اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نمازجمعه شهر قیدار 21/06/99

متن کامل خطبه های نمازجمعه شهر قیدار 21/06/99

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت جت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

سخن در خطبه متقین بود پس از مرور اوصاف متعدّد متقین به ویژگی دیگر اهل تقوا رسیده ایم.

«تَالِينَ لِأَجْزَاءِ الْقُرْآنِ يُرَتِّلُونَهَا تَرْتِيلًا يُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ وَ يَسْتَثِيرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ». قرآن را شمرده و با تدبّر تلاوت مى ‏كنند، با آن جان خويش را محزون مى ‏سازند و داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند.

بیان شد که در این قسمت از خطبه، مولا امیرالمؤمنین علیه السّلام به چند نکته اساسی اشاره فرموده اند: ١-تلاوت قرآن ٢- به ترتیل خواندن قرآن ٣-محزون شدن با تلاوت قرآن ٤-درمان با قرآن

در فضیلت قرائت قرآن روایت زیادی وارد شده که در خطبه های گذشته به بخشی از آنها اشاره شد نکته دیگر کلام امام علیه السّلام در مورد چگونگیِ تلاوت قرآن توسّط اهل تقواست که فرمودند: «یرتولونها ترتیلا» قرآن را شمرده و با تدبّر تلاوت مى ‏كنند. که در خود قرآن کریم نیز دستو بر این نوع خواندن قرآن آمده است  خدای متعال در سوره مزّمّل می فرماید: «... وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِيلاً». و قرآن را با دقّت و تأمّل بخوان‏.

درباره این که معنای ترتیل خواندنِ قرآن کریم چیست، روایتی را از امیر المؤمنین علیه السّلام بیان می کنم که از حضرت درباره این آیه شریفه «وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِيلاً» سؤال شد و امام علیه السّلام فرمودند: «بَيِّنْهُ‏ بَيَاناً وَ لَا تَهُذَّهُ‏ هَذَّ الشِّعْرِ وَ لَا تَنْثُرْهُ نَثْرَ الرَّمْلِ وَ لَكِنْ أَقْرِعْ بِهِ الْقُلُوبَ الْقَاسِيَة وَ لَا يَكُونَنَّ هَمُّ أَحَدِكُمْ آخِرَ السُّورَةِ». به خوبی، واضح و آشکار قرآن را بخوان و در تلاوت مانند تند خواندن در شعر، سرعت نگیر و عجله نکن و مانند ریگ بیابان آن را جدا و پراکنده نخوان بلکه به وسیله قرآن به دل های ظلمانی بکوب و اهتمام هیچ یک از شما این نباشد که سوره را به آخر برساند[٣٥] در جای دیگر امام علیه السّلام در تفسیر ترتیل خواندن قرآن می فرمایند: «أَنَّهُ حِفْظُ الْوُقُوفِ‏ وَ أَدَاءُ الْحُرُوفِ»‏. ترتیل خواندن یعنی محافظت بر وقف ها و (صحیح) اداء کردن حروف.[٣٦]

در روایتی از امام صادق علیه السّلام ذیل این آیه شریفه می خوانیم: «إنَّ القُرآنَ لا يُقْرَءُ هذرمةً وَ لكن يُرتّلُ تَرتيلاً، فَاذا مَرَرْتَ بِآيةٍ فيها ذِكرُ الجَنَّةِ فَقِفْ عِندَها؛ وَ اسْأَلِ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ الجنَّةَ، وَ إذا مَرَرْتَ بِآيةٍ فيها ذكرُ النّارِ فَقِفْ عِندَها وَ تَعَوَّذْ بِاللهِ مِنَ النّارِ». قرآن، سریع و با عجله قرائت نمی شود و لکن به ترتیل خوانده می شود، (این گونه که) هرگاه آیه ای را مرور کردی که در آن یادی از بهشت شده است پس همان جا توقّف کن و از خدای عزّ و جلّ بهشت را بخواه و هر زمان به آیه ای رسیدی که در آن یادی از آتش جهنّم بود، نزد آن توقّف کن و از آتش جهنّم به خدا پناه ببر.( تفسير نور الثقلين ج ‏٥ ص ٤٤٦.)

پس از مجموع این روایات به این نتیجه می رسیم که ترتیل خواندن قرآن کریم یعنی شمرده خواندن و پرهیز از عجله در تلاوت، همچنین به جا وقف نمودن و اداء صحیح حروف و تامل و دقت در محتوا و معانی آیات شریفه قرآن کریم.

خطبه دوم

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری که با نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، در شروع مجلس داشتند مجلس یازدهم را «مظهر امید و انتظار مردم» و از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب خواندند

مجلس دو بال دارد بال اول قانونگذاری و  بال دوم نظارت است ‏كه؛ باید، نظام‏مند، هدفمند، بهنگام، پیشگیرانه، هوشمند.

این نظارت، به دو صورت قابلیت اجرا دارد: یكى نظارت بر عملكردها از طریق جلسات و مطالعات و گزارش‏ها و تذكرات و احضار و استیضاح و... و دیگری به صورت نظارت میدانى و  رو در رو  و  در صحنه است که سفر اخیر رئیس مجلس جناب اقای دكتر قالیباف به خوزستان در این قالب ارزیابى مى‏شود. بنابراین انجام اولین سفر نظارتى  قابل تقدیر و تحسین است به خصوص به خاطر اولویت بندی که کرده بودند و استان خوزستان را که دین بزرگی  بر گردن همه دارند به خاطر رشادت ها و مقاومت ها در طول هشت سال دفاع مقدس و از محرومیت هائی رنج می برد که نه در شأن این استان و مردم شریف صبور و مقاوم آن است و نه در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران.

ولی مایه تأسف و تعجب است که عده ای در داخل و خارج این گونه اقدامات انقلابی و جهادی را بر نمی تابند قبل از انجام سفر و در حین و پس از آن، فضاسازى‏هاى پرحجم رسانه‏اى در داخل و خارج انجام شد كه جاى تعجب و تأسف داشت.  آنچه در این میان مهم است این‏كه این نحوه حضور درمیان مردم كه سال گذشته با ابتكار رئیس قوه قضائیه آغاز شد، باید با برنامه و هدفمند و با نتایج گره‏گشا و ملموس براى مردم ادامه یابد.

اهانت نشریه فرانسوی شارلی ابدو به پیامبر اعظم

نشریه فرانسوی شارلی ابدو در یک اقدام پلید و موهن  مجددا به ساحت مقدس و نورانی اشرف مخلوقات عالم رحمت للعالمین حضرت محمد صلی الله علیه و آله را مجدد مورد توهین قرار داد و قلب های صد ها میلیون مسلمان را جریحه دار کرد

اما خداوند متعال در قرآن کریم چه زیبا فرمود: «یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ »(صف-۸)

اسلام‌ستیزی یکی از سیاست ها و راهبردهای دیرین  شیطان بزرگ آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل است این اقدام موهن نشریه فکاهی شارلی ابدو بیش از هر چیز عناد و کینه‌ورزی دنیای غرب با مسلمانان را نشان می‌دهد

اهانت به پیامبر اکرم نشانه نهایت استیصال و عصبانیت غرب از از نفوذ و گسترش اسلام و روحیه مقاومت در جهان است در واقع این اقدام یک نوعی انتقام گیری از اسلام ناب به خاطر شکست های پی در پی دشمن در میدان های مختلف در سال های اخیر است.

این اقدامات نشانه درماندگی استکبار است در برابر عزم و اراده راسخ مسلمانان به ویژه جبهه مقاومت است لذا امروز با فریاد رسا و بلند همصدا با معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) اعلام می کنیم: «اگر جهان خواران بخواهند در مقابلِ دین ما بایستند، ما در مقابل همه دنیای آنان خواهیم ایستاد»

این دست و پا زدن های دشمن پیام روشنی هم دارد و آن این که دشمن با اسلام زنده و پویا روبروست نه با دین مرده، مرده که وحشت ندارد.

در چنین شرایطی که دشمن شکستن قبح اهانت ها و عادی سازی آن در بین مردم مسلمان و بی تفاوت سازی آنان را در مواجهه با این گونه اقدامات خبیثانه در دستور کار استکبار رسانه ای خود دارد و می خواهد نوعی غیرت زدایی کند بی توجهی به این اهانت ها را تقویت کند همه مسلمین همه علماء و نخبگان جهان اسلام و دولت های اسلامی باید به پاخیزند و واکنش مناسبت به این اهانت ها بدهند و عرصه را بر چنین انسانهای رذل و زبون تنگ کنند تا روزی صد بار آرزوی مرگ کنند تا مایه عبرت شود و دیگر کسی جرات جسارت به ساحت اسلام را نداشته باشد.

جنگ جمعیتی

مهم ترین مؤلفه قدرت جمعیت جوان است جنگ جمعیتی یکی از خطرناک ترین جنگ ها علیه ایران قوی است برنامه‏ریزى دراز مدت دشمن براى كاهش جمعیت ، تلاش جریان نفوذ در سطوح كارشناسى و تصمیم‏سازى کشور غفلت و ساده اندیشى مسؤولان در اجرا و تداوم طرح كاهش جمعیت‏ باعث شده زنگ خطر به صدا در بیاید

رهبر حكیم انقلاب از كوتاهى‏هاى انجام گرفته عذرخواهى کردند، در حالى كه دستگاه‏هاى مجرى و ناظر در این میان که نقش اول را داشته‏اند اما ندیده و نشنیده‏ایم تا به حال این‏گونه از كوتاهى‏هاى انجام گرفته عذرخواهى كنند. بدتر این‏كه از سال 91 تاكنون نیز نه تنها اقدام درخورى نشده است بلكه عملاً این مطالبه جدى رهبر انقلاب اسلامى برزمین مانده است.

 بسیارى از طرح‏ها و لوایح و سیاست‏هاى حوزه جمعیت در مجلس معطل مانده است و ظاهرا تاكنون اراده جدّى براى تصویب و اجراى آن نبوده است، که انتظار داریم مجلس یازدهم در این زمینه اقدام جدی نماید طرح‏هایى مانند:

-    طرح افزایش نرخ بارورى و پیشگیرى از كاهش جمعیت؛

-    طرح جامع جمعیت و تعالى خانواده؛

-    قانون تسهیل ازدواج جوانان كه ازسال 84 معطل مانده است؛

-    سیاست كلى جمعیت كه توسط رهبر انقلاب و درسال 93ابلاغ شده است.

 

شهادت امام سجاد علیه السلام

امام سجاد علیه السلام نقش ویژه ای در حادثه عاشورا و پیام رسانی عاشورا داشتند به ویژه خطبه تاریخی حضرت در مسجد شام که  تاثیر عمیقی بر مردم شام بر جا گذاشت و باعث رسوائی یزید شد. مردم حاضر در مسجد که از بزرگان شهر و ارکان حکومت یزید هم جزوشان بودند، به شدت تحت تاثیر این بیانات قرار گرفتند و زمینه بیداری آنان فراهم شد. در همان مجلس عده ای  اعتراض کردند و وقتی یزید خواست نماز بخواند، عده ای با او نماز نخواندند و پراکنده شدند.  

امام سجاد علیه السلام در دروره امامت خودشان که  دوره اختناق و خفقان بود و امکان بیان معارف به صورت آشکار ممکن نبود در قالب دعا دین را بازسازى كرد.  امام سجاد(ع)، اسلام را دوباره بازسازى كرد.  صحیفه سجادیه یك كتاب اعتقادى و تاریخى و به عبارتى بازشناسى دوباره فرهنگ شیعه در آن زمان است.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.