اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 04/07/99

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 04/07/99

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

سخن در این بخش از خطبه متقین بود که: «تَالِينَ لِأَجْزَاءِ الْقُرْآنِ يُرَتِّلُونَهَا تَرْتِيلًا يُحَزِّنُونَ بِهِ أَنْفُسَهُمْ وَ يَسْتَثِيرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ». قرآن را شمرده و با تدبّر تلاوت مى ‏كنند، با آن جان خويش را محزون مى ‏سازند و داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند.

به سه نکته از چهار نکته ای که در این قسمت اشاره فرموداند اشاره شد اما نکته چهارم در رابطه با درمان با قرآن است «وَ يَسْتَثِيرُونَ بِهِ دَوَاءَ دَائِهِمْ». و داروى درد خود را از آن مى‏ گيرند.

خدای متعال در آیات متعدّدی به حقیقت شفاء بودن قرآن تصریح فرموده است. مثل: «يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ». اى مردم! اندرزى از سوى پروردگارتان براى شما آمده است؛ و درمانى براى آن چه در سينه ‏هاست؛ (درمانى براى دل هاى شما) و هدايت و رحمتى است براى مؤمنان!( سوره یونس/آیه ٥٧) و یا در آیه دیگر می فرماید: «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ لا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلاَّ خَساراً». و از قرآن، آن چه شفا و رحمت است براى مؤمنان، نازل مى ‏كنيم؛ و ستمگران را جز خسران (و زيان) نمى ‏افزايد ( سوره اسراء/آیه ٨٢) همچنین در سوره فصّلت می فرماید: «قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدىً وَ شِفاءٌ». بگو: «اين (كتاب) براى كسانى كه ايمان آورده ‏اند هدايت و درمان است.

پس قرآن کریم دار الشّفاء مؤمنین است. از آنجائی که شفا بودن قرآن در آیات و روایات به صورت مطلق ذکر شده است می توان استفاده کرده که قرآن مایه شفای همه دردهای روحی ،روانی، جسمی و جهلی انسان است.

مولای متّقیان امیر مؤمنان علیه الصلاة و السّلام می فرمایند: «تَعَلَّمُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ رَبِيعُ الْقُلُوبِ وَ اسْتَشْفُوا بِنُورِهِ فَإِنَّهُ شِفَاءُ الصُّدُورِ». قرآن را بیاموزید که همانا قرآن بهار قلب هاست و به سبب نور او شفا بجوئید که قرآن شفاء سینه هاست.

( تصنيف غرر الحكم و درر الكلم ص ١١٢ ) 

امروزه نتیجه تحقیقات پزشکی اثبات می کند که ریشه بسیاری از بیماری های جسمی، مشکلات روحی و روانی است و علت اصلی این مشکلات روحی و روانی، فاصله گرفتن از خدای متعال است.  قرآن کریم می فرماید: «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ». آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دل ها آرامش مى‏ يابد(سوره رعد/آیه ٢٨) ثمره دوری از یاد خدا، حضور مشکلات و معضلات روحی و نتیجتاً پیدایش بسیاری از بیماری های جسمی در وجود انسان است و راه خلاصی و درمان این گرفتاری ها، پناه آوردن به قرآن کریم است که مولایمان علی علیه السّلام فرمودند: «لَا تَسْتَشْفِيَنَّ‏ بِغَيْرِ الْقُرْآنِ‏ فَكَفَى بِهِ مِنْ كُلِّ دَاءٍ شَافٍ». هرگز از غیر قرآن طلب شفاء نکنید که قرآن برای شفا یافتن از هر دردی کفایت می کند.(عيون الحكم و المواعظ (لليثي) ص ٥٢.)

امام صادق علیه السّلام می فرمایند: «شَكَا رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ ص وَجَعاً فِي صَدْرِهِ فَقَالَ ص اسْتَشْفِ‏ بِالْقُرْآنِ‏ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُور». مردی به نبیّ اکرم صلّی الله علیه و آله از دردی که در سینه داشت شکایت نمود، حضرت فرمودند: از قرآن طلب شفا کن که خدای عزّ و جلّ می فرماید: و قرآن شفائی است برای آن چه در سینه هاست.[٥٢]

 البته باید به این نکته توجه نمودکه تحصیل شفاء از قرآن منافاتی با مراجعه به طبیب و پزشک ندارد، قطعا شفا به دست خود خدای متعال است اما خدای متعال این عالم را  اینگونه طراحی نموده که بر اساس اسباب اداره شود و پزشک هم وسیله و ابزار است.

خطبه دوم

امورات دنیوی و اخروی بر اساس تقوا سر و سامان می گیرد همه مشکلات از بی تقوائی است امام صادق علیه السّلام می فرمایند: «مَنْ أَصْبَحَ وَ الدُّنْيَا أَكْبَرُ هَمِّهِ‏ شَتَّتَ اللَّهُ عَلَيْهِ أَمْرَهُ وَ كَانَ فَقْرُهُ بَيْنَ عَيْنَيْهِ وَ لَمْ يَأْتِهِ مِنَ الدُّنْيَا إِلَّا مَا قُدِّرَ لَهُ وَ مَنْ كَانَتِ الْآخِرَةُ أَكْبَرَ هَمِّهِ‏ كَشَفَ اللَّهُ عَنْهُ ضِيقَهُ وَ جَمَعَ لَهُ أَمْرَه‏ وَ أَتَتْهُ الدُّنْيَا وَ هِيَ رَاغِمَةٌ». هر كس كه صبح کند در حالی که مهم ترين تلاش و همّتش دنيا (و ماديّات) باشد، امور زندگيش پراكنده (و سر در گم) مى ‏گردد و هميشه احساس تنگدستى و بيچارگى مى ‏كند و از دنيا چيزى غير از مقدّراتی که برایش نوشته شده نصيبش نمى ‏گردد؛ ولى كسى كه مهم ترين همّتش آخرت باشد، خداوند تنگناهاى زندگيش را بگشايد و امورش را جمع و جور نمايد، و دنیا به نزد او بیاید در حالتی که خوار و پست باشد(الزهد ص ٤٩.)

بیانات رهبر انقلاب در تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس

هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه ای از برجسته ترین و بهترین افتخارات ملت ایران در دفاع از اسلام و قرآن و از مرزهای میهن اسلامی است دفاع مقدس بهترین دانشگاه برای تعلیم فضائل اخلاقی خصوصا درس عزت و شرف است

مقام معظم رهبری در آغازهفته دفاع مقدس در روز دوشنه 31 شهریور ماه  در آئین تجلیل از یك میلیون رزمنده و ایثارگر، بیانات بسیار ارزشمند و راهگشا بیان فرمودند که حاوی نكات و پیامهای بسیار مهمی است. مقام معظم رهبری در این بیانات به چیستی و چرایی و چگونگی دفاع مقدس و راه‌های حفظ و نشر فرهنگ انسان‌ساز آن پرداختند

با توجه به این که این بیانات در چهلیمن سالگرد دفاع مقدس ایراد شد می توان گفت که این بیانات عصاره و چکیده دیدگاه های مقام معظم رهبری در مورد بزرگترین و مهم ترین حادثه و موفق ترین تجربه گام اول انقلاب یعنی دفاع مقدس است.

در این سخنرانی مقام معظم رهبری بر خلاف سخنرانی های دیگر به موضوعات دیگر داخلی و خارجی نپرداختند فقط سخنان خودشان را به دفاع مقدس اختصاص دادند فقط در پایان اشاره کوتاهی به کرونا و اربعین داشتند و این اهمیت دفاع مقدس را در نگاه مقام معظم رهبری می رساند.

امام خامنه‌ای در این تحلیل عمیقی که از دفاع مقدس نمودند ابتدا در باره عظمت دفاع مقدس سخن گفتند سپس در بخش دوم به تبیین علل بروز جنگ و تحمیل جنگ بر ملت ایران؛ و دلایل عدم پیروزی دشمن و ابعاد پیروزی ملت ایران‌ و  دستاوردها و بركات دفاع مقدس در گذشته و حال و آینده پرداختند.‌

مقام معظم رهبری در بخشی از بیاناتشان به مکتب فرماندهی امام خمینی در دفاع مقدس پرداختند و نقش بی ‌بدیل حضرت امام خمینی در دروان دفاع مقدس  را که مغفول واقع شده  به زیبائی تحلیل نمودند

فرماندهی امام در دفاع مقدس از جنس فرماندهی انبیاء علیهم السلام بود با توجه به این که در این بعد گروهی در صدد تحریف بر آمدند و می خواهند نقش فرماندهی در جنگ را با بیان خاطرات و ... به نفع دیگران مصادره کنند باید این فصل از دفاع مقدس مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد و نقش حضرت امام در فرماندهی جنگ تحمیلی که به عنوان یک مکتب فرماندهی است و امثال شهید چمران و شهید باکری ، باقری و شهید حاج قاسم سلیمانی در مکتب امام شاگردی کردند و مکتب شان  از مکتب امام تولد یافته تبیین شود.

به جرأت می توان گفت فرمایشات مقام معظم رهبری در هفته دفاع مقدس بر محور مقابله با جریان تحریف و شبهه افکنی در رابطه با دفاع مقدس بود

امروز جنگ جنگ روایت ها و جنگ ادارکی و شناختی و شاه کلید این جنگ تحریف است دشمن امروز در تلاش است که دفاع مقدس ما را در عرصه های مختلف به چالش بکشد و چهره دفاع مقدس و دلاور مردان این عرصه را مخدوش کند.

جنگ روایت ها و جنگ ادارکی و شناختی اگر چه از نظر واژگانی واژگان جدیدی هستند اما سابقه طولانی در تاریخ دارند از جمله در کربلا که یزید با جنگ ادراکی که راه انداخت امام حسین علیه السلام را خارجی و خود را امیر المومنین جا انداخت.

مقام معظم رهبری در پایان فرمایشات خود به اهمیت برگزاری یادواره ها اشاره فرمودند:

یادواره بحث مهمّی است، کار بزرگی است و این یادواره‌ها موجب می شود که فاصله‌ی نسلی به وجود نیاید و نسلهای جوان [با دفاع مقدّس] آشنا بشوند که خود این تأثیر میگذارد در ساختن افرادی امثال شهید حججی مثلاً یا شهدای عزیز دفاع از حرم که این هم البتّه از برکات و دنباله‌های دفاع مقدّس است

در مورد کرونا هم مقام معظم رهبری به همه مجددا توصیه کردند که باید به وظائف خود مان در مورد ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی و شست دستها عمل کنیم .

در مورد پیاده روی اربعین هم فرمودند رفتن برای راه‌پیمایی اربعین، فقط متوقّف به صلاحدید مسئولان ستاد ملّی مربوط به کرونا است. اگر گفتند نه -که تا الان گفتند نه- باید همه تابع باشند، همه باید تسلیم باشند.

-هفته تکریم سالمندان و روز جهانی سالمندان

سالمندان گنجینه های گران بها از تجربه های بسیار و اندوخته های ارزشمند هستند که تجربه و اندوخته آن ها می تواند راهنما و راه گشای جوانان و کسانی باشد که در سراشیبی زندگی هنوز تجربه ای ندارند. به همین خاطر نبی مکرم اسلام فرمودند: پیرمرد در میان خانواده اش همچون پیامبر در میان امت است و این فرمایش حاکی از نقش محوری سالمندان می باشد.

با سپری شدن بهار جوانی و رسیدن دوران کهولت سالمندان به توجه و رسیدگی بیشتر از سوی فرزندان و افراد جامعه نیاز دارند. به همین خاطر خداوند متعال در قرآن کریم به آن دوران حساس اشاره فرموده است.

وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً كَريماً (اسراء/23)خدايت حكم كرده كه عبادت نكنيد مگر او را و به والدين نيكى كنيد، اگر يكى از والدين يا هر دو، نزد تو به پيرى رسند، به آنها مگو ملول شدم و با آن ها تندی نکن و با آنها ملايم سخن بگوى.

رسول خدا (ص) فرمود: بزرگ شمردن ریش سفید مسلمان، بزرگ شمردن خداست. (مِنْ إِجْلَالِ اللَّهِ إِجْلَالُ ذِی الشَّیْبَةِ الْمُسْلِم) (الكافی، ج 2، ص 165).

رسول خدا (ص) فرمود: هركس برتری پیر را به‌دلیل سنش بشناسد و او را احترام كند، خدا وی را از هراس روز قیامت در امان می‌دارد. (مَنْ عَرَفَ فَضْلَ كَبِیرٍ لِسِنِّهِ فَوَقَّرَهُ آمَنَهُ اللَّهُ مِنْ فَزَعِ یَوْمِ الْقِیَامَة) (الكافی، ج 2، ص 658)

امام صادق (ع) فرمود: سه گروه‌اند كه حقشان را جز منافقان شناخته‌شده نادیده نمی‌گیرند: ریش سفید مسلمان، حافظ قرآن و پیشوای دادگر. (ثَلَاثَةٌ لَا یَجْهَلُ حَقَّهُمْ إِلَّا مُنَافِقٌ مَعْرُوفٌ بِالنِّفَاقِ ذُو الشَّیْبَةِ فِی الْإِسْلَامِ وَ حَامِلُ الْقُرْآنِ وَ الْإِمَامُ الْعَادِل) (الكافی، ج 2، ص 658)

7 مهر ماه سالروز شهادت حجت‏الاسلام والمسلمين سيدعبدالكريم‏ هاشمى‏نژاد  و سرداران رشيد اسلام؛ شهيدان فلاحى، فكورى، نامجو، كلاهدوز و جهان‏آرا است یاد و خاطره این شهدای عزیز را گرامی می داریم که این روز به  روز بزرگداشت فرماندهان شهيد دفاع مقدس‏ نامگذاری شده است ویژه گی فرماندهان دفاع مقدس این بود که خودشان جلو تر حرکت می کردند به بقیه رزمندگان می گفتند پشت سر ما بیایید

 7 مهر ماه روز آتش‏نشانى و ايمنى‏ نامگذاری شده  یاد و خاطره شهدای عزیز آتش نشانی را گرامی می داریم و این روز را به همه جان بر کفان آتش نشانی که خود را به خطر می اندازند تا انسان ها را نجات دهند تبریک عرض می کنم.

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.