اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

متن کامل خطبه های نماز جمعه مورخه اول شهریور ماه به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین طالبی

ابتدای خطبه همه نمازگزاران و خودم را به تقوای الهی سفارش می کنم.

تقوا در وجود انسان همچون ترمز نیرومندی است که ماشین وجود انسان را در پرتگاه ها حفظ و از تندروی های خطرناک باز می دارد و معیار و میزان سنجش شخصیت او در اسلام است

 

حیاء منشأ تمام ارزش ها

حیاء صفت ارزشمندی است که منشأ تمام نیکی ها و تمام خوبی ها و ارزش هاست حضرت علی علیه السلام می فرمایند:«وَ الْحَيَاءُ سَبَبٌ إِلَى كُلِّ جَمِيل‏» یا امام صادق علیه السلام می فرمایند:« الْإِسْلَامُ عُرْيَانٌ فَلِبَاسُهُ الْحَيَاء» اسلام عریان است و پوشش اسلام حیاست.

امام صادق علیه السّلام جایگاه حیا را در رأس مكارم اخلاقی دانسته می فرماید:
مكارم اخلاق یكی بسته به دیگری است، خداوند آنها را به هر كه خود خواهد، دهد. ممكن است در مرد باشد و در فرزندش نباشد، در بنده باشد و در مولای او نباشد، (آنها عبارتند از:) راستگویی،صداقت با مردم، بخشیدن به مسكین، جبران كردن خوبی ها، امانتداری،صله رحم،دوستی و مهربانی باهمسایه و یار، میهمان نوازی ودر رأس همه حیا

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع:« قَالَ الْمَكَارِمُ عَشْرٌ فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَكُونَ فِيكَ فَلْتَكُنْ فَإِنَّهَا تَكُونُ فِي الرَّجُلِ وَ لَا تَكُونُ فِي وَلَدِهِ وَ تَكُونُ فِي وَلَدِهِ وَ لَا تَكُونُ فِي أَبِيهِ وَ تَكُونُ فِي الْعَبْدِ وَ لَا تَكُونُ فِي الْحُرِّ قِيلَ وَ مَا هُنَّ يَا [ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ قَالَ صِدْقُ الْبَأْسِ وَ صِدْقُ اللِّسَانِ وَ أَدَاءُ الْأَمَانَةِ وَ صِلَةُ الرَّحِمِ وَ إِقْرَاءُ الضَّيْفِ وَ إِطْعَامُ السَّائِلِ وَ الْمُكَافَاةُ عَلَى الصَّنَائِعِ وَ التَّذَمُّمُ لِلْجَارِ وَ التَّذَمُّمُ لِلصَّاحِبِ وَ رَأْسُهُنَّ الحیاء» اهمیت حیا در حدّی است كه امام صادقعلیه السّلام فرمود: «ایمان ندارد كسی كه حیا ندارد.

رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم رهاورد حیاء را خیر و نیکی بیان می فرمایند: «الحَياءُ لا يَأْتي الّا بِخَيْر»یا «الحَياءُ خَيْرُ کُلُّه» و حضرت علی عليه السلام نیز حیاء را کلید تمام خوبی ها معرفی می فزمایند:: «الحَياءُ مِفْتاحُ کُلِّ الخَيْر». حيا کليد تمام خوبي­هاست.

«حیا» در لغت به معنای شرمساری و خجالت است در اصطلاح علمای اخلاق، حیا نوعی انفعال وانقباض نفسانی و محدوديت ودر تنگنا افتادن نفس است كه موجب خودداری از انجام امور ناپسند در انسان می گرددو منشأ آن ترس از سرزنش دیگران است

حیا دارای سه ركن اصلی است: فاعل، ناظر و فعل. فاعل، در حیا شخصی است برخوردارِ از كرامت و بزرگواری نفسانی. ناظر در حیا شخصی است كه مقام و منزلت او در چشم فاعل عظیم و شایسته احترام باشد، و فعلی كه ركن سوم برای تحقق حیا است، فعل ناپسند و زشت است.

 خطبه دوم:

1-هفته دولت و انفجار دفتر نخست وزیری در 8 شهریور 60

هفته دولت یادآور شهادت دو ستاره پر فروغ آسمان خدمت و تلاش صادقانه است دولت شهید رجائی و باهنر نخستین دولت مکتبی بود که در دوره ای بحرانی تمام تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب انجام داد

آنچه یاد و خاطره این دو رادمرد سرافراز را برای همیشه بر ذهن ها حک کرد خدمت خالسانه و صادقانه آن ها بود . دولتمردان باید این دو بزرگوار را الگوی خود بدانند و مردم را به عنوان ولی نعمتان خود بدانند و این نعمت را قدر بدانند.

اعلام برنامه های مورد نظر هر نامزد ریاست جمهوری وقتی با اقبال مردم مواجه می شود و با رآی آن ها مورد تایید قرار می گیرد همچون متن یک عهد نامه دو سویه بین دولت و مردم است که باید بدان پایبند باشند.

هفته دولت فرصت مغتنمی است برای محاسبه و اصلاح این که فرمودند خود را محاسبه کنید قبل از آن که محاسبه شوید فقط به عرصه زندگی فردی منحصر نمی شود بلکه باید دولت خودش عملکرد خود را بررسی و محاسبه کند در این زمینه روش امیر المومنین علیه السلام برای مسئولین و دولت مردان راهگشاست در این زمینه کافی است به توبیخ شخصیتی همچون کمیل بن زیاد نخعی توسط حضرت علی علیه السلام که صاحب سر آن حضرت بود مراجعه کنیم که در نهج البلاغه نامه 61 آمده است که حضرت کمیل را به دلیل عدم انجام شایسته مسئولیت حکمتی محوله به شدت مورد نکوهش قرار می دهد .«امَّا بَعْدُ، فَإِنَّ تَضْیِیعَ الْمَرْءِ مَا وُلِّیَ، وَ تَکَلُّفَهُ مَا کُفِیَ، لَعَجْزٌ حَاضِرٌ وَ رَاءْیٌ مُتَبَّرٌ....» اما بعد. کسى که کارى را که بر عهده او گذاشته اند تباه سازد و به کارى که انجام دادنش بر عهده دیگران است ، بپردازد، ناتوانی آشکار . رأیی پوچ و بیهوده است.

از تلاش‌ها و زحمات خستگی ناپذیر دولت های نهم و دهم و سخت کوشی آن ها جای تقدیر  وتشکر فراوان دارد کارهای وسیع عمرانی در نقاط دور دست، پیشرفتهای علم و فناوری، ارتقای جایگاه کشور در عرصه سیاسی و بین المللی، برجسته شدن ارزشهای انقلاب (ساده زیستی، استکبارستیزی، افتخار به انقلابیگری، دور بودن از تجملات، دعوت به عدالت، ارتباط با مردم، پرکاری، پشتکار و خسته نشدن از ویژه گی های این دولت بود که باید تشکر کرد.

دولت یازدهم که با عنوان دولت تدبير و اميد معرفی شده دولتي اعتدال گرا و ميانه رو است كه دين مداري و رعايت حقوق قشر ضعيف و قوي، مبارزه با فساد و توجه به محرومین در راستاي تحقق آرمانهاي انقلاب اسلامي گامي بلند دیگری را بر خواهد داشت اما باد توجه داشته باشیم که  وحدت، تعامل و همكاري مردم و مسوولان در پيشبرد امور و دستيابي به اهداف مورد نظر امري حياتي است همه ما موظف هستیم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری با حمایت و پشتیبانی، دولت منتخب ملت را در رسیدن به اهداف عالیه یاری کنیم.

انقلاب مصر عليرغم داشتن تمامي ویژگیهاي يك انقلاب مردمي  انقلابي كه باراهپيمايي مسالمت آميز خياباني مردم مصر شروع و با انتخاباتي كاملاً دموكراتيك به سامان رسيد و در كمتر از يكسال به انحراف و سقوط نزديك شد حکومت و دولت قانوني برگرفته از آن يعني دولت محمد مرسي بعد از يكسال با كودتاي نظاميان مصري با چراغ سبزغربي ها سرنگون شد. در ناكامي انقلاب مردم مصر عوامل مختلفی دخیل است. اما مهمترین عامل که باعث شده، اين سرنوشت سياه و شوم براي انقلاب مردم مصر به وجود آید فقدان رهبري است رهبریی که  تحت عنوان ولايت فقيه، انقلاب اسلامي ايران را به پيروزي نهايي رساند و با گذشت بيش از سي سال آن را از حوادث بزرگ، و طوفان های سهمگین و خطرناك، حفظ كرد  باعث بالندگي و ترقي انقلاب و جمهوري اسلامي ايران در جهان نیز شد.

حسنين هيكل انديشمند و متفكر مصری تحلیل مشكلات به وجود آمده براي انقلاب مصر گفته بود شما رهبري همچون امام خميني (ره) داشتيد كه انقلاب مردم مصر از اين نعمت عظمي بي نصيب بود.

اگر انقلاب اسلامي مردم مصر از رهبري فرهيخته و خود ساخته برخوردار بود امروز جامعه در سرگرداني به سر نمي بردند و كشور تمدن ساز و كهن مصر دچار آشوب هاي خياباني، قتل و كشتار نا امني نمي شد.

روز جمعه شهادت حضرت حمزه سيدالشهدا(ع) در جنگ احد (3 ه.ق) و وفات حضرت عبدالعظيم حسنى(ره) (252 ه.ق)

عبدالعظيم عليه السّلام از نوادگان حضرت امام حسن مجتبي عليه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد و مدّت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم يعني امام موسي كاظم عليه السّلام ، امام رضا عليه السّلام، امام محمّدتقي عليه السّلام و امام عليّ النّقي عليه السّلام مقارن بوده حضرت عبدالعظيم الحسني عليه السّلام از دانشمندان شيعه و از راويان حديث ائمه معصومين عليهم السّلام و از چهره هاي بارز و محبوب و مورد اعتماد ، نزد اهل بيت عصمت عليهم السّلام و پيروان آنان بود ستايشهايي كه ائمه معصومين عليهم السّلام از وي به عمل آورده اند، نشان دهنده شخصيّت علمي و مورد اعتماد اوست؛ حضرت امام هادي عليه السّلام گاهي اشخاصي را سؤال و مشكلي داشتند، راهنمايي مي فرمودند كه از حضرت عبدالعظيم الحسني عليه السّلام بپرسند و او را از دوستان حقيقي خويش مي شمردند و معرّفي مي فرمودند .

 

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.