهيد و شمر لعين را تخيل كنم، امروز ديدم و ديگر تخيل نخواهم كرد.

31مرداد‏ماه سالروز صنعت دفاعي‏

۳۱ مردادماه روز صنعت دفاعى نامگذاری شده است، اين روز، روز نماد اعتماد به نفس و پيشرفت ملت ايران در عرصه اقتدار دفاعى و تحريم‏شكنى است  بايد به همه مجاهدان اين عرصه كه باعث پيشرفت صنايع دفاعى كشور شدند، تبريك گفت.

 صنايع دفاعى يكى از اركان مهم تأمين امنيت ملى هركشورى است آنچه امروز و با گذشت 39 سال از پيروزي انقلاب اسلامي موجب پويايي صنعت دفاعي كشور و عصبانيت و هراس دشمنان نظام اسلامي و ملت ايران  شده و باعث شده دشمنان چشم طمع و تعرض به اين حوزه را داشته باشندهوشمندی،درایت و تدبیر معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) و خلف صالح ايشان حضرت آيت‏الله العظمي امام خامنه‏اي (مدظله‏العالي) است.

دستاوردها و توانمندى‏هاى عظیم حوزه صنعت دفاعى كشور در عرصه‏هاى زمينى، دريايى و هوافضار، جمهورى اسلامى ايران را به قدرت برتر منطقه و در تراز رقابت با قدرت‏هاى فرامنطقه‏اى قرار داده است.

* طبق فرمایش مقام معظم رهبرى در مقابل تهديد بايد دست به تهديد بزنيم و ابزار لازم را براى اين‏كار داشته باشيم و ابزار آن تقویت صنعت دفاعی کشور است.

* توانمندي در صنعت دفاعی ایران خصوصا در صنعت موشكي، در حقيقت عملياتي‏سازي شعار بسيار مهمي بود كه حضرت امام خميني(ره) در ابتداي پيروزي انقلاب در سال 58 مطرح كردند و فرمودند «ما مي‏توانيم»؛ وقتي امام در آن زمان اين جمله را به زبان آوردند، هفته‏نامه‏هاي آمريكايي با تيتر درشت به نقل از امام نوشتند WE CAN اما هرگز فكر نمي‏كردند اين شعار امام اين‏ قدر زود تحقق يابد و پس از سه دهه كشوري با مشكلات عديده، به این رشد علمي و تكنولوژيكي دست‏يابد. جوان‏هايي مانند شهيد طهراني مقدم با باور به آنچه امام و مقام معظم رهبری فرمودند با پشتكار و جديت، به آن فرمايش شكل عملياتي دادند و با نيازي كه در دوران جنگ احساس شده بود، صنعت موشكي را تا جايي پيش بردند كه امروز ما انواع موشك‏هاي فوق‏پيشرفته را در اختيار داريم.

اگر ما قدرت دفاعی نداشته باشیم هر بی سر و پایی می تواند ما را تهدید کند امكان دفاع نداشته باشيم، در مقابل زیاده خواهی های استکبار مجبور به  عقب‏نشينى هستیم.

سپاه عزیز که با اقتدار تمام پيشرفتهاى موشكهاى دور برد و نقطه زن خود را به نمایش مى‏گذارد، نه تنها مایه افتخار ما ایرانیان است بلكه مایه خوشحالی و امید  ملّتهاى آزادى‏خواهِ و مستضعفان عالم است كه دلشان از آمريكا و اسرائیل خون است.

همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: جمهوري اسلامي ايران به‏هيچ‏وجه در مواضع دفاعي خودش كوتاه نخواهد آمد و در حوزه‏ي دفاعي اجازه دخالت به هيچ‏كس داده نمي‏شود كه براي ما تعيين بكند كه چه چيزي داشته باشيم و چه چيزي نداشته باشيم.

 و نیز فرمودند: كه به‏هيچ‏وجه اجازه داده نشود كه به بهانه‏ي نظارت، اين‏ها به حريم امنيّتي و دفاعي كشور نفوذ كنند؛ مطلقاً. مسؤولين نظامي كشور به‏هيچ‏وجه مأذون نيستند كه به بهانه‏ي نظارت و به بهانه‏ي بازرسي و مانند اين حرفها، بيگانگان را به حريم و حصار امنيّتي و دفاعي كشور راه بدهند، يا توسعه‏ي دفاعي كشور را متوقّف كنند»

-هفته دولت و انفجار دفتر نخست وزیری در 8 شهریور 60

هفته اول شهريورماه، به مناسبت شهادت دو ستاره پر فروغ آسمان خدمت و تلاش صادقانه، شهيد محمدعلى رجايى (رئيس جمهور) و شهيد حجت‏الاسلام والمسلمين دكتر محمدجواد باهنر (نخست وزير) هفته دولت نامگذاری شده است. هفته دولت را به همه دولت مردان تبریک و تهنیت عرض می کنم و آرزوی توفیقات روز افزون دارم.

*نام این شهدای بزرگ رجايى و باهنر يادآور فضايل بزرگی مثل بصیرت، دشمن شناسی،ولايت‏مدارى،تلاش،استقامت،بردباری در سختى‏ها،ساده‏زيستى، مسؤوليت‏ پذيرى در لحظات بحرانى، ، دورى از تجمل‏گرايى، عمل ، توجه به دردهاى جامعه  است. این شهدای گرانقدر در دوره ای بحرانی تمام تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب انجام داند. و آنچه یاد و خاطره این دو عزیز سرافراز را برای همیشه بر ذهن ها حک کرد خدمت خالصانه و صادقانه آن ها بود.

*امسال هفته دولت تقارن پیدا کرده با آغاز به کار دولت دوازدهم این را به فال نیک می گیریم و امیدواریم انشاءالله مجموعه دولت یازدهم که شروع به کارشان قرين و آميخته از ياد اين دو شهيد عزیز است در رفتار و سیره دولتى این اسوه های کم نظیر را در ولایت مداری، ساده زیستی، دشمن شناسی، استکبار ستیزی و خدمت صادقانه به مردم و فقر زدائی  الگوی عملی خود قرار دهند.

*هفته دولت فرصت مغتنمی برای محاسبه و ارزیابی دولت است هم هر مسئول و مدیری به حساب عملکرد خود برسد و هم دیگران عملکرد دولت را ارزیابی کنند منتهی در ارزيابى كارنامه دولت رعايت انصاف و عدالت لازم است و باید از هرگونه سياه‏نمايى يا سفيدنمايى در ارائه كارنامه دولت دوری نمود براى این که در ارزیابی عملکرد دولت رفتار منصفانه‏اى، داشته باشیم بهترين كار این است كه ارزيابى عملكرد بر اساس نظرات و توصيه‏هاى رهبر معظم انقلاب اسلامى صورت بگيرد. فرمایشات رهبر انقلاب، معيار انصاف، عدالت است مى‏توان بر اساس توصيه‏هاى ايشان، به ویژه توصیه های پر تکرار معظم له مثل انقلابی بودن، انقلابی فکر کردن، انقلابی عمل کردن ، در رابطه با اقتصاد مقاومتی،در زمینه فرهنگ، در رابطه با محرومیت زدائی و رسیدگی به قشر آسیب پذیر و .... که اینها حکایت از دغدغه های مقام معظم رهبری دارد و   كارنامه دولت‏ را باید بر اساس عمل به این دغدغه ها سنجيد.

روز جهانی مسجد

به پيشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با تصويب وزيران امور خارجه كشورهاي اسلامي در اجلاس تهران سي‏ويكم مرداد ، همزمان با سالگرد آتش زدن مسجدالاقصي توسط رژيم صهيونيستي اسرائيل روزجهاني مسجدنام گذاری شد

دوران صدر اسلام، درخشان‏ترين دوره در طول حيات مساجد است؛ كه در آن زمان، مسجد محل عبادت، محل فعاليت‏هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي، قضايي و نظامي به‏شمار مي‏آمد. براي احياي هرچه بيشتر مساجد بايد كوشيد آن‏ها هرچه بيشتر به مساجد صدر اسلام نزديك شوند و توانايي‏هاي فراوان خود را به فعليت برسانند.

مسجد، محل گردهمايي مسلمانان و تجلي‏گاه پرشكوه انسجام و يك‏پارچگي ملت مسلمان است. مسجد، حافظ سلامت دين و جامعه است

حضور نمازگزاران در مسجد، اميد دشمنان اسلام را به نااميدي بدل مي‏سازد. همان طور که در صدر اسلام حضور مردم در مسجد، نشانه قدرت اسلام بود

 مسجد، همواره در طول تاریخ نقش وحدت‏آفريني را در جامعه اسلامي ايفا كرده است و اگر مسجدي چنين نقشي نداشت، مورد سرزنش پيامبراكرم(ص) قرار مي‏گرفت. مسجد ضرار، نمونه‏اي از اين مسجد است كه منافقان با هدف تفرقه انداختن ميان مسلمانان ساختند و پيامبر به فرمان خداوند، مؤمنان را از حضور در اين مسجد نهي فرمود.

مسجد، محل پيوند دين و سياست  است مسجد، مقر حاكميت و پايگاه فرماندهي پيامبر اعظم(ص) در مدينه بود. محل ملاقات، گفت‏وگو و مذاكره آن‏حضرت با هيئت‏هاي سياسي بود. انتصاب كارگزاران و سفيران در مسجد صورت مي‏گرفت و اعتراض به حكومت و بركناري كارگزاران در مسجد طرح مي‏شد. امام خميني(ره) در مورد نقش سياسي مسجد و جداناپذيري دين و سياست مي‏فرمايد: «امام خمينى(ره‏) : این ها (مساجد)را خالى نگذاريد، اين يك توطئه است كه مى‏خواهند مسجدها را كم‏كم خالى كنند. اين مساجد، سنگرهاى اسلام است. ... مسجد، مركز اجتماع سياسى است. ... حفظ مساجد، امروز جزء امورى است كه اسلام به او بسته است».

مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نقش ویژه و حیاتی داشت چنانکه امروز نقش ویژه مسجد در انقلاب مردم عزیز بحرین می بینیم که دولت آل خلیفه برای مقابله با انقلاب مردم اقدام به تخریب مساجد نموده است

رژيم مستبد و ديكتاتور آل‏خليفه با حمايت و پشتيبانى همه‏جانبه استكبار جهانى و توطئه و برنامه‏ريزى شيطانى آل‏سعود جنايتكار و كودك‏كش،بر اقدامات سركوب گرانه خود عليه شيعيان در بحرين افزوده است شرايط واقعا وخيم و بحرانى است كه علاوه بر سلب تابعيت از حضرت آيت‏الله شيخ عيسى قاسم علما و شخصيت‏هاى سياسى و حقوقى دستگير و مورد بازجويى و شكنجه ، قرار می دهند و از اقامه نمازجمعه و جماعات در مساجد و سخنرانى و وعظ و خطابه در حسينيه‏ها جلوگيرى به‏عمل مى‏آورد.

 

 

 

31 مرداد سالروز شهادت امام جواد علیه السلام 

امام جواد علیه السلام در عصر و زمان خود از تفسيرهاى نابه‏جا و غيرعقلانى آيات قرآن جلوگيرى كرد و علما و دانشمندان را به‏ فهم صحيح آيات راهنمايى ‏كرد.

احاديث بسيارى از آن امام، در كتابهاى حديث، ازجمله عيون اخبار الرضا، تحف العقول، مناقب و بحارالانوار نقل شده است.

حضرت جواد مانند جده‏اش فاطمه زهرا(س) زندگى كوتاه و عمرى سراسر رنج داشت. امام نهم در آخر ماه ذيقعده سال ۲۲۰ هجرى توسط همسر خود ام‏الفضل و به دستور معتصم مسموم شد.

 

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.