اعلانات

کانال تلگرام دفتر امام جمعه خدابنده:

telegram.me/namazjomeqeydar

جلسه ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر اسفند 99

جلسه ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر اسفند 99

برگزاری جلسه ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان خدابنده با حضور امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی و ائمه محترم جمعه بخش های بزینه رود و بخش افشار ،فرماندار محترم شهرستان خدابنده و فرماندهان محترم نیروی انتظامی و سپاه شهرستان خدابنده و سایر مسئولین محترم با محوریت آسیب شناسی مبارزه با بی حجابی و بد حجابی در مورخه 17/12/99 در سالن جلسات دفتر امام جمعه هر قیدار برگزار گردید./

رزمایش کمک های مومنانه اسفند 99

رزمایش کمک های مومنانه اسفند 99

برگزاری گرد همایی خیرین شهرستان خدابنده در رزمایش کمک های مومنانه اسفند 99 با حضور خیرین شهرستان خدابنده و امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی ،نماینده محترم ولی فقیه در سپاه حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مردانی و فرماندهی محترم سپاه ناحیه شهرستان خدابنده و سایر مسئولین محترم شهرستان خدابنده در مورخه 17/12/99 در دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید ./

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 15/12/99

متن کامل خطبه های نماز جمعه شهر قیدار 15/12/99

به امامت امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی

سخن در خطبه متقین بود امام علیه السّلام در بیان صفات متّقین در طول روز، ابتدا از حلم آغاز نموده و پس از آن صفات دیگر را بیان فرمود؛ این تقدّمِ صفت حلم بر سایر صفات خود بیان گر این نکته است که رعایت بردباری در طول روز، پیش نیاز صفات دیگر است  وصف دومی که حضرت برای برنامه روزانه متقین بیان می فرماید علماء است «وَ أَمَّا النَّهَارَ فَحُلَمَاءُ عُلَمَاءُ أَبْرَارٌ أَتْقِيَاءُ».

متقین در طول روز با رعایت حلم و بردباری، عالمان و دانشمندان اجتماع هستند.

پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و آله در باره تحصیل علم می فرمایند: «طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى‏ كُلِ‏ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَةٍ».طلب علم بر هر مرد و زن مسلمانی واجب است.

تمام مسلمین اعمّ از مرد و زن در این حکم مشترک هستند و رسول خدا صلّی الله علیه و آله هیچ صنفی از اصناف مسلمانان را استثنا نفرموده اند. چیزی که مسلّم است آن است که در اصلِ وجوب تحصیل علم هیچ تفاوتی بین مرد و زن، پیر و جوان، شهری و روستائی و ... نیست.

در دنیای امروز علوم و دانش های فراوانی وجود دارد که با گذر زمان و به اقتضای پیشرفت بشر در علوم مختلف، دامنه این دانش ها لحظه به لحظه گسترده تر می شود سخن در این است که تحصیل چه علومی بر انسان واجب است؟

امام صادق علیه السّلام در توضیح کلام پیغمبر اکرم صلّی الله علیه و آله می فرمایند: «أَيْ عِلْمِ التَّقْوَى وَ الْيَقِينِ». مراد از علمی که تحصیل آن بر همگان واجب است: علم تقوا و یقین می باشد.

مرحوم علّامه مجلسی در توضیح این کلام امام صادق علیه السّلام می نویسد: علم تقوا، علم به اوامر و نواهی و تکالیف الهی است که به واسطه رعایت آن ها انسان از عذاب خداوند محافظت می شود و علم یقین، علم به معارفی است که به اصول دین تعلّق دارد.

با این حساب هر آنچه به واجبات و محرّمات و اعتقادات الهی مربوط می شود، به عنوان علومی که فرا گرفتن آن ها بر همگان واجب (به نوع وجوب عینی) است توسّط ائمّه هدی علیهم السّلام معرّفی گردیده است.

در لسان برخی روایات، علم منحصر در سه شاخه شده و باقی دانش های دیگر به «فضل» تعبیر شده اند. یعنی در واقع حقیقت علم در سه مورد تعریف شده و خلاصه می گردد و باقی موارد اگر چه در نظر عُرْف علم هستند امّا در واقع علم نیستند، بلکه فضلند. در روایتی از حضرت موسی بن جعفر علیهما السّلام می خوانیم: روزی رسول خدا صلّی الله علیه و آله داخل مسجد شدند. در همین هنگام جماعتی دور شخصی حلقه زده بودند. حضرت فرمودند: این شخص کیست؟ عرض شد: علّامه  یعنی کسی که علم فراوانی دارد است. حضرت فرمودند: علّامه چیست؟ یعنی چه می داند که به او علّامه می گوئید؟ به حضرت عرض کردند: او عالم ترین فرد به انساب عرب و اتّفاقاتی که برای ایشان افتاده، روزگار جاهلیّت و شعرهای عربی است. سپس رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند: «ذَاكَ عِلْمٌ لَا يَضُرُّ مَنْ جَهِلَهُ وَ لَا يَنْفَعُ مَنْ عَلِمَهُ ثُمَّ قَالَ النَّبِيُّ ص إِنَّمَا الْعِلْمُ‏ ثَلَاثَةٌ آيَةٌ مُحْكَمَةٌ أَوْ فَرِيضَةٌ عَادِلَةٌ أَوْ سُنَّةٌ قَائِمَةٌ وَ مَا خَلَاهُنَّ فَهُوَ فَضْلٌ». این علمی است که ضرر نمی زند به کسی که نسبت به آن جهل دارد و سود نمی رساند به کسی که آن را می داند؛ سپس حضرت فرمودند: علم تنها سه چیز است: آیه ای محکم، فریضه ای عادلانه و سنّتی پابرجا و غیر از این سه، فضل است.

میرداماد در توضیح این سه شاخه علم می گوید: آیه محکمه، شناخت خدا و رُسُل و بازگشت به پروردگار و ... می باشد (اصول دین و عقائد) که همان فقه اکبر است و فریضه عادله، علم به احکام شرعی و وجوب و حرمت افعال مکلّفین است که به آن فقه اصغر گویند و سنّت قائمه نیز علم تهذیب اخلاق و سفر به سوی خدای تعالی می باشد. و باقی موارد حقیقتاً علم نیستند بلکه فضیلت و خوبی هستند که فرا گرفتن آن ها واجب نبوده مگر آن که ضرورتی  آموختن آن ها را اقتضا کند که در خطبه های آینده به اشاره خواهم کرد.

 

خطبه دوم

ماه رجب, ماه استغفار است. وجود مبارك پيغمبر صلی الله علیه و آله فرمودند: خودتان را با استغفار معطّر كنيد «تعطّروا بالإستغفار لا تفضحنّكم روائحُ الذنوب». تا بوي بد گناه شما را رسوا نكند.

27 رجب بعثت نبی مکرم اسلام

عيد مبعث، عيد بر انگیخته شدن براى از بین بردن رنج هاى بشر است؛ رنج هایی مثل بندگى غير خدا، استقرار ظلم و بى‏عدالتى، شكاف طبقاتی میان مردم.

روز مبعث، روز رجوع به فطرت الهى است لِيَستَأدُوهُم ميثاقَ فِطرَتِهِ وَ يُذَكِّروهُم مَنسِيَ نِعمَتِه روز به یاد آوردن میثاق و معاهده فطرت و یاد آوری نعمت فراموش شده است.

امروز تمام مشکلات جامعه و جهان اسلام به خاطر دوری از خلق عظیم و سیره و سبک زندگی پیامبر اکرم و ائمه اطهار (ع)است همه بدی ها ، ذلت‌ها و شقاوت‌ها ناشی از دور شدن از این سرچشمه‌ی زلال است تنها نسخه درمان دردها و مشکلات امروز مسلمانان، بازخوانی سیره واقعی پیامبر (ص) است. و استکبار و دشمنان اسلام تمام سعی و تلاش خود را می کنند که جهان اسلام را از تعالیم راستین پیامبر اکرم دور کنند

تاريخ نشان مى‏دهد يكى از متعارف‏ترين و شايد كارسازترين راه‏هاى مبارزه با يك مكتب و دين اصيل، ساختن دين بدلى در مقابل آن است تاریخ نشان می دهد در مقابل هر دين الهى اصيل، چند دين بدلى و غير اصيل توسط؛ فرصت‏طلبان، قدرت‏طلبان، مقدس مابان و... ساخته وترويج شده است.دین اسلام هم از این امر مستثنی نیست امروز هم ما می بینیم برای مبارزه با اسلام یک اسلام بدلی به نام اسلام آمریکایی در مقابل اسلام ناب درست کردند حضرت امام رحمه‏الله و به‏دنبال آن سلف صالح ايشان مقام معظم رهبرى با درك عميق از اين ترسيم دو تفكر اسلام اصيل و اسلام غير اصيل و يا به تعبيرى، اسلام ناب و اسلام آمريكايى، ترسیم کردند، كه عدم توجه به اين تقسيم مى‏تواند پيامد خطرناكى براى اسلام و كشورهاى اسلامى خصوصاً انقلاب اسلامى داشته باشد. امروز بر عهده همه علما و اندیشمندان است که این دو تفکر را تبیین و خطرات اسلام آمریکائی را متذکر شوند و ویژگی های آن را بیان کنند تا مردم به ویژه جوانان عزیز در دام اسلام آمریکایی گرفتار نشوند که به برخی از ویژگی های آن که در کلام حضرت امام و مقام معظم رهبری آمده است فهرست وار اشاره می کنم اسلام وحدت شكنان و خشونت‏طلبان‏ اسلام تشريفاتى، اسلام راحت‏طلبان و بى‏دردها اسلام مقدس مآب‏ها و متحجرها

دشمنان در تبلیغات خود تلاش میکنند کمبودهای معیشتی و اقتصادی ما را به نظام اسلامی نسبت بدهند . بگویند نظام جمهوری اسلامی نمیتواند اداره بکند ، مردم ناراضی بشوند ، مردم عصبانی بشوند . مقام معظم رهبری فرمود البته ضعفهایی هم وجود دارد. اما این مربوط به مدیریت امور است نه مربوط به نظام مقام معظم رهبری کلید اصلی حل مشکلات را؛ در روی کار آمدن مدیریت انقلابی می دانند.

فرمودند: در طول انقلاب اسلامی، هرگاه مدیریت انقلابی، فعال و پر تحرک داشتیم، کارها پیش رفته است و هر جا مدیریتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیر انقلابی و بی‌تحرک داشتیم، کارها متوقف یا منحرف شده است.مشکل غیرقابل‌حلی در کشور وجود ندارد و اگر مدیریت در بخشهای مختلف «متدین، انقلابی و کارآمد» باشد، همه مشکلات حل خواهد شد.

طبق فرمایش مقام معظم رهبری ، ما بن بست نداریم . باید مدیریت کارآمد ، انقلابی ، پرتحرک ، با نشاط ،جهادی باشد

قرمودند: مسئولان اقداماتی داشتند ، اما با انتظارات فاصله دارد . اگر اقتصاد مقاومتی اجرا میشد ، وضع زندگی مردم اینگونه نبود.

حالا برخی از مسئولین می آیند بلافاصله می گویند که: عملکرد اقتصاد مقاومتی دولت در سال 1395 ، قابل دفاع و افتخار آفرین است .

مقام معظم رهبری در سال 95 فرمود: آخر سال ، مسئولین باید نشان دهند که برای اقدام و عمل چه کردند . نگویند باید چنین شود و باید چنان شود . الان هم بار دیگر باز سخن از باید و نباید است.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی

ملت عزیز ایران بار دیگر کم کم در آستانه یک انتخابات مهم و سرنوشت ساز دیگر قرار می گیرند در آستانه یک امتحان و آزمون مهم دیگر . انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی.

 انتخابات واقعاً مایه ی عزت و افتخار است انتخابات برای ما یک رکن اساسی است، نظام ما نظام مردم‌سالاری دینی است و مساله انتخابات، استمرار مردمی بودن نظام است حضور مردم در انتخابات یک سرمایه عظیم برای خود مردم و نظام است اولویت اول در انتخابات مخصوصا در این مقطع کنونی حضور و مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های رای می باشد که پایه های انقلاب  را تحکیم می‌کند و بر اقتدار نظام می افزاید.

دشمنان در تبلیغات خود تلاش می کنند کمبودهای معیشتی و اقتصادی ما را به نظام اسلامی نسبت بدهند . بگویند نظام جمهوری اسلامی نا کارآمد است نمی تواند اداره بکند تا مردم را نا امید کنند تا ناراضی بشوند ، مردم عصبانی بشوند . البته کمبودهای معیشتی و اقتصادی وجود دارد اما این مربوط به مدیریت امور است نه مربوط به نظام. در آستانه انتخابات تلاش های دشمنان در مایوس سازی مردم نسبت به نظام چندین برابر شده باید تلاش کنیم با بیان و تبیین دستاوردهای بزرگ و مهم انقلاب تبلیغات دشمن را خنثی کنیم.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که نظام این فرصت را به من و شما داده که آدم های لایق ، آدم های متدین ، انقلابی  امین  را انتخاب کنیم امورات کشور و شهر را به آنها واگذر کنیم ؛ اگر خدای نکرده در انتخاب اصلح مسامحه کردیم و افراد نابابی سر کار آمدند باید خودمان را ملامت کنیم نه نظام را ؟ . خودمان را باید ملامت کنیم چرا از این فرصت استفاده نکردیم؟

شاخص ها را مقام معظم رهبری بیان می فرمایند محور اصلی شاخص هائی که مقام معظم رهبری تاکید دارند دولت جوان مومن انقلابی است که همه باید تلاش کنیم با حضور حداکثری و انتخاب یک رئیس جمهور با نشاط، مومن و انقلابی همه دشمنان نظام را مثل همیشه و برای همیشه در رسیدن به اهداف شومشان مایوس کنیم

20اسفند روز راهیان نور

دفاع مقدس معدن طلای فرهنگی ملت ايران است كه نيازمند به یک فن‏آوری برای استخراج است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری راهیان نور آن فن آوری است  با نگاهی به روش و سيره رهبر معظم انقلاب در طول سالهای گذشته بعد از جنگ تحميلی، مشاهده می كنيم كه ايشان همواره به‏دنبال تذكر اين امر مهم بوده‏اند كه دفاع مقدس و دوران پرحماسه‏ی آن يك گنج فرهنگی و يك معدن طلای پر ارزش برای ملت ايران بوده است و نبايد گذاشت اين معدن طلا و اين گنج پر ارزش، مورد بی‏توجهی و غفلت واقع شود.

از منظر رهبر معظم انقلاب، آنچه در دفاع مقدس قابل ستايش است اين است كه ملتی مقاوم و صبور بتواند در برابر سختی‏ها و زشتی‏های هجمه‏ی ددمنشانه دشمن، صحنه‏هايی زيبا از ايثار و مقاومت و حماسه را بيافريند كه در نهايت باعث سربلندی آن ملت در دنيا و آخرت باشد.

راهیان نور بهترین وسیله برای انتقال تجربه‏های گرانسنگ جنگ تحمیلى است تجربه هایی که نشان می دهد  جمهوری اسلامی با اتكا به توان داخلى از فشارهاى تحریمى دشمن در عرصه‏هاى مختلف عبور کرد باعث شد تا كشور، در شرایطى كه تمامى دشمنان از دادن ساده‏ترین تجهیزات نظامى و غیرنظامى به كشور خوددارى می کردند، موفق و پیروز شود این تجارب باید  از طریق اردوهای راهیان نور به نسل امروز انتقال یابد تا موجب تقویت روحیه خودباورى در آنان شود. تجربه ای كه امروزه نیز مى‏تواند تكرار شود.

البته امسال متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا از این نعمت بزرگ محروم شدیم امیدوارم انشاءالله به لطف الهی و توجهات حضرت ولیعصر ارواحنا فداه با رفع این بلیه مجدد مقدمات بهره مندی از این نعمت بزرگ فراهم گردد.

18 اسفند؛ سالروز تشكیل كانون‏هاى فرهنگى مساجد؛

مساجد از پایگاه‏هاى مهم نظام اسلامى است که تأثیر بسیار زیادى در شکل گیری ، پیروزى و بقاء و انتشار انقلاب اسلامى داشته و در واقع مساجد به عنوان هسته مركزى انقلاب اسلامى به شمار می آید

مقام معظم رهبرى در خصوص اهمیت مساجد مى‏فرمایند: «مسجد، هم مدرسه است، هم دانشگاه، هم مركز تفكّر و تأمل، هم مركز تصفیه روح، هم مركز خلوص و مركز اتّصال بنده به خداست. ارتباط زمین و آسمان است. جایى است كه انسان خود را به منبع لایزال فیض و قدرت وصل مى‏كند. انسان در مسجد، خود را به خدا متصّل مى‏كند.» (۱۹/۱۰/۱۳۷۵)

با توجه به این ظرفیت عظیم مساجد، کانون های مساجد با هدف فعالیت های فرهنگی و تربیت جوانان مومن  انقلابی و در راستای مبارزه با نفوذ فکری و فرهنگی دشمن تشکیل گردید لذا کانون های مساجد می تواند به عنوان هسته های مقاومت در مقابل جنگ نرم دشمن باشد. و هدایت فرهنگی جامعه و بصیرت دهی فرهنگی را بر عهده بگیرد.

تاسیس کمیته امداد در 14 اسفند  و  هفته احسان و نیکوکاری(14 تا 20 اسفند)

22 روز پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به‏عنوان دومين نهاد انقلابي در تاريخ 14 اسفندماه 1357، كميته امداد امام، با صدور حكم پر خير و بركت و تاريخي حضرت امام خميني(ره) در حمايت و امداد محرومان و مستضعفان و خودكفا كردن آنان، تأسيس گرديد.

در ميان نهادهايي كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي به‏وجود آمدند، كميته امداد امام خميني، دو ويژگي عمده و افتخارآميز دارد: يكي آن‏كه اين كميته، منتسب به حضرت امام خميني رحمه الله است و اين افتخار بزرگي است كه مردم، اين نهاد را با نام بلند امام خميني رحمه الله مي‏شناسند؛ ديگر آن‏كه برنامه و هدف كميته امداد، خدمت به محرومان و مستضعفين است و در فرهنگ اسلامي بر كمك و حمايت از اين افراد تأكيد فراوان شده است. که الحمد لله کمیته امداد در خدمت رسانی به محرومین موفق بوده است که لازم می دانم از زحمات این عزیزان که دلسوزانه تلاش می کنند تشکر و قدردانی نمایم.

از دیدگاه اسلام احسان در جامعه به دو دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است یکی به دلیل اینکه زمینه های نابودی جامعه را از بین می برد و دیگر اینکه بستری مناسب برای حیات جامعه فراهم می کند و دل ها را به هم نزدیک می کند و باران رحمت الهی را بر جامعه سرازیر می سازد.

خداوند متعال می فرماید:« وَ فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُونَ» (ذاریات/22) رزق و روزی شما در آسمان است وقتی روزی در آسمان است آیا دست ما از آن کوتاه است ؟ چگونه ما می توانیم به آن دست پیدا کنیم پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله یک نردبان معرفی می کند می فرماید:«اسْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ بِالصَّدَقَة»(بحار/ج73/ص 318) با صدقه درخواست نزول رزق کنید. و نیز حضرت امیر المومنین علیه السلام می فرمایند:«مواساة الأخ في اللَّه عزّ و جلّ تزيد في الرّزق.» برای خدا مواسات و یاری رساندن به برادر دینی در راه خدا باعث افزایش روزی می شود.

در آستانه عید نوروز قرار گرفتیم انشاءاله مردم مهربان و نیکوکار کشور مان امسال نیز مثل سال های گذشته بلکه بیش از سال های گذشته، با شور و شعور در همایش عظیمی که تبلور نوع دوستی ، نیکوکاری و مهر ورزی آنان است با شعار عیدی برای همه شرکت می کنند

اسفند روز درختکاری(آغاز هفته منابع طبیعی)

قرن ها پیش از آنکه دانشمندان غربی به ارائه نظرهای زیست محیطی بپردازند اسلام به مسئله محیط زیست و رابطه انسان و موجودات زنده با آن توجه ویژه داشته است.  طبق آیات19تا 21 سوره حجر طبیعت و هستی موزون و متعادل آفریده شده است. بر این اساس انسان اگر بصورت متعادل منابع را مدیریت نکند دچار خسران خواهد شد.

امروزه که انسان با مشکلات گوناگون زیست محیطی از قبیل آلودگی هوا ، آب و رودخانه ها، تخریب جنگل ها و انقراض گونه های جانوری روبروست حاصل کاربرد فن آوری افسار گسیخته است این بشر است که به خاطر منافع مادی خود طبیعت و هستی که خدای متعال موزون و متعادل خلق نموده به هم می زند. اسلام راهکارهایی برای حل آن مشکلات ارائه می دهد از قبیل احیای زمین ،کاشت درختان و ...

دین مقدس اسلام به کاشت درخت فراوان تشویق نموده است و خیلی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند در ختکاری از دیدگاه اسلام صدقه جاریه ای است که انسان همیشه از آن بهره مند می شود.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:«اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت برد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود»

و نیز آن حضرت فرمودند:«هر وقت عمر جهان به آخر رسيده، هرگاه قيامت بخواهد قيام كند و عالم بخواهد منقرض شود و در دست يكي از شما نهال درختي باشد چنانچه بقدر كاشتن آن فرصت باشد، بايد آن را بكارد و از فرصت باقيمانده استفاده نمايد»

 

برنامه اکرام و ایتام آبشار عاطفه ها

برنامه اکرام و ایتام آبشار عاطفه ها

برگزاری برنامه اکرام و ایتام موسسه خیریه آبشار عاطفه های شهرستان خدابنده جهت اکرام از مدد جویان این موسسه با حضور مدد جویان محترم و امام جمعه محترم شهر قیدار حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا موسوی، ریاست محترم کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و امام جماعت مسجد موسی بن جعفر و خیرین محترم شهرستان خدابنده در مورخه 14/12/99 در محل دفتر امام جمعه شهر قیدار برگزار گردید./

آمار بازدید

ورود به سایت

اطلاع رسانی

پایگاه اطلاع رسانی نماز جمعه شهر قیدار با راه اندازی وب سایت خبری که مشاهده می نمایید اقدام به نشر معارف دینی و فرهنگی و خطبه های نماز جمعه جهت استفاده عموم مردم مومن و متدین نموده است. امید است مورد بهربرداری و استفاده مفید شما واقع شود.