اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 28/06/99

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 28/06/99

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

سخن در خطبه متقین بود پس از مرور اوصاف متعدّد متقین به ویژگی دیگر اهل تقوا رسیده ایم.

«تَالِينَ لِأَجْزَاءِ الْقُرْآنِ يُرَتِّلُونَهَا تَرْتِيلًا يُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ وَ يَسْتَثِيرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ». قرآن را شمرده و با تدبّر تلاوت مى ‏كنند، با آن جان خويش را محزون مى ‏سازند و داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند.

بیان شد که در این قسمت از خطبه، مولا به چهار نکته اساسی اشاره فرموده اند: تلاوت قرآن ،ترتیل خواندن قرآن، محزون شدن با تلاوت قرآن ، درمان با قرآن

در مورد دو نکته اول سخن گفته شد اما نکته سوم در این فراز از خطبه متقین محزون شدن با تلاوت قرآن کریم بود «يُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ». با آن جان خويش را محزون مى ‏سازند.

خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «وَ إِذا سَمِعُوا ما أُنْزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرى‏ أَعْيُنَهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّ يَقُولُونَ رَبَّنا آمَنَّا فَاكْتُبْنا مَعَ الشَّاهِدِينَ». و چون آن چه را كه بر پيامبر اسلام نازل شده بشنوند، ديدگانشان را مى بينى به سبب آن چه از حق شناخته ‏اند، لبريز از اشك مى شود، مى‏ گويند: پروردگارا! ايمان آورديم، پس ما را در زمره گواهان بنويس‏.

گروهی از مؤمنین  با شنیدن آیات قرآن کریم، دل هایشان خاضع و خاشع می شود و اشک از چشمانشان جاری می شود.

مرحوم آیت الله خوئی در منهاج البراعة ذیل این قسمت از کلام امام علیه السّلام می گوید: «يحزنون به أنفسهم» أى «يَقرَؤُنَهُ بِصَوتٍ حَزينٍ». یعنی قرآن را با صوت محزون تلاوت می کنند. در روایات اهل بیت علیهم السّلام سفارش شده است که به هنگام تلاوت قرآن، با صوت حزین قرآن قرائت شود. از امام صادق علیه السّلام روایت شده است که فرمودند: «إِنَ‏ الْقُرْآنَ‏ نَزَلَ‏ بِالْحُزْنِ‏ فَاقْرَءُوهُ بِالْحُزْنِ». همانا قرآن با حزن نازل گردیده پس قرآن را با حزن بخوانید.

سیره اهل بیت علیهم السّلام هم در تلاوت قرآن همین گونه بود. حفص (نام راوی روایت است) درباره حضرت کاظم علیه السّلام می گوید: «‏فَمَا رَأَيْتُ أَحَداً أَشَدَّ خَوْفاً عَلَى نَفْسِهِ مِنْ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع وَ لَا أَرْجَى النَّاسِ مِنْهُ وَ كَانَتْ قِرَاءَتُهُ حُزْناً فَإِذَا قَرَأَ فَكَأَنَّهُ‏ يُخَاطِبُ‏ إِنْسَاناً». من در میان مردم احدی را ندیدم که در ترسِ بر خود و امید و رجاء به پروردگار شدیدتر از موسی بن جعفر علیهما السّلام باشد، و قرائت قرآن آن بزرگوار محزون بود و هرگاه قرآن قرائت می فرمودند، گویا انسانی را مورد خطاب خویش قرار می دادند.

برخی شارحین نهج البلاغه، علّت این حزن را این گونه بیان کردند که: انسان هر گاه امور حزن آور را به یاد می آورد محزون می شود و چون قرآن مشتمل بر آیات وعید است آیاتی که عذاب و عقاب کفّار و اهل معصیت را بیان کرده، موجب حزن و اندوه انسان می شود، و از طرفی شوقی که بر اثر تلاوت آیات وعد  آیاتی که مژده و وعده بهشت و رضوان حضرت حق را می دهد، حاصل می شود و این که انسان از این نعمت ها محزون شود نیز گاهی منجر به حزن و اشک از دیدگان  می گردد.

خطبه دوم

دوران هشت سال دفاع مقدس را جلوه ای بزرگ از ایثار ، شهامت ، شجاعت، آرمان گرایی ، ولایت مداری ، وحدت ، روحیه انقلابی و شهادت طلبی ملت ایران اسلامی در تاریخ انقلاب دانست

هفته دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس هفته شرف و اقتدار است تکریم و گرامی داشت آن تکریم و گرامیداشت همه ارزش هاست یک گنجینه تمام نشدنی است هشت سال دفاع مقدس نمونه عملي از الگوي مديريت جهادي و مقاومت اقتصادي در سايه تحريم‏هاست.

مقام معظم رهبری فرمودند نگذارید این حادثه معجز نشان دفاع مقدس فراموش شود خاطرات دفاع مقدس یک ثروت ملی است

و حضرت امام (ره) به مردم ایران وصیت کردند که نگذارید پیشکسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روز مره به فرامووشی سپرده شود

8 سال دغاع مقدس یک گنجینه ارزشمند است که در ذهن و روح پیشکسوتان جای دارد و پیشکسوتان 8 سال دفاع مقدس اسناد زنده انقلاب هستند

امروز هم تنها فرهنگ دفاع مقدس می تواند جامعه را نجات دهد و ما را در جنگ اقتصادی و جنگ نرم پیروز کند پس بنابراین باید همه تلاش کنند فرهنگ دفاع مقدس در بین مسئولین و جامعه حاکم باشد و این فرهنگ ارزشمند به نسل جوان منتقل شود.

مردم ايران در شرايطي كه تازه انقلاب کرده بودند حكومتي جديد را در كشور شكل داده بودند و هنوز ساختارهاي سياسي و نظامي را سامان نداده بودند و آشوب‏هاي داخلي در بعضي از نقاط كشور در جريان بود، دچار تهاجم نظامي ارتش عراق شدند. در حين جنگ هم كشور مواجه با ترورهاي منافقين و اختلافات سياسي شد. از آن‏طرف، كشور عراق از همه امكانات تسلیحاتی و مالی برخوردار بود و قریب 80 کشور تجهیز کننده صدام در جنگ با ایران بود در چنين وضعيتي ايران توانست به مقابله با قواي متجاوز عراق بپردازد و همه سرزمين‏هاي اشغالي خود را باز پس بگيرد و براي نخسين‏بار، يك وجب از خاك كشور هم در تصرف ارتش متجاوز باقي نماند.

جنگي كه موجوديت انقلاب را نشانه رفته بود و آمده بود که جمهوری اسلامی نوپا را از پا در آورد به حول قوه الهی به يك فرصت براي نمايش و اثبات ظرفيت‏ها و توانمندي‏هاي نظام و مردم ايران در دفاع از استقلال و تماميت ارضي ميهن اسلامي و آرمان‏هاي بلند انقلاب تبدیل شد.

 دفاع مقدس بسيارى از معادلات جهانى را تغيير داد و چراغ اميد به پيروزى را در بين ملل مظلوم جهان روشن ساخت. همه محاسبات متعارف بشرى اقتضا مى‏كرد كه جنگ چند روزى و يا حداكثر چند ماهى بيشتر طول نكشد و ارتش عراق فاتح اين جنگ شود؛ همه شواهد و محاسبات هم آن را تایید مى‏كرد. اما چرا معادلات و محاسبات همه برهم خورد؟در حالی كه ايران در تأمين مايحتاج اوليه جنگ مشکل داشت. راز پيروزى بر دشمن حرکت بر مبنا و محور غدیر بود ايمان قلبى و حقيقى به غيب و نصرت الهى بود که در اطاعت از ولی فقیه تبلور یافت ایمان به خدا و اطاعت از ولی شاه‏كليدی است كه هر امتى به آن دست‏پیدا کند، پيروز خواهد شد.

طي 40 سال گذشته ايران در عرصه صنايع دفاعي علی ‏رغم تشدید و استمرار تحريم‏ها، بيشترين پيشرفت‏ها را داشته و در برخي از عرصه‏ها نظير موشكي و توليد پهباد توانسته به قدرت بلامنازع در منطقه تبديل شود.

مقام معظم رهبری با توجه به نيات شوم دشمنان درباره ملت ايران، فرمودند: بايد به‏گونه‏اي قدرت نظامي كشور را افزايش داد كه بدخواهان احساس تهديد كنند. براي پديدآمدن چنين احساسي در دشمنان، بايد علاوه بر تقويت قدرت دفاعي كشور، قدرت و توان تهاجمي كشور نيز،افزايش يابد

ابهّت دو ابرقدرت به تعبير امام(ره) در جنگ شكسته شد

آنچه که باید در هفته دفاع مقدس بیش از پیش تبیین شود تا مایه عبرت شود نقش پروژه نفوذ در شروع جنگ بود با دلیل و مدرک بنی‌صدر عامل نفوذی دشمن در این کشور بود و به این مملکت خیانت کرد و تحمیل جنگ بر این کشور بر اساس خیانت بنی‌صدر صورت گرفت. بنی صدر نه تنها از ارسال سلاح و نیروی کمکی نظامی به خرمشهر جلوگیری کرد، حتی از ارسال آذوقه به خرمشهر هم جلوگیری به عمل آورد. بنی‌صدر علاوه بر اینکه مسئول شروع جنگ بود، بلکه تا زمانی که رئیس جمهور بود، عامل عدم پیشرفت ایران در جنگ هم همین بنی‌صدر خائن بود، حتی بنی صدر در زمانی که آبادان محاصره بود، دستور خالی شدن این شهر از سلاح‌های سنگین را صادر کرد سپاه را تحریم کرد و به ارتش دستور داد که حق ندارد یک فشنگ در اختیار سپاه قرار دهد.به خاطر این است که مقام معظم رهبری مکرر تاکید می‌کنند مراقب نفوذ دشمن در عناصر تعیین کننده سرنوشت نظام باشید، که در ابتدای انقلاب و شروع جنگ رخ داد.

تا این که امام آن دستور شجاعانه را صادر کرد که حصر آبادان باید شکسته شود به‏دنبال فرمان شجاعانه و مقتدرانه حضرت امام(ره)، طراحى عملیات شكست حصر آبادان در زمستان سال ۵۹ در سپاه انجام شد اما اجراى آن به‏دلیل اعمال نظرهاى خائنانه بنى صدر به تعویق افتاد. تا این‏كه پس از عزل بنى صدر  عملیات «ثامن الائمه(ع)» به‏عنوان اولین عملیات از چهار عملیات بزرگ و برجسته با هدف شكست حصر آبادان و آزادسازى آن شكل گرفت.

این عملیات در ساعت ۱ بامداد روز پنجم مهر ۱۳۶۰ با رمز «نصر من‏الله و فتح قریب» و با فرماندهى مشترك ارتش و سپاه، از چهار محور به اجراء درآمد ایثار و از خودگذشتگى رزمندگان میهن اسلامى با وجود گرماى شدید، مقاومت سرسختانه دشمن را در مناطق تحت اشغال درهم شكست و بعد از ۴۲ ساعت تلاش مداوم رزمندگان سپاه و نیروهاى مردمى و ارتشی، عملیات با موفقیت كامل به پایان رسیدو آبادان پس از یك سال در ۵ مهر ماه ۱۳۶۰ از محاصره آنان خارج شد.

اگر آن روز روحیه اطاعت پذیری و تبیعت از ولی امر فرماندهان دفاع  مقدس یک امر به ظاهر نشدنی را شدنی کرد و باعث پیروزی گردید امروز هم در  جنگ اقتصادی همان روحیه برای فرماندهان اقتصادی لازم است و با همان روحیه می توان بر تمام مشکلات اقتصادی فائق آمد و در میدان جنگ اقتصادی بر دشمن پیروز شد.

مجازی شدن آموزش

سال تحصیلی امسال در فضای کرونائی شروع شد و با توجه به وضعیت موجود استفاده از فضای مجازی برای آموزش اجتناب ناپذیر است

مقام معظم رهبری اخیرا  آموزش مجازی و استفاده از شبکه شاد، را  تأیید کلی کردند و فرمودند: «بسیار چیز خوبی است»؛ اما دو تذکر  جدی را مطرح فرمودند:

اولین تذکر در این مورد بود که  باید برای عدالت آموزشی فکری کرد زیرا ممکن است همه تمکن مالی برای استفاده از فضای مجازی نداشته باشند.

تذکر دوم در این رابطه بود که باید مراقب بود که به این واسطه، بچه‌ها وارد فضای بی‌بند و بار و رهای اینترنت نشوند و از آسیب‌های مأنوس شدن با فضای مجازی در امان باشند.

چند مطلب را به مسئولین و خانواده های محترم متذکر می شوم

ü     انتظار می رود مسئولان ملی و استانی و شهرستانی به ایجاد زیرساخت‌های بومی و سالم و امن برای گسترش آموزش مجازی در کشور اقدام جدی کنند

ü     مسئولین محترم نسبت به  توزیع متناسب امکانات مجازی اقدام کنند تا همه طبقات مختلف جامعه به این آموزش دسترسی یکسان داشته باشند تا در این زمینه  فاصله طبقاتی ایجاد نشود.

ü     نسبت به خانواده های محروم  برای تهیه ابزارهای لازم برای آموزش مجازی خدمات حمایتی ارائه دهند.

ü     نسبت به آموزش سواد فضای مجازی و مهارت استفاده از آموزش مجازی به همه خانواده‌ها اعم از دانش آموزان و والدین اقدام نمایند و  فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی را برای خانوادها بیان کنند

ü     مسئولان پرورشی و تربیتی در آموزش و پرورش و مدارس فکر جدی ، و اقدام جدی برای مسائل تربیتی و پرورشی و فوق برنامه‌ای مدارس در این بستر بکنند که غفلت در این زمینه خسارت جبران ناپذیری به بار خواهد آورد

ü     مهم تر از همه اینها دولت محترم و دست اندرکاران هرچه زودتر زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات که از مطالبات اکید و پر تکرار مقام معظم رهبری است  ایجاد کنند، چرا که بسیاری از مشکلات امروز کشور از ناحیه فضای مجازی افسار گسیخته است.

ü     والدین محترم هم باید تلاش کنند فضای مجازی را درست بشناسند  فضای مجازی، هم فرصت دارد هم تهدید.  از یک طرف نباید فرزندان در آن رها شوند و از سوی دیگر نباید کاملا، مانع حضور فرزندان شوند باید مراقبت جدی داشته باشند.

اول صفر سالروز ورود اهل بیت عصمت و طهارت به شام

اهل بیت پیامبر(ص) در اول صفر سال 61 هجری قمری در شرایطی وارد شهر شام شدند که حدود چهل سال در این شهر و اطراف آن بر ضد امیرالمؤمنین علی علیه السلام تبلیغات مسموم صورت گرفته بود.

معاویه تعدادی خطیب پول پرست را مأمور ساخته بود که به مقام و منزلت شامخ حضرت علی علیه السلام توهین و جسارت کنند و آن حضرت را مورد فحّاشی و بدگویی قرار دهند.

مردم شهر شام نیز از هنگامی که این شهر به قلمرو مسلمانان در آمده بود، تا عصر امام سجاد(ع) تنها حاکمان و فرمانروایان طائفه بنی ‌امیه را در خود دیده بودند و لذا نه محضر پیامبر(ص) را درک کرده بودند و نه روش اصحاب صالح آن حضرت را.

شامیان در این مدت اسلام را در چهره امویان دیده بودند و تنها آنان را بازماندگان و خاندان پیامبر می ‌دانستند و بر خلاف کوفیان تنها همین را می‌ دانستند که فردی خارجی به نام «حسین» بر امیرالمؤمنین یزید شوریده و توسط سپاه خلیفه به قتل رسیده و خاندان وی به اسارت گرفته شدند. از این رو به شکرانه این پیروزی و ورود کاروان اسرا شهر را آراسته و جشن گرفته بودند.

یکی از حساس ترین سخنان امام سجاد علیه السلام که تحولی عظیم در بینش مردم نسبت به امویان ایجاد کرد و معادلات یزید را بر هم زد و خط مشی او را نسبت به اهل بیت علیهم السلام کاملاً تغییر داد خطبه ای است که آن حضرت در جمع مردم و رجال سیاسی و دینی شام ایراد کردند. این خطبه که در مسجد شام ایراد گردیده اوج موفقیت امام سجاد علیه السلام در ابلاغ رسالت و تبلیغ عاشورا و تداوم خط شهیدان کربلاست.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.