اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه 1392/09/01

متن کامل خطبه های نماز جمعه 1392/09/01

خودم و همه نماز گزاران عزیز را به تقوای الهی سفارش می کنیم یکی از مهم ترین مصادیق تقوا رعایت حق الناس است که باید انسان در تمام ابعاد مراعات نماید.

 در بحث اسارت اهل بیت علیهم السلام سئوال این است که با این که امام حسین علیه السلام می دانست بعد از شهادتش اهل بیتش به اسارت یزدیان در می آید چرا  اهل ‌بیت خود را همراه خود برد؟ علت این که امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ اهل بیت خود را در این سفر با خود همراه ساخت این بود كه قیام حضرت بدون آنها كامل نمی‌شد امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ  می دانست خود و اصحابش در کربلا

 

به شهادت می رسند و با تبلیغات وسیعی که دشمن داشت هیچ کس از اهداف قیام حضرت اطلاع پیدا نمی کرد و در نتیجه کربلا در کربلا می ماند لذا امام نیاز به مبلغ و مروج داشت تا اهداف بلند قیام را به شکل کامل به مردم برساند بهترین مبلغ برای این امر اهل بیت آن حضرت بودند با تدبیر و حسابگری دقیق زنان و فرزندان را همراه خود به كربلا برد تا به این وسیله خود دشمن را ناآگانه استخدام كرد كه حامل یك عده مبلغ برای امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ باشد. از این رو وقتی ابن عباس به حضرت گفت: چرا زنان و كودكان را به عراق می‌بری پاسخ داد «لقد شاءِ الله اَنْ یراهُنَّ سبایا»  خدا خواسته كه آنان را اسیر ببیند این اشاره به همان برنامه حساب‌شده است.

1- پیام‌رسانی: زنان و دختران امام حسین علیه السلام چه در مسیر کربلا تا کوفه و چه کوفه تا شام و چه پس از بازگشت به مدینه پیام قیام امام را به گوش مردم رساندند و از خون شهدا  پاسداری کردند بانوان و امام سجاد علیه السالم گاهی به صورت خطبه و گاهی هم به صورت گفتگوهای پراكنده به تناسب زمان و و مكان به رسواگری یزید و یزدیان و دستگاه جور پرداختند.بنابر این حضور اهل بیت آن حضرت، حلقه کامل کننده نهضت بود.

2- روحیه‌بخشی: حضور زنان در بسیاری از جنگ‌ها موجب تشویق رزمندگان و باعث قوت گرفتن و روحیه گیری آنان در جبهه می شود. در كربلا نیز مادران و همسران بعضی از شهدا این نقش را ایفا کردند.

3- پرستاری:رسیدگی به بیماران و مداوای مجروحان از اهداف دیگر حضور زنان بود مانند نقش حضرت زینب درپرستاری وحفاظت ازجان امام سجادعلیه‌السّلام در موارد مختلف

4- عمق بخشیدن به بعد عاطفی: گریه‌ها و شیون‌ها، عزاداری بر شهداء تحریك عواطف مردم به ماجرای كربلا را عمق بخشید و بر احساسات نیز تأثیر گذاشت و بدین جهت ماندگارتر شد.

5-  درس گذشتن از همه چیز در راه حضرت حق

امام می خواست به همه درس بدهد که دین خدا آن قدر مهم است که باید درراه آن از  همه چیز و از عزیزترین و با ارزشترین موجودی ها گذشت و برای رسیدن به خدا آنهارا پشت سر انداخت،امام حسین درس عشق را به همه یاد داد.

پیامبر(ص): فرمودند«ان لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لن تبرد ابدا» باشهادت امام حسین آتشی در دل مومنان بوجود آمد که تاقیامت روشن است.

-هفته بسیج(5 آذر تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان حضرت امام در سال 58

همانطور که انقلاب از الطاف و آیات الهی و یک پدیده بی سابقه بود بسیج هم از الطاف الهی است. بسیج از اوئل ولادت خود وارد میدان نبرد با دشمن شد و پیچیده ترین تاکتیک های جنگی را طراحی کرد و معجزه ای مثل فتح المبین ،بیت المقدس را آفرید تاکتیک هائی که به ظاهر عملی نبود اما همت و ایمان جوانان مؤمن ایرانی با عنایت الهی عملی شد.

بسیج یک سرمایه عظیمی است که با کوله باری از تجربه سی و چند ساله می تواند با مدیریت کارآمد و روز آمد بر اقتدار و عزت جمهوری اسلامی اعتلا ببخشد.

یکی از مهمترین بایسته های بسیج امروز تقویت معنویت و اخلاق اسلامی است مهمترین تهدید دشمن امروز جنگ نرم است و کار سازترین حربه علیه آن افزایش بصیرت و بینش سیاسی و گسترش حلقه های فکری و معرفتی است.

امروز پیام همه بسیجان این است که ما با ولی امر خود تجدید بیعت می کنیم و با الگو گیری از علمدار کربلا اعلام می کنیم که تا آخرین قطره خون حتی اگر قطعه قطعه شویم بر سر پیمان خود خواهیم ماند و دست از ولایت بر نخواهیم برداشت.

امروز پيام بسيجيان اين است كه اي امام و مقتدای ما، ما تا آخرين لحظه‌ عمرمان زير چتر ولايت تحت فرمان شما خواهیم ماند و در اطاعت از فرامین شما سر از پا نمی شناسیم و ما آماده ایم اگر دشمن به کشور ما طمع کند و فکر تعرض در مخیله خود داشته باشد چنان سیلی محکم به متجاوز بزنیم که نتواند از جای خود بلند شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامى در جمع فرماندهان بسيج‏

شجره طيبه بسيج در طول سالهاى بعد از انقلاب اسلامى بارها و بارها مدال افتخار را از ولى فقيه زمان دريافت داشته است. در طول سالهاى اخير نيز مقام معظم رهبرى بارها از خدمات ارزنده مجموعه بسيج تقدير كردند و مدال افتخار كليد طلايى حل مشكلات كشور را به اين مجموعه دادند و خاطرنشان كردند كه بسيج براى دوستان انقلاب اميدآفرين و براى دشمنان بيم‏آفرين است.

 معمولا بيانات رهبر معظم انقلاب در جمع بسيجيان از جمله مهمترين مسائل انقلاب و مسائل كشور است. بيانات اخير ايشان كه در جمع فرماندهان بسيجى كشور نيز صورت گرفت، از جمله مهترين بيانات اخير ايشان بود.

 رهبر معظم انقلاب در اين بيانات بسيج را مايه عزت و مايه ابهت و افتخار نظام معرفی کردند و در تعریف بسیج فرمودند: بسيج يعنى حضور متن مردم در عرصه فعاليت‏هاى اساسى براى كشور و ملت. وقتى مردم در صحنه‏اند، پيروز و پيشروى قطعى است. بسيج امتحان صداقت را داده است و در جنگ و دفاع مقدس امتحان داد و بعد از جنگ نيز بسيج همه امتحان صداقت داده است. سازمان بسيج نشان داده است كه صداقت دارد.

بسيج الزامات اخلاقى و رفتارى مثل صبر، گذشت، ظرفيت و جنبه داشتن و حلم، تواضع را بايد در ميان خود تقويت كنيم. رفتار بسیج بايد مايه جلب محبت و احترام براى نظام باشد.

  رهبر انقلاب تنها اقتدار ملت را تنها عامل شكست دشمن، دانستند و فرمدند: ملّت ايران با همه‌ى ملّتهاى دنيا «اِمّا اَخٌ لَكَ فى دينِك اَو شَبيهٌ لَكَ فى خَلقِك»(14) است، احترام ميگذارد؛ امّا برخورد ملّت ايران با متعرّض، برخورد پشيمان‌كننده‌اى است؛ آنچنان سيلى‌اى به متعرّض خواهد زد كه هرگز فراموش نكند.

 

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.