اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

خطبه های نماز دشمن شکن جمعه شهر قیدار مروخه 8/6/92

نماز جمعه این هفته مورخه 8 شهریور ماه سال 1392 شهر قیدار نبی به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین طالبی امام جمعه محترم این شهر با حضور با شکوه اقشار مختلف مردم شریف این شهر برگزار گردید متن کامل خطبه ها بیدن شرح است

بسم الله الرحمن الرحیم

اول خطبه خودم و نماز گزاران عزیز را به تقوای الهی دعوت می کنم آیه 201 سوره اعرف یکی از ویژگی های اهل تقوا را بیان می فرماید که اهل تقوا هنگامی که توسط شیطان به یاد گناه می افتند و شیطان آن ها را بر گناه ترغیب می کند آنان نام خدا را می برند و به یاد حق می افتند و با بصیرت و روشنگری عواقب خطرناک وش وم گناه را می بینند«إِنَّ الَّذينَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّيْطانِ تَذَكَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ»(اعراف/ 201 ) طائف از شیطان آن شیطانی است که پیرامون قلب انسان طواف می کند تا رخنه ای پیدا کرده وسوسه خود را وارد قلب کند یا آن وسوسه ای است که حول قلب می چرخد تا راهی بر قلب باز کرده وارد شود(المیزان /ج8/498) ... ادامه مطلب

 

در مورد اهمیت حیاء در روایات سخن گفتیم ببینیم مفهوم حیاء چیست؟ «حیا» در لغت به معنای شرمساری است در اصطلاح علمای اخلاق، حیا نوعی انفعال وانقباض نفسانی و محدوديت ودر تنگنا افتادن نفس است كه موجب خودداری از انجام امور ناپسند در انسان می گردد و منشأ آن ترس از سرزنش است.

حیا دارای سه ركن اصلی است: فاعل، ناظر و فعل. فاعل، در حیا شخصی است برخوردارِ از كرامت و بزرگواری نفسانی. ناظر در حیا شخصی است كه مقام و منزلت او در چشم فاعل عظیم و شایسته احترام باشد، و فعلی كه ركن سوم برای تحقق حیا است، فعل ناپسند و زشت است.

اثرات وجود حياء در افراد

حياء به عنوان يك نيروي قوي دروني مي تواند افراد را از بسياري انحرافات حفظ کند و صفات نيكي را در آنها ايجاد كند.

1- ابتدا زشتي هاي فرد با حياء از ديگران مخفی مي ماند. حضرت علي (ع) مي فرمايند: «مَنْ كَسَاهُ الْحَيَاءُ ثَوْبَهُ خَفِيَ عَنِ النَّاسِ عَيْبَهُ »كسي كه لباس حياء و پاكدامني به خود بپوشاند، عيوبش از ديگران پوشيده خواهد ماند.وَ « مَنْ كَسَاهُ الْحَيَاءُ ثَوْبَهُ لَمْ يَرَ النَّاسُ عَيْبَه»‏(بحار الأنوار/ ج‏68 /ص 329 )هر کس که لباس حیاء به خود بپوشاند مردم عیب او را نمی بینند.

2- در گام بعدي حياء انسان را از ارتکاب گناه باز می دارد قال امير المومنين(ع)« اَلحَيَاءُ يَصُدُّ عَن فِعلِ القَبيِحِ »؛ شرم و حياء انسان را از كار زشت باز مي دارد.

3- علاوه بر اين با حياء بودن باعث مي شود كه خطاهاي قبلي افراد محو و پوشيده گردد. امير المومنين (ع) مي فرمايند: «اَلحَيَاءُ مِنَ اللهِ يَمحُو كَثِيراً مِنَ الخَطايا»؛ شرم و حياء از پروردگار، بسياري از گناهان را از بين مي برد.

4- محبوب ذات خدای متعال مي گردد قال رسول الله (ص)«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْحَيِيَّ الْحَلِيمَ الْعَفِيفَ الْمُتَعَفِّفَ»خداوند انسان با حياي بردبار پاكدامني را كه پاكدامني مي ورزدا دوست دارد

5- انسان با حیاء از عذاب الهي محفوظ است قال امير المومنين(ع):«اَلحَياءُ مِنَ اللهِ سُبحَانَهُ تَقِيَ عَذَاب النَّار»شرم و حياء از خداوند سبحان انسان را از آتش جهنم مصون ميدارد

6- حياء علاوه بر بازدارندگي،سازندگي هم دارد.اميرالمومنين علیه السلام مي فرمايند:«َثمَرَةُ الحَياءِ العِفَّة»؛ نتيجه و ميوه حياء، عفت و پاكدامني است

7- نرمش، مهرباني، در نظر داشتن خدا در آشكار و نهان، سلامت، دوري از بدي ، خوشروئي، گذشت، بخشش، پيروزي و خوش نامي در ميان مردم.قال رسول الله (ص): «أمّا الحَياءُ فَيَتَشَعَّبُ مِنهُ اللِّينُ و الرَّأفَةُ وَ المُراقِبَةُ لِلهِ في السِّرِّ وَ العَلانِيَةِ وَ السَّلامَةُ وَ اجتِنابُ الشَّرِّ وَ البَشاشَةُ وَ السَّماحَةُ وَ الظَفَرُ وَ حُسنُ الثَناءِ عَلَي المَرءِ في النّاسِ، فَهذا ما أصابَ العاقِلَ بِالحَياءِ فَطوبي لِمَن قَبِلَ نَصيحَةَ اللهِ وَ خافَ فَضيحَتَهُ‏»؛ حضرت بعد از بیان شاخه ها و ثمرات حیاء فرمودند  اين ها فوايدي است كه خردمند از حياء مي برد. خوشا به حال كسي كه نصيحت خدا را بپذيرد و از رسوايي خودش بترسد.

 

خطبه دوم:

1-8 شهریور روز مبارزه با تروریسم

پدیده تروریسم موضوعی است که برای ما ایرانیان که از قربانیان آن هستیم آشناست جمهوری اسلامی ایران همواره آماج حملات تروریستی آمریکائیان قرار گرفته است . امروز دولت آمریکا و سلطه گران واژه تروریسم را به بازی گرفته اند و در راستای اهداف بی سرانجام خود از آن استفاده می کنند و هر ملت و کشوری را بر خلاف میل آن ها عمل کند بر چسب تروریست به او می زنند و تحریم ها یا جنگ هائی بر علیه آن ها به راه می اندازند.

اسرائیل غاصب مسلمانان فلسطین را به به بدترین شکل ترور می کنند و حتی بدن کودکان فلسطینی را سلاخی می کنند سلفی های تکفیری در سوریه هر نوع جنایت را مرتکب می شوند سر دختر بچه را به جرم این که پدر و مادرش شیعه است می برند تروریست نیستند ولی مردم فلسطین و سوریه و حزب الله لبنان ایران که از عرض و ناموس و سرزمین خود دفاع می کنند تروریست هستند و به بهانه مبارزه با تروریست حمله به عراق و افغانستان و سوریه می کنند و اين همه انسان بی گناه را پامال كردند، نابود كردند. رژيم صهيونيستى، دانشمندان را در ایران ترور كردند، اين‏ها محكوم که نکردند بلکه، حمايت هم كردند در حقیقت تروريسم؛ بهانه ای برای نابودكردن هويت اسلامى منطقه است ابزاری است جهت رسيدن استكبار به هدف‏هاى خود. تروريستها پرورش یافته در دامان آمریکا هستند و زندگیشان  زير سايه مدعيان مبارزه است

 بعد از پيروزي هاي مسلمانان در انقلاب هاي اخير غرب برای جبران شکست های خود به سراغ يکي از کانون هاي مقاومت در منطقه رفت. در ابتدا فکر می کردند که مي توانند حکومت سوريه را ظرف چند هفته نابود کنند اما با مقاومت دولت سوريه مواجه شدند به اعزام تروريست و فرستادن سلاح و فشار سياسي روي آوردند باز ناکام ماندند آمریکایی ها درپی شکست تروریست ها تصمیم گرفتتند که خود وارد عمل شده و سوریه را به حمله نظامی تهدید کند.در اين مرحله آنها به مکر شيطاني ديگري روی آوردند و سناریوی جدیدی را طراحی کردند که سلاح شيميايي به تروريست ها بدهند. و هنگام حضور مامورين سازمان ملل تروریست ها همزمان از سلاح شيميايي استفاده کردند و هنوز مامورين سازمان ملل بررسي خود را انجام ندادند که ناقوس جنگ را بلند کردند و آمريکا و انگليس بدون مجوز سازمان ملل و با همکاري برخي کشورهاي منطقه به خصوص رژيم صهيونيستي سردمدار عمليات نظامي در سوريه شدند.

اگر آمریکا و همپیمانانش به سوریه حمله نظامی کنند، ‌قطعا شروع کننده جنگ خواهند بود، اما خاتمه دهنده آن آنها نخواهند بود مخصوصا رژيم مفلوک صهيونيستي باید منتظر سرنوشت عذاب آور بيشتري نسبت به جنگ 33 روزه باشد. حمله به سوریه  در نابودی اسرائیل تسریع خواهد کرد

2- شهادت امام صادق علیه السلام 25 شوال

عصر امام صادق علیه السلام یکی از طوفانی ترین دوره های تاریخ اسلام است از یک سو انقلاب های پیاپی گروه های مختلف به ویژه از خونخواهان امام حسین علیه السلام رخ می داد از دیگر جهت عصر بر خورد مکتب ها و ایدئولوژی ها و عصر تضاد افکار فلسفی و کلامی بود که از برخورد با امت اسلامی با مردم کشورهای فتح شده و نیز از روابط مراکز اسلامی با دنیای خارج به وجود آمد.

عصری که کوچک ترین کوتاهی و کم کاری و عدم بیداری موجب نابودی دین و تشیع می شد. زمان امام صادق علیه السلام زمان تزلزل حکومت بنی امیه و فزونی قدرت بنی عباس بود بنی امیه گرفتار مشکلات سیاسی بود و بنی عباس هم چون با شعار طرفداری از خاندان پیامبر اکرم آمده بودند فشاری از طرف آنان فعلا مطرح نبود آن حضرت از این فرصت استفاده کرد و تلاش فرهنگی وسیعی اغاز کرد دانشگاه بزرگی به وجود آورد و شاگردان بزرگ و برجسته ای را تربیت کرد در این دانشگاه امام هریک از شاگردان خود را در رشته ای که با ذوق و استعداد او سازگار بود تشویق و تعلیم می نمود. لذا دوران امامت آن حضرت دوران شکوفائی اساس تشیع بود دوره ای بود که امام اسلام ناب محمدی را تبیین نمود.

 

 

 

 

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.