اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 97/01/24

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 97/01/24

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

خطبه اول

در اواخر سال گذشته موضوع بحث خطبه اول تقوای مالی و ادای حقوق واجب الهی بود که به صورت تقریبا مفصل در رابطه با زکات سخن گفتیم و وعده دادیم که در رابطه با خمس که یکی دیگر از حقوق واجب مالی است صحبت کنیم خمس یكى از واجبات مهم مالى در اسلام است كه از فروع دين و جزء عبادات شمرده مى‏شود و تمام مذاهب اسلامى (شيعه و سنى) در اصل وجوب خمس، اتفاق نظر دارند. تنها اختلاف ميان آنان، در موارد و مصارف آن است .

مسئله خمس و اهمیت آن را ابتدا از دیگاه قرآن کریم بررسی می کنیم و ادامه روایاتی که در رابطه با اهمیت خمس وجود دارد را ذکر می کنیم

خداوند متعال در آیه 41 سوره انفال می فرماید: «وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكِينِ وَ ابْنِ السَّبِيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ما أَنْزَلْنا عَلى‏ عَبْدِنا يَوْمَ الْفُرْقانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ » بدانيد كه هر چه سود کردید، همانا خمس (يك پنجم) آن براى خداوند و رسول خدا و خويشاوندان (او، اهل‏بيت عليهم السلام) و يتيمان و بينوايان و در راه‏ماندگان (از سادات) است، اگر به خداوند وآنچه بر بنده‏ى خود، روز جدايى (حقّ از باطل،) روز درگيرى دو گروه (با ايمان و بى‏ايمان در جنگ بدر) نازل كرديم، ايمان داريد و خداوند بر هر چيزى تواناست.

شان نزول این آیه شریفه جنگ بدر است و مخاطب آيه، كسانى هستند كه همراه پيامبر در جنگ بدر شركت كرده كسانى كه اهل نماز، روزه، هجرت، جهاد و شهادت بودند امّا با اين حال خداوند در اين آيه مى‏فرمايد: اى مجاهدان جبهه‏ى بدر، اگر به خدا و پيامبر و قرآن ايمان داريد، خمس غنائم را بدهيد. يعنى شرط ايمان به خدا، علاوه بر نماز و روزه و جهاد، اداى واجب يعنى خمس است.

واژه‏ى «غنيمت» و «غرامت»، هر يك شش بار در قرآن آمده است. همان گونه كه غرامت شامل هرگونه ضرر مالى مى‏شود، نه فقط ضرر جنگى، غنيمت هم نه تنها درآمد جنگى، بلكه هرگونه منفعتى را در بر مى‏گيرد. كتب لغت مانند لسان‏العرب، تاج‏العروس و قاموس و مفسّران اهل‏سنّت از قبيل قرطبى، فخررازى و آلوسى نيز در عموميّت لغت، شك ندارند.

همچنين در مفردات راغب آمده است: به هر چيزى كه انسان بدست مى‏آورد، غنيمت گفته‏ شده است. در قرآن نيز لفظ غنيمت، براى منافع و غنائم غير جنگى بكار رفته است.

طبق روايات و به عقيده‏ى شيعه، غنيمت در اين آيه شامل هرگونه در آمدى اعمّ از كسب و كار و تجارت مى‏شود. و نزول آيه در جنگ بدر، دليل اين نيست كه خمس تنها در غنائم جنگى باشد.

در روايت معتبرى (معروف به صحيحه على بن مهزيار)، امام جوادعليه السلام غنيمت در آيه را به معناى گسترده‏اى در نظر گرفته و آن را به درآمد كسب تفسير نموده است. در بخشى از آن آمده است: «فاما الغنائم و الفوائد فهى واجبة عليهم فى كل عام قال الله تعالى: و اعلموا انما غنمتم من شى‏ء فان لله خمسه»(وسائل الشيعه، ج 6، باب 8، ابواب ما يجب فيه الخمس، ح 5)

بنابراین طبق آیه شریفه، پرداخت خمس واجب است، گرچه درآمد و منافع كم باشد. «غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ»

نکته بعدی این که پرداخت خمس نشانه‏ى ايمان كامل است. بعد از بيان ايمان، عبادت، هجرت و جهاد مى‏فرمايد: لِلَّهِ خُمُسَهُ‏ ... إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ‏ ... بنابراين خمس، واجب دائمى و مستمرّ است، نه موسمى و موقّت، چون شرط ايمان است.

نکته سوم این که دل كندن از مال، آن قدر دشوار است كه گاهى ممکن است رزمندگان هم در آن بمانند.

خطبه دوم

همیشه سلطه اقتصادی پیش زمینه سلطه سیاسی و در نهایت استعمار ملت ها بوده است به عنوان مثال کمپانی هند شرفی ابتدا به منظور تجارت با هندوستان وارد این کشور شد  شریانهای اقتصادی این کشور را در دست گرفت و زمینه را برای سلطه اقتصادی و سپس سلطه سیاسی و در نهایت استعمار هندوستان فراهم نمود.

به همین خاطر مقام معظم رهبری در سال‌هاي اخير تلاش داشته‌اند با نگاه جامع، اقتصاد را جبهه جديد و اصلي‌ترين صحنه تقابل دشمن با نظام اسلامي معرفي كنند سكاندار كشتي انقلاب، با درايت الهی، جبهه هدف‌گذاري شده دشمن را به خوبی شناسايي كردند و مكرر چند سال است نهيب می زنند كه مراقب تنگه‌هاي نفوذ دشمن باشيم.

نامگذاري سال‌هاي اخير و مفهوم تمام عناوين شعار سال‌هاي اخير در حوزه فرهنگ اقتصاد و مصرف به این معني است كه بايد يك خط پدافندي را در مقابل دشمن آرايش داد و آن تقویت اقتصاد داخلی است.

شعار امسال را رهبر معظم انقلاب حمايت ازكالاي ايراني بیان نمودند.

حمایت از کالای ایرانی در حقیقت حمايت از كار ايراني، حمايت از كارگر ايراني، حمايت از سرمايه ايراني، حمايت از كارخانه، توليد ملي، خانواده ايراني، اقتصاد ايراني و در واقع تقويت وجهه ملي ماست كه باعث  عزت نظام اسلامي می شود و کشور را از مشکلات اقتصادی نجات می دهد.

حمایت از كالاي ايراني در اين شرايط سخت كه دشمن با تمام عده و عده خود به ميدان آمده تا نظام جمهوري اسلامي را از بین ببرد بهترین  نسخه نجات بخش و شفابخش كشور است

حمایت از کالای ایرانی باعث می شود چرخ صنايع و توليد ملي به حركت در بیاید.

 اشتغال را براي جوان ايراني به ارمغان می آورد.

 حمايت از كالاي ايراني در آمد كشور را افزايش مي‌دهد و زمينه را براي فعاليت عمراني بيشتر در كشور فراهم مي‌كند.

حمايت از كالاي ايراني باعث كاهش آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از بيكاري همچون فقر، طلاق واعتياد می شود.

 تحريم‌هاي دشمن را بي اثر می کند.

آثار مخرب فرهنگي استفاده از كالاهاي وارداتي را كاهش مي‌دهد.

موجب خروج واقعي از ركود اقتصادي مي‌شود.

باعث می شود كيفيت محصولات داخلي ارتقا پیدا کند و بازارهاي صادراتي ايران گسترش مي‌يابد

وابستگي اقتصاد ملي را به ارزهاي خارجي و نوسانات ناشي از قيمت آن در تحولات خارجي كم می کند

اميد را در جامعه افزايش و جوانان را نسبت به آينده خود و كشور را اميدوارتر مي‌كند.

27 رجب بعثت نبی مکرم اسلام

عيد مبعث، عيد بر انگیخته شدن براى از بین بردن رنج هاى بشر است؛ رنج هایی مثل بندگى غير خدا، استقرار ظلم و بى‏عدالتى، شكاف طبقاتی میان مردم.

روز مبعث، روز رجوع به فطرت الهى است لِيَستَأدُوهُم ميثاقَ فِطرَتِهِ وَ يُذَكِّروهُم مَنسِيَ‏َ نِعمَتِه روز به یاد آوردن میثاق و معاهده فطرت و یاد آوری نعمت فراموش شده است.

امروز تمام مشکلات جامعه و جهان اسلام به خاطر دوری از خلق عظیم و سیره و سبک زندگی پیامبر اکرم و ائمه اطهار (ع)است همه بدی ها ، ذلت‌ها و شقاوت‌ها ناشی از دور شدن از این سرچشمه‌ی زلال است تنها نسخه درمان دردها و مشکلات امروز مسلمانان، بازخوانی سیره واقعی پیامبر (ص) است. و استکبار و دشمنان اسلام تمام سعی و تلاش خود را می کنند که جهان اسلام را از تعالیم راستین پیامبر اکرم دور کنند

تاريخ نشان مى‏دهد يكى از متعارف‏ترين و شايد كارسازترين راه‏هاى مبارزه با يك مكتب و دين اصيل، ساختن دين بدلى در مقابل آن است تاریخ نشان می دهد در مقابل هر دين الهى اصيل، چند دين بدلى و غير اصيل توسط؛ فرصت‏طلبان، قدرت‏طلبان، مقدس مابان و... ساخته وترويج شده است.دین اسلام هم از این امر مستثنی نیست امروز هم ما می بینیم برای مبارزه با اسلام یک اسلام بدلی به نام اسلام آمریکایی در مقابل اسلام ناب درست کردند حضرت امام رحمه‏الله و به‏دنبال آن سلف صالح ايشان مقام معظم رهبرى با درك عميق از اين ترسيم دو تفكر اسلام اصيل و اسلام غير اصيل و يا به تعبيرى، اسلام ناب و اسلام آمريكايى، ترسیم کردند، كه عدم توجه به اين تقسيم مى‏تواند پيامد خطرناكى براى اسلام و كشورهاى اسلامى خصوصاً انقلاب اسلامى داشته باشد. امروز بر عهده همه علما و اندیشمندان است که این دو تفکر را تبیین و خطرات اسلام آمریکائی را متذکر شوند و ویژگی های آن را بیان کنند تا مردم به ویژه جوانان عزیز در دام اسلام آمریکایی گرفتار نشوند که به برخی از ویژگی های آن که در کلام حضرت امام و مقام معظم رهبری آمده است فهرست وار اشاره می کنم اسلام وحدت شكنان و خشونت‏طلبان‏ اسلام تشريفاتى، اسلام راحت‏طلبان و بى‏دردها اسلام مقدس مآب‏ها و متحجرها

یکشنبه   29 فروردين روز ارتش جمهورى اسلامى و نيروى زمينى‏

29فروردين سالروز تولد ارتش جمهوري اسلامي ايران است که يك روز بزرگ در تاريخ ملت ايران می باشد. در 29 فروردین، ارتش ایران حیات دو باره یافت حیات دوباره ارتش با عشق به خدا و تبعيت ازامام (ره) و دلبستگي به ملت مومن و انقلابي ايران شروع شد. ارتش جمهوري اسلامي ايران داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي است از جمله ايمان به خدا، عشق خدمت به ملت، و دلدادگي به خط ولايت و امامت و اطاعت از ولايت فقیه.

 نيروهاي مسلح ما با داشتن اعتقاد قوي، اراده فولادين و آموزش‌هاي به‌روز ، و رسیدن به خودکفايي و پیشرفت های چشمگیر در جنگ الکترونیک و سامانه پدافند الکترونیکی، و دستیابی به تجهیزات پیشرفته نظامی، تولید مهمات هوشمند،امروزه قدرتمند ترین و جوانمردترين نيروي نظامي منطقه و دنياست که تحت فرماندهي انساني مومن و عالم،مدیر و مدبر و شجاع هدايت و رهبري مي‌شود .

اين روز را به ملت بزرگ ايران، نيروهاي مسلح، تمام دلسوزان و عدالت‌خواهان جهان مبارک باد.

 

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.