اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نمار جمعه شهر قیدار 14/06/99

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

سخن در خطبه متقین پس از مرور اوصاف متعدّد متقین به ویژگی دیگر اهل تقوا رسیده ایم.

«تَالِينَ لِأَجْزَاءِ الْقُرْآنِ يُرَتِّلُونَهَا تَرْتِيلًا يُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ وَ يَسْتَثِيرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ». قرآن را شمرده و با تدبّر تلاوت مى ‏كنند، با آن جان خويش را محزون مى ‏سازند و داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند.

بیان شد که در این قسمت از خطبه، مولا امیرالمؤمنین علیه السّلام به چند نکته اساسی اشاره فرموده اند: ١-تلاوت قرآن ٢- به ترتیل خواندن قرآن ٣-محزون شدن با تلاوت قرآن ٤-درمان با قرآن

در فضیلت قرائت قرآن روایت زیادی وارد شده که به بخشی در هفته گذشته اشاره شد روایت زیبای دیگری از رسول گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله نقل شده است که می فرمایند: «إِنْ أَرَدْتُمْ عَيْشَ السُّعَدَاءِ وَ مَوْتَ الشُّهَدَاءِ وَ النَّجَاةَ يَوْمَ الْحَسْرَةِ وَ الظِّلَّ يَوْمَ الْحَرُورِ وَ الْهُدَى يَوْمَ الضَّلَالَةِ فَادْرُسُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ كَلَامُ الرَّحْمَنِ وَ حِرْزٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ رُجْحَانٌ فِي الْمِيزَانِ». اگر اراده کرده اید تا همانند اهل سعادت زندگی کنید و همچون شهداء از دنیا بروید و در روز حسرت نجات یابید و در گرمای قیامت تحت سایه خدا باشید و در روز گمراهی هدایت شوید، پس (زیاد) قرآن قرائت کنید که همانا قرآن کلام خدای رحمان و دژ استواری در برابر شیطان و باعث سنگینی میزان و ترازوی اعمال در قیامت است.

روایات زیادی از اهل بیت علیهم السّلام وجود دارد که تاکید بر تلاوت قرآن در خانه می کنند حضرت رسول اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند: «نَوِّرُوا بُيُوتَكُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ لَا تَتَّخِذُوهَا قُبُوراً كَمَا فَعَلَتِ الْيَهُودُ وَ النَّصَارَى صَلَّوْا فِي الْكَنَائِسِ وَ الْبِيَعِ‏ وَ عَطَّلُوا بُيُوتَهُمْ فَإِنَّ الْبَيْتَ إِذَا كَثُرَ فِيهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ كَثُرَ خَيْرُهُ وَ اتَّسَعَ أَهْلُهُ وَ أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْيَا». خانه هایتان را با تلاوت قرآن نورانی کنید و منازلتان را قبر قرار ندهید چنان که یهود و نصارا تنها در کنیسه ها و معابدشان به عبادت و نماز می پردازند و خانه هایشان را (از انجام عبادت و نماز) تعطیل نموده اند، همانا خانه ای که تلاوت قرآن در آن زیاد شود، خیر آن نیز زیاد می شود و اهل خانه در وسعت و گشایش قرار می گیرند و آن خانه برای اهل آسمان چنان می درخشد که ستارگان برای اهل دنیا نورافشانی می کنند.

البته این را تجربه هم نشان می دهد که خانه ها از حیث حال و هوای معنوی متفاوت هستند. در برخی از خانه ها وقتی اسنان  پا می گذارد، احساس خوبی  دست می دهد،  به یاد خدا می افتد و تمایل به خوبی ها در وجودش جوشش پیدا می کند. اگر چه از نظر ظاهری خانه ای محقّر باشد اینها خانه هائی هستند که تلاوت قرآن در آن ها بیشتر است. بر عکس خانه هائی هستند که ظاهری زیبا و دل فریب دارند ولی خالی از نورند انسان را به سمت دنیا سوق داده و از یاد خدای متعال دور می سازند. وسوسه های شیطانی در آن ها غوغا می کند و تمایل به ارتکاب گناهان در آن ها بیشتر است. اگر خانه ها همان خانه هائی است که از تلاوت قرآن در آن ها خبری نیست.

مولای متّقیان علی علیه السّلام در این باره می فرمایند: «الْبَيْتُ الَّذِي يُقْرَأُ فِيهِ الْقُرْآنُ وَ يُذْكَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِيهِ تَكْثُرُ بَرَكَتُهُ وَ تَحْضُرُهُ الْمَلَائِكَةُ وَ تَهْجُرُهُ الشَّيَاطِينُ وَ يُضِي‏ءُ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ الْكَوَاكِبُ‏ لِأَهْلِ الْأَرْضِ وَ إِنَّ الْبَيْتَ الَّذِي لَا يُقْرَأُ فِيهِ الْقُرْآنُ وَ لَا يُذْكَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِيهِ تَقِلُّ بَرَكَتُهُ وَ تَهْجُرُهُ الْمَلَائِكَةُ وَ تَحْضُرُهُ الشَّيَاطِينُ». خانه ای که قرآن در آن قرائت شده و خدای عزّ و جلّ یاد می شود، برکت آن خانه زیاد می شود، و ملائکه در آن خانه حاضر شده و شیاطین از آن دور می شوند و برای اهل آسمان نورافشانی می کند آن چنان که ستارگان برای اهل زمین می درخشند و خانه ای که در آن قرآن قرائت نشده و از خدای عزّ و جلّ یادی نمی شود، برکتش کم می شود و ملائکه از آن جا رفته و شیاطین در آن جا حاضر می شوند.  

واضح است، خانه ای که محل حضور ملائکه است، از ذکر و یاد خدا لبریز خواهد بود و خانه ای که محل تجمّع شیاطین است، مکان مناسبی است برای ارتکاب معاصی. حالا کودکانی که در این دو خانه تربیت می شوند چقدر با هم متفاوت خواهند بود.

خطبه دوم

محرم امسال متفاوت تر از سال های گذشته

مراسمات محرم و عاشورای امسال متفاوت تر از سال های گذشته برگزار شد قبل از فرا رسیدن محرم دلشوره‏هاى مقدس و حسرت‏ها و افسوس‏ها و نگرانی ها از برگزار نشدن مراسم عزاداری محرم به جان‏ها افتاد.

استكبار جهانى با طراحى شیطانى خود و به راه اندختن طوفان رسانه ای می خواست از این فضای به وجود آمده کرونائی با دو گانه سازی سلامت و عزاداری بیشترین بهره برداری را بکند از طرفی می خواست جامعه مذهبى و هیاتى را با حاكمیت درگیر كند و از طرف دیگر افكار عمومى را در برابر مجالس دینى و عاشورایى قرار دهد و از جهت دیگر می خواست  بین خودِ هیأتى‏ها و مذهبى‏ها و انقلابى‏ها، اختلاف ایجاد كند؛

فریبخوردگان شیعه انگلیسى با شعار ما ماسک نمی زنیم که تمام شیوه نامه ی بهداشتی را به طور کلی رد می کردند و  عناصر لائیک و بی دین و ضد دین و برخی روشنفکر نمایان وابسته به استکبار که خواستار تعطیلی کامل عزاداری های حسینی بودند به عنوان پیاده نظام جبهه استکبار عمل می کردند

اما مقام معظم رهبری با تدبیر حکیمانه و الهی خود راه سوم که پیوند معنویت وسلامت بود را انتخاب کردند این‏كه عزادارى اباعبدالله تعطیل نمى‏شود؛ و این مراسم با رعایت حداكثرى شیوه‏نامه‏هاى بهداشتى تحت نظارت ستاد ملى كرونا انجام می شود. این موضع‏گیرى حكیمانه، فصل‏الخطاب شد. و هماهنگى مثال‏زدنى مراجع عظام تقلید و علما و مداحان و عامه مردم، نگذاشت خواب‏هاى آشفته‏ى استکبار تعبیر شود و دشمن علی رغم تلاش های زیاد  با لطف الهى و عنایات حسینى و مهدوى و هدایت حكیمانه رهبرانقلاب و تبعیت‏پذیرى دست‏اندركاران برنامه‏ها مثل همیشه ناكام ماند

البته این نکته را هم عرض کنم که امسال در این شرایط ویژه اقامه عزاى حسینى آزمونى از میزان اطاعت‏پذیرى مومنان از ولى امر نیز بود. اگرچه عده‏ى اندكى با اجتهادات خود تبعیت كامل نکردند اما اكثر قریب به اتفاق مادحان و ذاكران انقلابى و عموم هیاتى‏ها و روحانیین بزرگوار با رهبرى معظم انقلاب در این مسیر همراهى كردند.

همین تبعیت باعث شد كه تهدیدهاى دشمن به فرصت‏هاى ‏بى‏نظیر ولایت مداری و انسجام ملى تبدیل گردد.

یکی دیگر از تفاوت های محرم امسال با سال های گذشته در این بود که فضاى مجازى و صدا و سیما، بیش از هر زمان دیگر فضاى عاشورایى و حسینى گرفت. و کوچه گردی های عاشقانه هیئت ها و مداحان از دیگر ویژگی این محرم بود

تقدیر و تشکر از هیات های مذهبی و صدا وسیما

از تلاش ها و زحمات صادقانه و خالصانه تمامی عزاداران حسینی به‌ویژه مسئولین هیئت های مذهبی، وعاظ و سخنرانان، مداحان و ذاکران اهل بیت (علیهم السلام) به دلیل آفریدن شور و شعور حسینی تشکر و قدردانی می کنم.

از عملکرد صدا وسیما و پوشش رسانه ای در برنامه های مذهبی محرم و به تصویر کشیدن شور و شعور حسینی پایتخت شور و شعور حسینی استان زنجان تقدیر و تشکر می نمایم

البته شرایط پیش آمده امسال،ویروس کرونا و محدویت های  «تنبُّه» بود، بیداركننده بود براى قدردانى بهتر از نعمت‏هایى كه سال‏هاى سال بدون هیچ زحمتى در اختیارمان بود و حالا نیست. به راحتى به مسجد و جماعت و نماز جمعه مى‏رفتیم. هرسال با آسودگى خاطر و درسایه جهاد شهیدان، مراسم مختلف دینى و انقلابى را برگزار مى‏كردیم. با یك پاسپورت و ویزاى رایگان به كربلا مشرّف مى‏شدیم ! محرم امسال را باید از جهاتی سال حسرت سازنده و تنبه بیداركننده نامید. این حسرت و تنبه، بركاتى دارد، به شرطى كه قدر بشناسیم.

رسالت بزرگ حضرت سجاد و حضرت زینب و اهل بیت امام حسین به عنوان پیامبران عاشورا

قيام امام حسین بدون همراه بردن اهل‌بيت كامل نمي‌شد با تدبير و حسابگري دقيق زنان و فرزندان را همراه خود به كربلا برد تا راوي رنج‌ها و گزارشگر صحنه‌هاي عاشورا و پيام رسان خون شهيدان باشند و سلطه يزيدي نتواند بر آن جنايت عظيم پرده بكشد يا قضايا را به گونه‌اي وانمود كند.

به گفته مرحوم كاشف الغطاء اگر حسين ـ عليه‌السّلام ـ و فرزندان او كشته مي‌شدند ولي آن سخن‌راني‌ها و افشاگري‌هاي اهل‌بيت در آن موقعيت‌هاي حساس نبود آن آثار و اهدافي كه امام حسين در واژگون ساختن حكومت يزيدي داشت محقق نمي‌شد اسارت اهل‌بيت با آن وضع رقت‌بار عواطف مردم را به نفع جبهه حق و به زيان حكومت يزيد برانگيخت و سخنان حضرت زينب و امام سجاد ـ عليه‌السّلام ـ در طول اسارت لذت پيروزي را در ذائقه، يزيد و ابن‌زياد چون زهر تلخ ساخت و جلوي تحريف تاريخ را گرفت.

امام حسین احتياج به مروجينی داشت كه نداي حق و حقيقت را به گوش انسان‌هاي عاقل برسانند بدين وسيله در واقع امام خود دشمن را بدون این که متوجه شود، استخدام كرد كه حامل يك عده مبلغ براي امام حسين ـ عليه‌السّلام ـ و براي اسلام حسيني عليه يزيد و اسلام يزيدي باشد و اين يكي از مهم‌ترين عناصر تبليغي امام حسين ـ عليه‌السّلام ـ بود.

بدون‏شك انقلاب اسلامی ایران آینه و پرتوی از نهضت حسینی است كه هدف اصلى آن مبارزه با طاغوت بود  مردم ایران با تبعیت از این حركت عظیم با تحمل سختى‏ها و مصیبت‏هاى بسیار، این قیام را آغاز و به سرانجام رساندند و بعد از آن نیز در شرایط سخت جنگ تحمیلى، با ایثار جان و مال خود این‏راه عاشورایى را ادامه دادند.

در این‏راه كسانى‏كه به اسارت دشمن برده شدند، با الگوگرفتن از اسراى كربلا، سال‏هاى سخت اسارت را تحمل كردند اما لحظه‏اى دست از حمایت از ارزش‏هاى امام و انقلاب برنداشتند و راه رزمندگان اسلام را پیروزمندانه ادامه دادند.

باز گشائی مدارس سال 99 از 15 شهریور

امسال به خاطر شرایط خاص مدارس از 15 شهریور با دستور العمل های خاص بهداشتی برگزار می گردد مقام معظم رهبری ضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه در ارتباط تصویری با وزیر، معاونان، مدیران و رؤسای وزارت آموزش و پرورش در سی و چهارمین اجلاس آموزش و پرورش، معلمان را «افسران سپاه پیشرفت کشور» خواندند و بر ضرورت تربیت انسانهای مؤمن، خردمند، اندیشمند، دانشمند و دارای اخلاق اسلامی در این دستگاه بسیار مهم تاکید کردند و فرمودند: سند تحول آموزش و پرورش باید با تبیین صحیح و تنظیم و اجرای برنامه‌ی جامع عملیاتی، زمینه‌ساز پرورش چنین افرادی شود.

 باید محیط آموزشی ما محیط علم و تقوا و فضائل الهی باشد معلمین مربیان متولیان محترم آموزش و پرورش باید توجه داشته باشند که این دانش آموزان امانت های الهی هستند یک مزرعه پاک و خالی است هر چه در آن کشت شود می روید پس تلاش کنیم فضائل انسانی را در آن رشد دهیم باید توجه داشته باشیم که تزکیه قبل از آموزش است اگر نفس ها تزکیه نشود علم تنها خطرناک است . که رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان  به بُعد پرورشی در آموزش و پرورش تاکید ویژه داشتند با گلایه از کم‌توجهی به فعالیتهای پرورشی و عقب‌ماندگی در این زمینه به‌رغم تأکیدهای مکرر،فرمودند: با توجه به موضوع آموزش مجازی، باید برای فعالیتهای پرورشی، شیوه‌های جدیدی را طراحی کرد تا این موضوع مورد غفلت بیشتر قرار نگیرد.

 مسئله فرهنگ و تعلیم و تربیت در هر کشوری حرف اول را می زند و نقش فرهنگ سازان در جامعه نقش اول است در میان فرهنگ سازان مدرسه و معلم اصل و پایه است که بیشترین مخاطب یعنی دانش آموزان را مستقیم و خانواده های آنان را غیر مستقیم دارد. بزرگترین سرمایه يك ملت، که سرمايه انسانى اوست در اختیار آموزش و پرورش است تربیت و پرورش چنین نیروی انسانی  می تواند پيشرفت و تعالى كشور را تضمين كند و كشور عزیز ایران سريع‏تر به قله‏هاى رفيع كمال دست يابد.

مهم‏ترین عرصه‏ى جنگ نظام اسلامى امروز با سران استكبار، عرصه اقتصاد است با آغاز سال تحصیلى باید دانش اموزان و دانشجویان تلاش کنند نیازهایى از قبیل پوشاك، لوازم‏التحریر، كیف و كفش و... از تولیدات داخلی استفاده کنند جمعیت فرهنگیان و اساتید دانشگاهى در فرهنگ سازی استفاده از کالای ایرانی نقش اساسی ایفاء کنند.

آموزش و پرورش ، دانش گاهها و حوزه های علمیه نه تنها هزینه نیست بلکه یک سرمایه گذاری بزرگ دراز مدت است که طی آن کشور از وابستگی چه از جهت نرم افزاری و چه از جهت سخت افزاری رها می گردد.

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

یكى ازمهم‏ترین زیرساخت هاى «ایران قوى» راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است تسریع در این امر، باعث سرعت بخشیدن به استقلال كشور در حوزه قدرت و امنیت نرم می شود

رهبر انقلاب اسلامى در باره فضاى مجازى هشدار مى‏دهند و شبكه ملى اطلاعات یکی از مهمترین و موکد ترین مطالبات مقام معظم رهری است  مى كنند. رهبر انقلاب اسلامى در 17اسفندماه سال 1390، در حكمى دستور به تأسیس شوراى عالى فضاى مجازى دادند و از آن پس در هر فرصت مناسب به این موضوع راهبردى پرداخته‏اند.

در دیدار دوم شهریور ماه دولت یازدهم كه آخرین جلسه دولت با رهبر انقلاب در سال پایانى آن محسوب مى‏شود، رهبر انقلاب اسلامى، در فرازى ازبیانات خود در باره اهمیت فضاى مجازى و لزوم توجه كافى به آن نكات مهمى را بیان داشته و از بى‏عملى‏ها و كم‏كارى‏ها در این زمینه مخصوصا در رابطه با شبکه ملی اطلاعات  گلایه كرد باید این مطالبه مهم مقام معظم رهبری به مطالبه عمومی تبدیل گردد

سالگرد شهادت آیت الله قدوسی و درگذشت آیت‏الله طالقانی اولین امام جمعه تهران و شهادت آیت‏الله سیداسدالله مدنی، امام جمعه تبریز را گرامی می داریم

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.